A szociális védelmi intézmények szolgáltatásainak ára 2015. október 1. óta nem változott, és még a felhasználók alapvető költségeit sem fedezte. Időközben emelkedtek a fizetések és a nyugdíjak, ezért a minisztérium korrekciót hajtott végre az otthonok szolgáltatásainak árain. Úgy döntött, hogy február elsejétől 30 százalékkal korrigálja az árakat.

A legtöbb magánotthonban 2023 vége felé emelkedtek az árak. Tulajdonosaik az inflációval, a fűtés, a villany és az élelmiszer árának megugrásával, valamint az alkalmazottak bérének emelkedésével magyarázták a drágulást. Áraik 500 és 1000 euró között mozognak, sőt, néha elérik az 1200 eurót is.

Az országban 25 állami gerontológiai központ működik 9390 férőhellyel. Az otthonokban jelenleg 7641-en élnek. Az illetékes minisztérium szerint az állami intézményekben az ellátottak kiadásainak rendezése elsősorban a jogosultak, hozzátartozók, illetve harmadik személy feladata, a bentlakó bevételének nem megfelelő szintje esetén a kiadások teljes egészében az államot terhelik. A bentlakók gazdasági helyzetüktől függően a szolgáltatásokat önerőből, hozzátartozójuk pénzéből vagy részleges közreműködésével fedezik, de ha nincs rá pénzük, a köztársasági, illetve tartományi költségvetésből finanszírozzák. (A gyakorlat azt mutatja, hogy azok, akik teljes mértékben saját maguknak a nyugdíjukból fedezni tudják a költségeket, rövidebb ideig szerepelnek a várólistán.)

Nadežda Satarić, az Amity Baráti Erők Egyesületétől azt mondja, hogy a magán- és az állami otthonokat nem lehet összehasonlítani. Az állami intézményekben az árakat az illetékes minisztérium határozza meg, és nem tartalmazzák az egészségügyi dolgozók bérét, amelyet az Egészségügyi Minisztérium fizet, a szociális munkásokét pedig a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociális Minisztérium fedezi, a magánotthonokban viszont mindent beleszámítanak az árba.

Az állam 2022-ig támogatta a magánotthonokban való elhelyezést, mert csökkenteni szerette volna a várólistákat. A magánotthonok az állam által meghatározott áron fogadták a felhasználókat. A Covid-járványig működött is minden, de ez a határozat már nem hatályos.

Az állami gerontológiai intézményekben való felvételi eljárás legalább egy hónapot vesz igénybe. Ez gyakran túl hosszú azoknak a hozzátartozóknak, akik külföldön dolgoznak, vagy a családtagjukat betegség miatt sürgősen el kell helyezni. Ők általában hajlandóak többet fizetni csak azért, hogy a lehető leghamarabb befejezzék az eljárást. „Ha több napközbeni ellátás lenne a helyi közösségekben, ha több időseket ellátó háziasszony segíthetne, ha lennének napközi otthonok különösen a demenciában szenvedők számára, akkor az idősek állami és magánotthonaira nehezedő nyomás csökkenne – mondja Satarić.

Az árak nem minden állami idősotthonban azonosak, a felhasználó által igényelt támogatás szintjétől függnek. Az összeget befolyásolja az is, hogy egy-, két-, három- vagy négyágyas szobáról van szó.

A szociális ellátó intézmények szolgáltatási díjairól szóló határozat módosítása után a nagybecskereki Gerontológiai Központ igazgatósága január 26-án meghozta az új árjegyzéket. A kétágyas szobában a hatékonyság és segítség mértékétől függően 50.724–68.183 dinár, az egyágyasban 56.360–75.759 dinár, a „B” épületben az egyágyasban 29.116, 47.843, illetve 51 706 dinár az elhelyezés.

Az újvidéki Limán Gerontológiai Otthon teljes kapacitása 264 férőhely, ebből 202 férőhely van fenntartva független felhasználók számára, 62 pedig eltartott felhasználók számára. Az egyágyas szobáért 60.510, a kétágyasért 54.459 dinárt kell fizetni. Az Újtelepen a legolcsóbb (56.330 dinár) a kétágyas szobában való elhelyezés, és legdrágább (81.560 dinár) az egyágyasban. A névjegyzéket lapzártáig nem mindegyik Gerontológai Otthon tette közzé, az új árakat február elsejétől mindegyik alkalmazza.

 TAKÁCS Magda