Leslie L. Lawrence igazi nevén Lőrincz L. László. Az eladott könyvei alapján jelenleg Magyarország legsikeresebb és legolvasottabb kortárs írója. A (kissé tudományos-fantasztikus alapú) kalandregények műfajában hazájában verhetetlen. Vajdaságban is sokan olvassák. Nem valamelyik nepáli lámakolostorban találom – hanem Budapest peremén.
Módosításra szorul az állami időspolitika
Egész Európa a demográfiai öregedés kihívásaival néz szembe. Az élettartam meghosszabbodott, ma Szerbiában több mint kétszer annyi 85 év feletti ember él, mint öt évvel ezelőtt – állapítja meg az Esélyegyenlőségi Biztosi Hivatal által készített tanulmány, amely elsősorban az idős nők helyzetét vizsgálta.
VAJDASÁGI ZENEKAROK: Akusztik együttes
A pedagógustól függ, megszeretteti-e a gyerekekkel a természetet
Mennyire környezettudatosak a leendő tanáraink? Mit tudnak a környezetvédelemről, a hulladékkezelésről, mekkora az ökológiai lábnyomuk? Jó példával szolgálnak majd a jövő generációi számára tanárként? Erre kereste a választ mesterfokozatú diplomadolgozatában a szabadkai születésű Slezák-Huszka Lilla.
Több mint ötszáz év folyamatosság
Szekeres László már 1972-ben ásatásokat végzett Bácsfeketehegy bejáratánál, a Bács-ér (Krivaj patak) partja felett. A helyszínt a régész templomromnak nevezte el. Szekeres ugyanis egy szakrális objektum, azaz egy templom romjaira bukkant, illetve néhány sírhelyre annak közelében.
Többszöri nekifutás
Emlékezetből és a teljesség igénye nélkül felsorolnék néhányat ezekből a kulcsszavakból: szemléletváltás, aktív tanulás, személyre szabott ismeretek, kimeneti eredmények, tantárgyi korreláció és újragondolt formája, a tantárgyközi kompetenciák, funkcionális tudás, a tanulói, tanári, intézményi kompetenciák, szabványosítás, vállalkozás-központúság, projektoktatás. És persze a legújabb: a digitalizáció. – Beretka Ferenc írása
Egy újabb „szépségoperációval” startoló tanév
Azok, akik az oktatás területén folyó legújabb kutatások eredményeit követik, csak szörnyülködnek a bevezetendő újdonságok nagyobbik részén. Hiszen olyan elavult „újdonságok” ezek, amelyeket másutt már éppen felszámolnak. Így például a digitalizált oktatás káros hatásainak gyors orvoslásán dolgoznak a tavalyi tanévtől kezdődően Ausztráliában, az USA katonai akadémiáin, ahol kiderült, hogy a tanulók teljesítménye átlagosan 20 százalékkal csökkent a korábbi, még nem digitalizált oktatásban részesülő diákok teljesítményéhez viszonyítva. – Wilhelm József jegyzete
Egy ötvenessel több
Ez a havi emelés, vagyis egy 220 eurós nyugdíjban részesülő személynek a bére 13 euróval lesz magasabb?! – tette fel a kérdést, de olyan hangnemben, hogy legyek szíves, és ne járassam vele a bolondját. – Igen, úgy van, ahogy mondod, vagyis a havi nyugdíja 233 euró lesz. Ekkor ő vette elő a mobiltelefonját, és megnyitotta a számológép alkalmazást. – Tőke János vezércikke
Mazel Tov!
Legtöbbünk neveltetésének is része volt – még ha ezt felmenőink nem is tudták ilyen pontos fogalmakkal körülírni – a toleráns gondolkodás és az üldözöttek iránti empátia. Annál is inkább, mivel sokunk szüleinek már voltak emlékei a második világháború és a holokauszt idejéről. Nem lehetett „zsidózni”, a holokauszt áldozatairól tiszteletlenül beszélni otthon sem. – Bence Erika jegyzete
Ne csak a használt autót, a tulajdonost is „vizsgáljuk meg”
Az ember azt gondolná, ha kifizette az autó árát, aláírta és a közjegyzőnél hitelesítette az adásvételi szerződést, elrendezte az átíratási költségeket, akkor már csak az marad, hogy az autót a saját nevére írassa a rendőrségen. Szinte senki sem számít arra, hogy mindezek után a rendőrségen közlik vele, hogy az autót nem tudja regisztráltatni.
Szóval, rímmel, színházzal
Gyermekzsivajtól volt hangos az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör augusztus végén, ahol is Szóval, rímmel, színházzal címmel szerveztek szavaló- és drámatábor. Húsz óbecsei diák vett részt a táborban, akik amellett, hogy szórakoztak, barátkoztak, jókat ettek- ittak és hancúroztak, tanultak is.
El a kezekkel Danilo Kištől!
Tény azonban az is, hogy William Shakespeare-t sem kérdezi meg a kutya sem arról, hogy szeretné-e, ha egyik-másik városban utcát neveznének el róla, vagy Kossuth Lajoshoz sem folyamodnak engedélyért annak érdekében, hogy itt-ott ő váljon különféle városi terek névadójává. Csak két gyakori példát említünk itt, hiszen Shakespeare és Kossuth nevét igen gyakran láthatjuk meg különböző települések térképén világszerte, utcanévként vagy máshogy, sőt, utóbbiról az Amerikai Egyesült Államokban még megyét is neveztek el. Miért van hát akkor most botrány Danilo Kiš ügyében?
Angyalok az utakon és a műtőben – Borza Szladecsek Anna igaz története (4.)
JEGYZET: Fehéren fekete– Nagy Nándor jegyzete
KÖZÉLET: Ki lehetne a vajdasági/délvidéki magyar politikusok példaképe? – Balla Lajos írása
Vendégségben Horgoson, Rábén, Felsőhegyen, Újvidéken, Bajsán
IRODALOM – Körmöci Petronella: Színházi füveskönyvünk
KÉPHISTÓRIÁK: Lépjünk egy-két nemzedékkel visszább!
SAJTÓTÖRTÉNETI FELJEGYZÉSEK: „Téged nem azért vettünk fel, hogy dolgozz…”
ÖTLETSAROK: Kakasos befőttesüveg
KERT: Zöld függöny
HOROGRA AKADVA: Csutak – Huzsvár József cikke
SPORT: A páncélos meg a labda – Németh János írása
NEM A GÓLYA HOZZA: Tippek a könnyebb óvodakezdéshez
AZ ORVOS VÁLASZOL: Oltással a macskaszőr-allergia ellen
KONYHA: Szilva üvegben és sütiben – Burány Márta receptajánlatai
Ezenkívül: kis és óriás keresztrejtvény, sakkrovat, sudoku, gyerekszoba, horoszkóp, műveltségi teszt, apróhirdetések, társkereső, viccek és tv-műsor.
A Családi Kör szeptember 5-ei számának borítóján Leslie L. Lawrence látható – fotó: Csigó László