Megkérdeztük azokat a vajdasági magyar párt-, illetve mozgalomelnököket, akiknek a szervezete indul az április 3-ai köztársasági választásokon, hogy szerintük mi szól a jelenlegi hatalom mellett, és mi ellene.
Sövény Ferenc, a Magyar Mozgalom elnöke (a szervezet a Moramo koalíció tagjaként indul a választáson a 9-es szám alatt):
– Mellette az az érv szól, hogy a semminél, az anarchiánál azért jobb. De ez még borzasztóan kevés ahhoz, hogy azt mondhassuk, „ez az ország jó irányba halad”. Sok esetben még a retorika szintjén sem azt kommunikálják, amit véleményem szerint kellene. A Szerb Haladó Párt és a vele koalícióban lévő Vajdasági Magyar Szövetség is nagyon sokáig kiemelten fontos célként kezelte az európai integrációt. Illetve azt kommunikálták, hogy ez számukra kiemelten fontos, a gyakorlat viszont és az elmúlt tíz év történései nem ezt mutatják. Mert gyakorlatilag sokkal messzebb kerültünk az európai értékektől, az európai berendezkedéstől úgy politikailag, mint például a média terén, mint ahol voltunk tíz évvel ezelőtt, amikor a haladók hatalomra kerültek. Tehát ők azt mondják, hogy „Európába tartunk”, de a gyakorlatban nem ezt látjuk. Ami még ez a hatalom ellen szól, hogy egy olyan féldiktatórikus rendszert építettek ki úgy a szerbiai, mint a vajdasági magyar közéletben, amely teljes mértékben alkalmatlanná teszi a társadalmat, az abban lévő közösségeket arra, hogy előremenjünk, javítsunk az emberek helyzetén. A korrupció olyan mértékben beivódott a rendszerbe, hogy már az tartja össze. Tehát ez már nem egy járulékos rossz, mert, ahogy szokták is mondani, „úgyis mindegy, mert mindegyik politikus lop”, mert itt már a lopás az, ami működteti a rendszert. Nem tíz-húsz százalékok tűnnek el itt-ott, hanem annyi, ami már ténylegesen visszafogja az ország fejlődését. Ez pedig óriási probléma!
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke (a VMSZ a 3-as szám alatt indul):
– Amennyiben azt vesszük figyelembe, hogy milyen volt az alapállás az ide érkező támogatások kapcsán, milyen volt a szerepe a hatalomnak a két ország közötti kapcsolatok építése vonatkozásában, akkor mindez azt diktálja, hogy abban legyünk érdekeltek, hogy ezt a folyamatot folytatni tudjuk. Ez az egyetlen olyan felelősségteljes alapállás, amely előrevisz bennünket, amely megőriz bennünket, amelyik lehetőséget teremt arra, hogy tovább tudjunk lépni. A mi érdekünk az, hogy a politikai viszonyrendszer, a stabilitás miatt ahhoz járuljunk hozzá, hogy a mostani elnök az első fordulóban nyerni tudjon. Én azt tapasztalom, hogy az emberek azt gondolják, hogy a rendszerváltás forgatókönyvéből nem kérnek. Persze biztos, hogy vannak olyanok, akik ezt szeretnék, de hát végül is erről szól a többpártrendszer, és erről szól a demokrácia. Mindenki megteszi a kampány szabályaival összhangban mindazt, amit megtehet és jónak lát, előadva a saját meggyőződését, megpróbálva maga mellé állítani az embereket. Szerintem ez legitim, nincs ezzel semmi baj sem. Azt látom, hogy az ellenzék borzalmasan fragmentált, a gyűlöleten túlmenően semmi más nem köti őket össze. Azt látom, hogy nincs nekik vezéregyéniségük, nincs szervezeti struktúrájuk, és ami a legfontosabb, nincsen nekik alternatív politikai üzenetük. Arra építeni egy kampányt, hogy valakit érzelmi okokból le kell váltani, és valaki más kell a helyébe, véleményem szerint kevés. Meg lehet próbálni összemosni a dolgokat, és akkor a Vajdasági Magyar Szövetséget, illetve engem Šešeljjel egy platformra hozni, de az az igazság, hogy az emberek tudják, hogy itt ki kicsoda, ki kit képvisel, meg hogy állnak a dolgok. Nem lehet ezzel az embereket megetetni. Nem látom jelenleg ennek a társadalmi hangulatnak a létezését. Persze próbálják ezt hype-olni, habosítani, de ez a politikai harcnak a része. Szerintem az ellenzéknek is az az érdeke, hogy egy felkészült erő irányítsa az országot, és azok nem ők.
Csonka Áron, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke (a VMDK az Együtt Szerbia győzelméért – Marinika Tepić koalíció listáján indul, amely az 5-ös számú):
– Lehet, elfogult vagyok, de véleményem szerint egyedül az szól a jelenlegi hatalom mellett, hogy még nem sikerült nekik háborúba és magas inflációba vezetni bennünket, mint azt a kilencvenes években tették. Az összes többi dolog ellene szól. A Szerb Haladó Párt – Szerbiai Szocialista Párt – Vajdasági Magyar Szövetség kormányzata már tíz éve hatalmon van, és még mindig az előző hatalomra mutogatnak, pedig a haladók és a VMSZ is részese volt annak a kormányzatnak is. Semmiért sem vállalnak felelősséget. Soha nem volt ilyen megosztott a szerbiai társadalom, mint most, soha nem volt ekkora küladóssága az országnak, mint most, amit lehetett, eladtak a külföldieknek, tönkretették még a levegőnket, vizeinket, termőföldünket is. Az intézményeink nem működnek, minden hatalmi ág egy ember kezében összpontosul, az EU-s csatlakozási folyamat megakadt, egyre inkább Kína és Oroszország felé haladunk. A munkások jogai vissza lettek nyesve, rengetegen dolgoznak meghatározott időre vagy éppen szerződéses alapon, ezért nem jár nekik se évi szabadság, se szabadnap, se betegszabadság, állami ünnepen is dolgozniuk kell ugyanazért a bérért. Csak zsarolás és minimálbér jut nekik. Burjánzik a pártfoglalkoztatás, a hamis diplomások nyomulása, az oktatás és az egészségügy tönkre lettek téve, a mezőgazdaság és a gazdaság lélegeztetőgépen éldegél. A médiaszabadság, a demokrácia szintje visszaesett, Európában az elsők között vagyunk a Covid–19 által okozott elhalálozások számában, amelyeket el lehetett volna kerülni. Mindezt független nemzetközi szervezetek állítják, úgyhogy nekünk csak a következtetések levonása marad.