A válságtörzs múlt héten keddre beharangozott ülését előbb csütörtökre halasztotta, majd péntekre, aztán hétfőre megint beharangoztak egy ülést, amit keddre halasztottak… Lassan már olyanok lesznek ezek a válságtörzs-értekezletek, mint egy meglehetősen érdektelen focimeccs közvetítése, ahol csak passzolgatják a labdát, de érdemi akció nem történik, senki sem rúg fel senkit, de a kaput sem közelíti meg senki.

Az emberben egyre határozottabban körvonalazódik az érzés, hogy valaki minden erejével igyekszik a polgárok figyelmét lekötni ezzel a teszetoszasággal. Elvégre sokkal, de sokkal jobb, ha az emberek, akiket immár egy éve próbára tesz a járványhelyzet, a lezárások/feloldások/szigorítások/lazítások szinte már követhetetlen és (valljuk be) sokszor minden logikát nélkülöző rendszere miatt morognak, mint ha arra kezdenek figyelni, hogy akkor mi is van ezzel a szervezett bűnözéssel, milyen köze van a nehézfiúkhoz az államfőnek, vajon a köztársasági elnök testvére valóban marihuánaültetvényekkel keresi-e a napi betevőt, és hogyan lehet az, hogy az ember, akinek minden jel szerint vastagon köze van a maffia megszervezéséhez, csak átült az egyik miniszteri székből a másikba… Sokkal jobb, ha azon értetlenkedik a nép, hogy miért nem hallgatnak meg a hatóságok olyanokat, akikről az űrből is látszik, hogy az elmúlt években a munka- és szabadidejük nagy részét „a terepen” töltötték a montenegrói bűnbandák útját egyengetve, s csak elvétve fordultak elő az irodájukban, akkor is csak azért, hogy ezt az „útegyengetést” a hivatalokban is elvégezzék…

Ha az emberek a maffiaellenes „háború” ellentmondásaira figyelnének, rögvest kiderülne, hogy egy össznépi bandaharcról van szó a legfelsőbb vezetők között. És az meg kinek lenne jó?

Hát nem egyszerűbb szórakoztatni mindenkit az egymásnak ellentmondó, hülye rendelkezésekkel?

Pedig a baj nem kicsi. A járvány ismét fellángolt. És lehet ennek keresgetni az okát (meg persze kell is, elvégre a tavalyi drasztikus lezárásokat, kijárási tilalmakat követően valóban enyhült a szigor, más országok intézkedéseihez viszonyítva talán még érthetetlen mértékben is – még ha ez a mindennapjainkban nem is tűnt így), de most egyelőre gyorsan kéne megoldani a dolgot.

A szerb nyelvű internetes portálok naponta adnak hírt arról, hogy a fővárosi kórházak mennyire telítettek. És a telítettség itt azt jelenti, hogy konkrétan nem tudják felvenni, ellátni, kórházi kezelésben részesíteni azokat az embereket, akik a szó lehető legszorosabb értelmében alig tudnak levegőt venni. Azokat, akik fulladnak.

Marko Oljača, a Koraci nevet viselő, a fenntartható fejlődést célzó társaság elnöke a közösségi médiában mesélte el, milyen kálváriát járt be egy ismerősével, amíg sikerült kórházba juttatni. Egy nőt kellett volna komolyabb kezeléshez juttatni, aki egyébként cukorbeteg is. A fertőzés után hirtelen romlani kezdett az állapota, gyógyszerre lett volna szüksége, amelyet egész Belgrádban egyetlen gyógyszertárban tudtak beszerezni. Bejárták az egész várost, Zimonyig is elmentek, hogy szerezzenek egy kórházi ágyat a nőnek, mindhiába, noha több infektológus is azt mondta a családnak a leletek láttán, hogy azonnali kórházi ellátásra van szüksége. Az egyik kórházban azt javasolták nekik, hogy jelentkezzenek a Zvezdarán aznap este nyíló Covid-kórházba, ott biztosan lesz hely, csak előtte jelentkezzenek egy triázsközpontban. „A Fertőző Betegségek Klinikájának betegfelvételi osztályára mentünk. Minden leletünk megvolt. Előttünk több tucatnyian állnak sorba, az egyik oldalon járó motorral parkoló autók, bennük beteg emberek melegednek, fertőtlenítésre váró mentőkocsik érkeznek, az egészségügyi személyzet az utcán öltözik át, folyamatosan szólítják a betegeket, esik az eső… Este fél kilenckor értünk oda, három óra múlva jutottunk be a rendelőbe. A páciens nem tud mélyet lélegezni, bocsánatot kér, köhög… Mondom, hogy 19 órakor nyílt meg a Zvezdarán a Covid-kórház, adjanak beutalót. Azt válaszolják, két óra alatt megtelt. Az egész kórház két óra alatt telt meg, pedig nem elenyésző kapacitásról van szó!”

Oljača posztjából aztán kiderül, hogy nagy nehézségek után végül sikerült elhelyezni a beteget az Arénában berendezett szükségkórházban, ahol félintenzív ellátást képesek biztosítani a pácienseknek. „Szinte lehetetlen eljutni egy orvoshoz. Belgrádban szinte nincs szabad kórházi ágy. Párhuzamos világokban élünk. Míg a válságtörzs és a hatalom »szórakozik« az életünkkel, míg egyes sajtószervek »alternatív válságtörzset« alakítanak, egyes orvosok pedig hajlandóak részt venni ebben a cirkuszban, addig mások meghalnak, mi pedig bulikba járunk és nem vagyunk hajlandóak beoltatni magunkat. Hamarosan egyébként nem is lesz, aki beoltson bennünket, mert a más kórházakban dolgozó orvosokat elkezdték a Covid-kórházakba küldeni” – írta Oljača, aki nem mellékesen a nyáron Szandzsákban járt, hogy az ottani kórházaknak egészségügyi felszerelést vigyen. Látta, hogy akkoriban az emberek tömegesen haltak meg a Covid–19 következtében. A Nova.rs portálnak a mostani tapasztalatokról azt mondja, jelenleg Szerbia-szerte rosszabb a járványhelyzet, csak annyiban más most minden, hogy az orvosok, nővérek több tapasztalattal bírnak a covidos betegek kezelésében. „A bárkibe, különösen az intézményekbe és az orvosokba vetett bizalom krónikus hiánya, az egészségtudatosság teljes hiánya, a nyilvánosságnak való hazudozás, az adatok kozmetikázása és a polgárokkal való nem megfelelő kommunikáció csak egy része annak a játéknak, amelynek célja a teljes zűrzavar megteremtése. Ehhez társul a kuruzslás népszerűsítése az országos tévécsatornákon, az illetékes intézmények és szakmai szervezetek hallgatása, a vakcinák iránti érdektelenség, ami így együttesen egy újabb járványhullámot fog eredményezni” – mondta. Oljača szerint ráadásul senki sem gondol azokra a betegekre, akik nem a koronavírustól szenvednek, senki sem tudja, hányan haltak meg csak azért, mert a Covid miatt más betegségükkel nem tudtak orvoshoz jutni.

Egy Covid-kórház vezetője arról beszélt a Twitteren, hogy összesen tíz szabad ágy van az intenzív osztályon, hogy százan vannak a kórházi várólistán, az újabb osztályok perceken belül telnek meg fulladó betegekkel.

És ilyen körülmények között még mindig igencsak népes azoknak a tábora, akik világméretű összeesküvésről, gyilkos oltásokról, vakcinákba rejtett chipekről és hasonló marhaságokról delirálnak.

Darwin evolúcióelmélete, úgy tűnik, ismételten igazolást nyer a gyakorlatban.

KOCSÁNYOS Pálma