Az 1993-ban alapított Nyugdíjas és Idős Emberek Európai Szövetsége (FERPA) tagja az Európai Szakszervezeti Szövetségnek (ETUC), s politikájukat folyamatosan összehangolják, főként a szociális biztonság, szociális védelem, egészségügy, a szociális kirekesztés és a szegénység elleni küzdelem területén. 10 milliós tagsága a legreprezentatívabb európai nyugdíjas-szövetséggé teszi. A FERPA az európai és a tagállami szintű jogalkotás és politikai iránykijelölés során erős lobbitevékenységet fejt ki az érintett európai és nemzeti intézmények, kormányok felé (Európai Bizottság, Európai Tanács).                                                A Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet a múlt héten levélben kérte a FERPA tagjait, hogy képviselőik az Európai Parlamentben és az Európa Tanácsban szorgalmazzák a szerbiai nyugdíjasok emberi jogainak védelméről szóló határozat elfogadását.

Erre azért van szükség, hogy a nyugdíjasok teljes mértékben gyakorolhassák alkotmányos és törvényes jogaikat, amelyeket Szerbiában a jelenlegi végrehajtó és jogalkotó hatalom nem tart tiszteletben, csökkent vagy teljesen megszüntet, olvasható a levélben.  A nyugdíjasok érdekvédelmi szervezetének álláspontja –amelyhez támogatást kér – a következő:

  1. Kötelezni kell a Szerb Köztársaság kormányát és nemzetgyűlését, hogy fogadjon el egy speciális programot az elkobzott nyugdíjak visszatérítésének kötelezettségéről és határidejéről. A nyugdíjasok iránti tartozást alakítsák át államadóssággá. A kormány és a parlament kötelessége, hogy elfogadja a programot az adósságfizetési móddal és határidőkkel. Az utóbbi nem lehet hosszabb, mint a nyugdíjak csökkentésének időszaka.

Indoklás: A Szerb Köztársaság végrehajtó és igazságügyi hatóságain (kormány, parlament, alkotmánybíróság) kívül, amelyek az alkotmány megsértését legitimnek nyilvánították, hasonló döntést hozott a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága is. Az európai jogszabályok posztulátumaival összhangban bármelyik EU-tagországban vagy tagjelölt országban szankciók nélkül el lehet-e venni mások tulajdonát? A nyugdíjcsökkentési törvénnyel hátrányos megkülönböztették a nagyobb nyugdíjjal rendelkezőket. Szervezetünk tagsága egyetért azzal, hogy a kisnyugdíjasoknak szociális segélyt biztosítsanak, de nem mások jogainak rovására, nem a nyugdíjjárulékból, hanem a szociális segítségnyújtáshoz biztosított egyéb alapokból.

A nyugdíjasok érdekszervezete támogatja az európai integrációt, hisz az európai értékekben, de a strasbourgi bíróság határozata, a megszerzett jogokba való beavatkozás elismerése, valamint egy ország alkotmányának és törvényeinek megsértése megkérdőjelezte ezen értékekbe és intézményekbe vetett bizalmunkat.

  1. A nyugdíjakról és rokkantsági biztosításokról szóló törvény módosításaikor a szociális párbeszéd alapelveinek tiszteletben tartása legyen az irányelv. A reprezentatív szakszervezetek képviselőinek és a nyugdíjasokat képviselő szövetségeknek vissza kell kerülniük a nyugdíjalap igazgatótanácsába és más háromoldalú testületekbe, és csökkenteni kell az idősek társadalmi és anyagi helyzetére vonatkozó jelenlegi befolyásukat. Ugyanakkor ragaszkodunk az időszerű és egyenlő részvételhez az új nyugdíjtörvény kidolgozásában vagy a meglevő módosításában, az egyéb normatív megoldások felkutatásában.

Indokolás: Az elmúlt években minden jogi megoldást és azok módosítását a szociális partnerek, köztük a nyugdíjas-szövetségek részvétele és előzetes nyilvános vita nélkül hajtották végre. A munkavállalói szakszervezeteknek és a nyugdíjas-szövetségeknek nem volt alkalmuk véleményüket, nézeteiket, észrevételeiket és javaslataikat bemutatni és képviselni a társadalmi párbeszéd jogi intézményeiben.

  1. A Nemzeti Idősügyi Tanács megalakítása fontos, amelynek tevékenységében valamennyi reprezentatív szociális partner egyenlően vesz részt. Követeljük továbbá a nyugdíjasok és az idősek helyzetére vonatkozó nemzeti stratégia elfogadását, amely valamennyi releváns és hozzáértő társadalmi tényező részvételével hosszú távú politikát tervezne és intézkedéseket határozna meg az idősek életszínvonalának emelésére és biztosítására. Méltóságteljes öregségért küzdünk.

Indokolás: Ez a javaslat, amelyet 2017 szeptemberében hivatalosan elküldtünk a Szerb Köztársaság kormányának (miniszterelnökének) és parlamentjének, megválaszolatlan maradt. Ehelyett nem hivatalosan arra az információra jutottunk, hogy a kormány két testületet hozott létre, amelyeket legalább részben olyan kérdésekkel bízott meg, amelyekkel – véleményünk szerint – a Nemzeti Nyugdíjasgondozó Tanácsnak kell(ene) foglalkoznia. A kormány 2017. decemberi határozatával összhangban megalakult az Öregedési és Idősügyi Tanács, 2018 januárjában pedig a Generációk Közötti Együttműködési és Szolidaritási Tanács. Mindkettő élén a kormányzó párt képviselője áll. A munkába nem kapcsolták be Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet, sem pedig a Nyugdíjas Szövetség képviselőjét.

  1. A Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap eszközeinek megőrzése és új valós források létrehozása szükségszerű.   

Indokolás: Ahelyett, hogy az alap eszközeit bármiért „eladnánk” (vagy inkább odaadnánk), meg kell találnunk az optimális módot a legköltséghatékonyabb felhasználásra az érdekelt befektetőkkel folytatott stratégiai partnerségen keresztül vagy szervezeti és nyugdíjbiztosító szakmai menedzsmentjének kialakításával ezen eszközök kezelésére.

  1. A parlament, a kormány, az illetékes minisztériumok és más illetékes intézmények (igazságügyi szervek, a viták békés rendezéséért felelős ügynökség stb.) biztosítsák a munkavállalók és a nyugdíjasok iránti kötelezettségvállalásokhoz kapcsolódó megkötött szerződések, megállapodások és programok (adásvételi szerződések, szociális programok) teljes körű végrehajtását és megvalósítását.

Indokolás: Noha a szociális és közszféra privatizációja során az új tulajdonosok adásvételi szerződés vagy társadalmi program révén konkrét kötelezettségeket vállaltak a munkavállalók és a nyugdíjasok iránt, többségük nem teljesíti kötelezettségét. Az államnak és illetékes intézményeinek kell garantálniuk és biztosítaniuk a szerződéses kötelezettségek teljesítését. Mivel minden intézményi és társadalmi párbeszéden keresztül tett kísérletünk pozitív eredmények nélkül maradt, kérjük, hogy a Szerb Köztársaságot az EU-csatlakozásra irányuló tárgyalások révén figyelmeztessék a hazai és a nemzetközi normák tiszteletben tartásának kötelezettségére, még a nyugdíjasok és az idősek helyzete esetén is! – olvasható a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet FERPA-nak küldött levelében.

TAKÁCS Magda