Az 5,5 százalékkal emelt nyugdíjak kifizetése november 2-án kezdődött, a következő, 14,8 százalékos kiigazítás január 1-jén lesz (februárban fizetik a januári ellátmánnyal). November végén minden nyugdíjas 20 ezer dináros egyszeri segélyben részesül.

Milan Grujić, a Szerbiai Nyugdíjas Szakszervezet elnöke minden emelés ellenére úgy véli, nem elég addig, amíg az átlagnyugdíj nem éri el az átlagkereset 50 százalékát. Ez tavaly 41,9 százalék volt. „Minden nyugdíjemelés, legyen bármilyen minimális is, sokat jelent. A magas infláció, az áram- és gázárak emelkedése, valamint az alapvető élelmiszerek ára azonban a polgárok legérzékenyebb csoportjait, a nyugdíjasokat fenyegeti, de azokét az emberekét is, akiknek az egészsége veszélyben van a magas gyógyszerárak miatt, mert nincs miből fizetniük az gyógyellátást.”

Az októberi emelés után az adott hónapra becsült átlagnyugdíj 39 890 dinár körüli. „A nyugdíjak emelkedése 2022-ben az előző évhez képest 6,7 százalék volt. Grujić emlékeztet arra, hogy 2009-ben a nyugdíj az átlagkereset 60 százaléka volt, most pedig 42 százalék. „Jó, hogy gondolnak a nyugdíjasokra, de még sok kiigazításra van szükség ahhoz, hogy méltó életet teremtsenek számukra – mondja Grujić. Hozzáteszi: ha az infláció megnyugszik, és a nyugdíjak 14,8 százalékkal nőnek januártól, megmarad a juttatás reális vásárlóereje.

A legalacsonyabb dolgozói és iparos nyugdíj az októberi emelés után 21 766 dinár, a földműveseké 17 112 dinár. „Ami a társadalmi vagyon újraelosztását illeti, a nyugdíjak aránya a GDP-ben 9,38 százalék. Ha a GDP nem növekszik a gazdasági tevékenységek miatt, az azt jelenti, hogy a nyugdíjak GDP-n belüli részaránya nő, és az életminőség nem változik, mert nem létezik ugyanaz a növekedési dinamika. Érdekszervezetünk mindent megtesz annak érdekében, hogy a nyugdíjak növekedése gyorsabb legyen a bérnövekedésnél, hogy egy éven belül elérje az átlagkereset legalább 50 százalékát. Az alapvető axiómák szerint Szerbiában nincs előrelépés, ha az átlagnyugdíj és átlagkereset nem egyenlő az átlagos fogyasztói kosárral” – mondja Milan Grujić, aki szerint a nyugdíjemelés nem ajándék: a nyugdíjba vonulók átlagosan 36 éves, sőt, 60 százalékuk 40–45 éves szolgálati idővel rendelkeznek.

 TAKÁCS Magda