A hatalom békülékeny hangnemét a fenyegetés váltja Szerbiában. Megkerülhetetlen államelnökünk ismét villámokat szórt egy televíziós szereplése során két és fél órán át. Azt mondta, az ellenzék naponta halálosan fenyegeti. Meg színes forradalomról beszélt, ami Szerbiában nem következhet be – állította, már nem először.
A „színes forradalom” kifejezés a résztvevők napokon át tartó szakadatlan tömegtüntetését fedi, melyeken szabad választásokat követelnek vagy a megtartott választások eredményeit vitatják (rendszerint csalásra hivatkozva). A színes összefoglaló jelzőt ezek a megmozdulások a tüntetők által használt sálak és egyéb eszközök színe alapján kapták. Nem is ez bosszantja az itteni tiltakozókat, inkább az a hányaveti hangnem, ahogyan róluk beszél a hatalom. Nem csoda hát, hogy a tüntetők egyre többen vannak, és egyre elégedetlenebbek, dühösebbek. Az egyetemisták mögé felsorakoztak a tanáraik is Újvidéken, Čačakon, Belgrádban… Ezekben a városokban, de máshol sem kezdődött meg mindenhol zökkenőmentesen a második félév sem az általános, sem pedig a középiskolákban. Az ügyvédek egyhetes munkabeszüntetést hirdettek. És mindennek a vége még korántsem látszik.
Erőszak minden szinten
Emberölési kísérlettel vádolják azt a személyt, aki múlt csütörtökön a járdán szándékosan elütött egy lányt, a Belgrádi Egyetem Jogtudományi Karának elsőéves diákját. Tette ezt a 15 perces néma tiszteletadás idején. Az újvidéki áldozatokra emlékeztek akkor is a diákok. Szerencsére a sérülései nem voltak túl súlyosak, de a sürgősségi osztályon végezte. Az ütés akkora volt, hogy az a televízió, amely a történteket közvetítette, másnap már nem sugározta a képsort azzal az indokkal, hogy nem akar részt venni az erőszak terjesztésében. Ezúttal gyorsan reagált a rendőrség. És? Semmi. Egy napra rá, pénteken Újvidéken egy 71 éves ember késsel támadt a tiltakozókra. De nem is csoda. Több mint 10 éve csak az az üzenet érkezik a hatalomtól, hogy erőszakkal, csalással, hazugsággal mindent el lehet érni. Az államfő korábban azt mondta, elütni valakit gépkocsival, majd a motorházon vinni nem bűn, hiszen az illető útban volt…
Ellenzéki próbálkozások
Ugyancsak a pénteki nap híre, hogy Újvidéken a városházán is tartott a „buli”. Itt nem az egyetemisták játszották a főszerepeket, hanem az ellenzéki képviselők meg a rendőrök. Az előbbiek, mármint az ellenzékiek, a városi képviselő-testület meg több köztársasági országgyűlési képviselő teljesen váratlanul bevonult az épületbe azzal a szándékkal, hogy blokkolják a munkát. Perceken belül megjelentek a rendőrök, majd a csendőralakulatok teljes felszerelésben, és az utcára kényszerítették a képviselő urakat meg hölgyeket.
Őszintén szólva, nem is igen világos, hogy mit kerestek a városháza épületében, mert, ha ahogy mondták, az egyetemisták módjára blokkolni szerették volna az intézményt, ahol dolgoznak, akkor két és fél sarokkal odébb, a városi képviselő-testületben kellett volna kísérletezniük. De hát a városháza látványosabbnak ígérkezett, és az is lett. Minden, az ellenzéki tevékenységről is tudósító televízióban ez volt a nap képe, nem pedig az ugyancsak újvidéki, pénteki nap híre, hogy az itteni egyetem rektorátusa előtt összegyűlt oktatásügyi munkások, az óvó néniktől a középiskolai tanárokig azt üzenték az illetékes miniszter asszonynak és persze a szülőknek, hogy hétfőn nem lesz tanítás egészen az egyetemista követelések teljesítéséig.
Ismét Bastille az RTS
A péntek híre az is, hogy eddig nem látott tömeg gyűlt össze a Szerbiai Rádió és Televízió (RTS) Takovska utcai székháza előtt és az arra vezető sugárúton. A Nyilvános Összejövetelek Archívuma mérése szerint 53 és 55 ezer között mozgott az elégedetlenkedők száma A mi jogunk, hogy mindenről értesüljünk elnevezésű tiltakozáson. A hatalmat kiszolgáló média 10–15 ezerre tette számukat.
Szombatra is maradtak az egyetemisták meg Újvidék. Ezúttal a tanáraik álltak ki mellettük teljes mellszélességgel.
A Szerbiai Ügyvédi Kamara ugyancsak szombaton egyhangúlag megszavazta a hétnapos teljes munkabeszüntetésről szóló döntést, ezzel támogatva a hónapok óta az egyetemeket blokkoló hallgatók követeléseit. A munkabeszüntetésről 120 bejegyzett ügyvéd szavazott, és azt január 20-tól 26-ig tervezik végrehajtani Szerbia egész területén. Az állam választott elnöke maroknyi csőcseléknek mondta a kamara tagjait.
Az egyetemi hallgatók mellett kiálló tanárokat voltak hivatottak támogatni a számos szerbiai városban rendezett vasárnapi megmozdulások. Belgrád, Valjevo, Niš, Kragujevac, Zaječar, Čačak, Užice, Šabac, Szabadka és természetesen ismét Újvidék, meg még 10 egynéhány helység. Mindenhol arra kérték a tanárokat, álljanak a diákok mögé. Nemcsak az egyetemisták, hanem szüleik, nagyszüleik, szomszédaik, barátaik, ismerőseik, ismeretlen, de elégedetlen polgártársaik. Mindegyiknek volt saját jelmondata. Talán a kragujevaci volt a legtalálóbb: „A távolmaradást nem igazoljuk!” A tanárok a jelenlétükkel bizonyították, ott állnak a diákok mellett.
Tehát a társadalom komoly részei mozdultak már meg. A diákok után a pedagógusok, az ügyvédek, a színészek. Színházak mondták le az előadásokat. Komoly jelei vannak, hogy az igazságszolgáltatási alkalmazottak, bírók, ügyészek is elégedetlenek az állapotokkal. Meglátjuk, az elnök beváltja-e a fenyegetését, és elrendeli az erőszakszervezetek bevetését. Mert az nem veszélytelen dolog. Az idősebbek még emlékeznek a múlt század végi romániai eseményekre.
ÖREG Dezső