Habár a fogyasztók még mindig főleg az üzletekben vásárolnak Szerbiában, az utóbbi években egyre többen rendelnek online is. 2023-ban 59,2 millió online fizetést regisztráltak, ami 37 százalékos növekedés 2022-höz képest – derül ki a Szerb Nemzeti Bank adataiból. A hazai kereskedők felülelein 37,8 millió vásárlást jegyeztek 109,2 milliárd dinár értékben, de az eurós és amerikai dolláros tranzakciók száma is nagyobb lett az alatt az egy év alatt.
Ez a trend folytatódott a 2024-es évben is: Szerbiában az elmúlt év második negyedévében több mint 540 millió eurós tranzakciót bonyolítottak le (dinárban, euróban és dollárban összesen), és ebben a számban nem szerepelnek azok a vásárlások, amikor a megrendelő átvételkor fizette ki az árut.
Az online vásárlás előnyei
Sokan azért választják az internetes vásárlást, mert ilyenkor otthonról kényelmesen lehet házhoz kérni a kiválasztott terméket. De nem csak az időgazdálkodás miatt döntenek így sokan: nagyobb a választék is online, mint a boltokban és bevásárlóközpontokban, az árak is kedvezőbben, és gyakran vannak akciók is a külföldi oldalakon.
Az interneten szinte bármit be lehet szerezni, de Szerbiában leginkább ruházati cikkeket és divatkiegészítőket vásárolnak az emberek, a második helyen a lábbelik, a harmadikon pedig a műszaki cikkek szerepelnek – erre a megállapításra jutott a TGM Research piackutató cég, amely szerint a hazai fogyasztói szokásokat elsősorban a gyors kiszállítás, az ingyenes postaköltség és a fizetési lehetőségek bősége alakítja. A külföldi brandek és oldalak közül Szerbiában a Zara, a H&M, az Ikea, az ASOS, az eBay, az AliExpress, az Alibaba és az Amazon voltak a legnépszerűbbek, a hazaiak közül pedig a KupujemProdajem, a Tehnomanija, a Planeta Sport, a Gigatron, a Đak Sport és a Sport Vision.
A Temu a legújabb sláger
Eddig úgy tűnhetett, hogy az ország megszállottja az AliExpressnek, pedig ez az őrület semmi ahhoz képest, amelyet a Temu megjelenése hozott: mindössze pár hónap alatt ez a kínai alkalmazás korábban soha nem tapasztalt érdeklődést váltott ki – valószínűleg ennek a cégnek az előretörése magyarázza a 2024-es év második negyedévében tapasztalt rendkívül magas online értékesítési adatokat is.
A siker képlete egyszerű: alacsonyak a termékek árai, ráadásul gyakran még akciósak is. A Temu rafináltan olyan érzést kelt a vásárlóban, hogy azonnal vásárolni kell, különben lemarad az olcsó, épp akciós termékről. Sok online platform működik hasonlóan, de a Temu akciós árai sokkal kedvezőbbek. Érdemes azonban óvatosnak lenni, mert az olcsó termék megvásárlása feletti öröm könnyen vezethet megszállott vásárláshoz, így a 100, 200 dináros termékekből is összejöhet a végén több ezer dináros számla.
Hamarosan tovább bővül a választék
A Szerbiai Posta augusztus közepén olyan szerződést kötött a Magyar Postával, amelynek köszönhetően itthon is lehet majd használni a Shein alkalmazást: a csomagokat gyorsan leszállítják az országba, és a vámellenőrzést követően 72 órán belül el is jut a megrendelőhöz. A Szerbiai Posta azt is beharangozta, hogy a csomagautomaták számát a jelenlegi 500-ról ezerre emeli.
A Shein 2022 óta a világ legnagyobb kiskereskedése, amely lábbelit, ruházatot és divatkiegészítőket értékesít. Ebben az évben 24 milliárd dolláros jövedelemre tett szert, amely csaknem annyi, amennyi a Zara és a H&M jövedelme összesen. A céget 2008-ban alapították Kínában, jelenleg Szingapúrban van a székhelye.
A Shein a világsikert elsősorban a Z generációnak köszönheti, amely főleg olcsó ruházati cikkeket vásárol ezen az applikáción keresztül.
Mire kell figyelni online vásárláskor?
Az adatbiztonság a legfontosabb, erre különösen a kezdő online vásárlóknak kell odafigyelniük. Amikor megnyitunk egy internetes oldalt, nézzük meg, hogy a címe https://-szel kezdődik-e, és a mezőben megjelenik-e egy lakat ikonja? Ha igen, akkor ez azt jelenti, hogy a kapcsolat enkriptált, ezért a bankkártyaadatainkat nyugodtan megadhatjuk.
Azonban még egy megbízható oldal sem biztosíték arra, hogy a vásárló jó szolgáltatást fog kapni, ezért vásárlás előtt érdemes utánanézni annak, milyenek a tapasztalatok, a vásárlói visszajelzések vele kapcsolatosan, de annak is, hogy milyen feltételekkel lehet visszaküldeni a terméket. Az online fizetési lehetőségek közül mindig a megbízható változatot válasszuk: a kártyás fizetéssel és a PayPallal nem lehet hibázni, de kerüljük az ismeretlen fizetési rendszereket – ha csak ilyenre van mód, inkább tegyünk le az online vásárlásról.
Vásárlás után őrizzük meg a számlát és az e-mailen érkező igazolást a teljesített tranzakcióról, mert ha gond van a kézbesítéssel vagy magával a termékkel, ezekre szükségünk lesz.
A termék ára mindig ott szerepel a termék fotója alatt, de fizetéskor nem biztos, hogy ennyit kell majd kiadnunk érte. A kézbesítés bizonyos érték fölött rendszerint ingyenes, de a megrendelés előtt ellenőrizzük le, hogy kell-e érte fizetni, és ha igen, mennyit.
Amennyiben külföldről rendeltünk valamit, akkor a kézbesítés díja akár a 100 eurót is meghaladhatja attól függően, honnan érkezik a termék. Az 50 euró értéket meghaladó, cégtől rendelt termék után Szerbiában 10 százalék vámot kell fizetni, és minden külföldi rendelés után 20 százalékos hozzáadottérték-adót is felszámolnak – ha ez utóbbi olykor elmarad, az kivételnek számít.
F. R.