Az Erasmus+ program az Európai Unió egyik legismertebb kezdeményezése, amely az oktatás, képzés, ifjúság és sport területén támogat projekteket. Az Erasmus+ célja, hogy ösztönözze a tanulást, az oktatási és szakmai fejlődést, valamint a nemzetközi együttműködést.
Egy hároméves program kezdeti tapasztalatairól
Folyamatos téma az oktatásban a digitalizáció, főleg a világjárvány alatti online oktatás óta. A legtöbb vitát az váltja ki, hogy mikortól és mennyire használhatóak a digitális eszközök a gyerekek részéről. Vitathatatlan, hogy a modern világ elképzelhetetlen információs technológia nélkül, minden ügyintézésünk lassan átvándorol a virtuális világba, az irataink pedig a felhőkbe. Mégis látnunk kell azt is, hogy a korai és túlzott eszközhasználat számtalan problémát okozhat a gyerekek személyiségfejlődésében. Mindezeket figyelembe véve nem is olyan egyszerű megtalálni a digitális tartalmak megfelelő mértékét az oktatási és nevelési folyamatban. Egyetértés van ugyanakkor a tekintetben, hogy ezek használata, a lehetőségek és a veszélyek ismertetése egyaránt feladat.
A digitalizáció témáját célozta meg a Köznevelési együttműködés a digitális módszerek és eszközök használatának támogatására Magyarországon és a szomszédos országokban elnevezésű projekt, amely 2024. április 1. és 2027. március 31. között zajlik. Koordinátora az Oktatási Hivatal (OH), partnerei pedig a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete és az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete. Társult partnerek a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma, a Muravidéki Pedagógusok Egyesülete és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség.
A tevékenységek három munkacsoportban zajlanak:
- Digitális tanulástámogató megoldások fejlesztése európai összefogással,
- Az európai tehetséggondozás és az életpályaépítés digitális lehetőségei,
- Digitális adatkezelés, eljárások, oktatásszervezés.
Pszichológusként a pályaorientációval, karrierépítéssel foglalkozó csapat tagja lettem és veszek részt a projektben. A közös munka főleg az online térben zajlik, így a kezdeti szakaszban minden munkaterületen több workshopon is részt vettünk. Ezek célja a programok kidolgozása, a közös ötletelés és tapasztalatmegosztás volt. Máris sokféle digitális eszköz és felület használatának lehetősége merült fel, amelyeket majd a képzések során szélesebb körben is megismerhetnek a gyakorló pedagógusok.
Szeptember végén szervezte meg az OH Budapesten a projekt nyitókonferenciáját, majd október folyamán a résztvevők egy csoportja Komáromba utazott tanulmányútra. November 20–23. között valósult meg az erdélyi tanulmányút, amelynek fő helyszínei Szováta, Csíkszereda és Csíkszentsimon voltak, fő szervezője pedig az RMPSZ. Tartalmas szakmai és közösségi programokon vehettünk részt. A tanulmányút során az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza (Vajdaságban ehhez hasonló például a Magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ) digitális programkínálatának bemutatása mellett két oktatási intézmény példáján keresztül ismerhettük meg a digitális eszközök és módszerek mindennapi alkalmazását.
A projektben részt vevő mindkét pedagógusszervezetünk 5-5 főt delegálhatott a tanulmányútra, amelynek során az előadások keretében átfogó képet kaphattunk a romániai magyar oktatás helyzetéről is. Számos ponton találkozik a szerbiai tapasztalat a romániaival, ugyanakkor a digitalizáció szempontjából Vajdaságban biztosan van még hova felzárkózni.
Vannak innovatív tanáraink, akik bátran alkalmazzák az online tér lehetőségeit, mégsem mondhatjuk, hogy általános a jelenség. Ennek számtalan szubjektív és objektív oka van, csak egyetlen példát mesélnék el a saját tapasztalatomból. Tíz éve alkalmazok egy nagyszerű tesztkészítő programot, amelyre 2020-ban egy novemberi akció keretében előfizettem, úgy éreztem, a 20 dollár méltányos ár a sokrétű felhasználásért cserébe. Megújuló előfizetés keretében ez az összeg az évek során 50, majd 80 dollárra nőtt. Az előfizetést most november végén lemondtam, ugyanis nem kevesebb, mint 199 dollár lett volna. Így most a közel kétszáz elkészített anyagból mindössze öthöz férek hozzá az ingyenes felületen. Természetesen vannak ingyenes, illetve hozzáférhetőbb áron elérhető eszközök is, de nem mindig felelnek meg a céloknak.
Az Erasmus+ projekt következő állomása januárban Szabadka lesz. A program folytatásában az online térben megrendezésre kerülő workshopokon és képzéseken lesz a hangsúly. Ezekbe a képzésekbe tudnak majd bekapcsolódni azok az érdeklődő pedagógusok, akik fejleszteni szeretnék a digitális kompetenciáikat.
MENGYÁN PLETIKOSIĆ Ildikó