Június 2-án 66 városban és községben tartanak helyhatósági választásokat, Vajdaság-szerte 44 városban vagy községben járulnak a polgárok a szavazóurnák elé.
SZENTTAMÁS – Négy listára lehet szavazni
A szenttamási képviselő-testületben 28 képviselő foglal helyet: a haladók soraiból 17-en, a szocialisták és az Egységes Szerbia 5 képviselői helyet szerzett legutóbb, a VMSZ kettőt (Brasnyó Nándor a mostani választásokon listavezető, Ifjú László neve viszont nem szerepel a jelöltek között), a Zoran Dudvarski Polgárok Csoportja két, a radikálisok és a Savez sa Srbobran, Turiju i Nadalj pedig egy-egy képviselőt delegált a testületbe a négy évvel ezelőtti választásokat követően. A végrehajtó hatalomban a VMSZ soraiból Kocsis Krisztián felel az oktatásért és kultúráért, Szabados Fodor Beáta pedig a tájékoztatásért.
Szenttamáson ezúttal négy lista közül választhatnak majd a szavazók:
- Aleksandar Vučić – Szenttamás holnap – a teljes listát Radivoj Debeljački polgármester vezeti;
- Vajdasági Magyar Szövetség – dr. Pásztor Bálint – ez a lista 10 névvel indul, az első három név Brasnyó Nándoré, Szabados Fodor Beátáé és Kocsis Krisztiáné;
- Oslobodimo Srbobran polgári csoport – ezen az ellenzéki listán 22-en szerepelnek, első helyen Zoran Janković;
- Nada za Srbobran, Turiju i Nadalj – Nova Demokratska Stranka Srbije – Pokret Obnove Kraljevine Srbije – Dragoljub Banković – az ellenzéki koalíciós lista 21 nevet tartalmaz, a listavezető Dragoljub Banković.
A községben 14 357-en élnek, szerb nemzetiségűnek 9 717-en, magyarnak 2 609-en vallották magukat.
TEMERIN – Négy lista indul a szavazatokért
A dél-bácskai városban négy lista száll versenybe a választópolgárok szavazataiért.
A szavazólapon első számmal a Szerb Haladó Párt névsora szerepel Aleksandar Vučić – Temerin holnap elnevezéssel, melynek vezetője Mladen Zec polgármester. A második helyen Dejan Bradašt, a harmadikon Nikola Embert találjuk. A névsorban egyetlen magyar név olvasható, Mező Rózsa háziasszony az utolsó előtti, 32. helyre került, ugyanakkor van két olyan jelölt is, akinek vezetékneve megegyezik a polgármesterével.
Kettes sorszámmal a Vajdasági Magyar Szövetség – Dr. Pásztor Bálint nevű listát találjuk a szavazólapon. A tizenegy nevet tartalmazó lajstrom vezetője Pásztor Róbert, a második helyen Csorba Csaba, a harmadikon Ádám István neve szerepel.
A harmadik az Egyesült temerini ellenzék – Dr. Tanja Radovanović elnevezésű lista, melynek vezetője Tanja Radovanović, a második helyen Dušan Mačkić, a harmadikon Milan Radović nevét találjuk. Az ellenzéki listáján a 19. hely jutott az első magyar jelöltnek, Varga Zoltánnak.
A szavazólapon az utolsó, vagyis negyedik helyen a Mi Temerinünkért – Robert Karan – Snaga koalíció szerepel. A mindössze hat jelölt nevét tartalmazó lista vezetője Slaviša Malinović, a második Bojan Đokić, a harmadik pedig Marijana Miličević.
A községben 25 780 személy él a legutóbbi népszámlálás szerint, ebből 17 994 a szerbek és 5 607 a magyarok száma.
TOPOLYA – Az ellenzék megfricskázta a haladók jelmondatát
Topolyán a 35 tagú testületben jelenleg a VMSZ-é 19 képviselői hely, a Szerb Haladó Párté 13, a Szerbiai Szocialista Párté 2, míg a Szerb Radikális Párté 1.
A VMSZ listavezetője a jelenlegi polgármester, Szatmári Adrián. A párt ebben a városban 1-es sorszámmal indul a választásokon. A második a listán Tomik Nimród, jelenlegi alpolgármester, a harmadik pedig Csúszó Enikő.
A második a sorban a Szerb Haladó Párt (listavezetője Tatjana Popović), minden városban azzal a jelmondattal kampányol, hogy az adott község, város után odateszi, hogy holnap, így van ez Topolyán is. Itt azonban az ellenzék megfricskázta ezt, és Topolya holnapután néven indított listát.
A hármas szám alatt induló ellenzéki koalíciót a Demokrata Párt, a Zöld-baloldali Front, a Szerbiai Népi Mozgalom, a Szabadság és Igazság Pártja, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK), valamint a listavezető polgári csoportosulás, az Aleksandar Bajić vezette Martináért polgárok csoportja alkotja. Ezen a listán szerepel többek között Cservenák Péter szülész-nőgyógyász szakorvos is, aki nagy népszerűségnek örvend a helyiek körében.
Topolyán 26 228-an élnek, ebből 2022-ben 14 599-en magyar nemzetiségűnek, 8 185 lakos pedig szerbnek vallotta magát.
TÖRÖKBECSE – Csak két teljes lista
A 31 tagú törökbecsei képviselő-testületben jelenleg 16 személy a Szerb Haladó Párt soraiból került ki, négyen polgárok csoportjának és a Szerbiai Szocialista Pártnak a listájáról kerültek be, hárman VMSZ-esek (közülük a mostani választásokon csak Pataki Attila került fel a párt névsorára), és négyen-négyen a Vajdasági Front, illetve a Szocialisták Mozgalmának a tagjai. A végrehajtó hatalomban oktatási tanácstagként részt vevő Polák Fehér Ágota a VMSZ listáján ezúttal a 11. helyen szerepel.
Törökbecsén az alábbiak szerint alakult a sorrend a június 2-i választásokon:
- Aleksandar Vučić – Törökbecse holnap – a 31 nevet tartalmazó névsor élén Saša Maksimović polgármester áll; 2. Vajdasági Magyar Szövetség – dr. Pásztor Bálint – ezen a listán 14 név szerepel, az első három helyen Szőnyi Csongor, Becsei Szilveszter és Pataki Attila neve áll; 3. Egyesült ellenzék – Törökbecsét választom az erőszak ellen (Jedinstvena opozicija – Biram Novi Bečej protiv nasilja) – a 22 neves ellenzéki választási listán a vezető Duška Lukić; 4. Változást kívánsz? Csak karikázd be! – Vajdaságiak (Želiš promene? Samo zaokruži! – Vojvođani) – ez a lista a változásért száll síkra, 22 jelöltje van, az első Saša Šućurović korábbi polgármester; 5. Aleksandar Vulin – Szocialista Mozgalom – SZM – Ivica Milankov – a teljes listát Ivica Milankov vezeti.
Törökbecse népessége 19 886 fő, a szerbek lélekszáma 13 599, a magyaroké 2 915.
TÖRÖKKANIZSA – Két hatalmi, egy ellenzéki névsor
Törökkanizsa község képviselő-testülete 31 tagú: 2020 és 2024 között a Szerb Haladó Pártnak 18, a Vajdasági Magyar Szövetségnek 10, míg a Szerbiai Szocialista Pártnak 3 képviselője volt.
Az egyes sorszám alatt a Szerb Haladó Párt és a Szerbiai Szocialista Párt koalíciója indul. Az Aleksandar Vučić – Törökkanizsa holnap listavezetője a jelenlegi polgármester, a törökkanizsai Radovan Uverić állatorvos, őt Bosa Perkučin egészségügyi szakápoló követi. Az első magyar névvel a 14. helyen találkozunk Sajgó József gyálai vadőr személyében.
Kettes szám alatt a Vajdasági Magyar Szövetség – Dr. Pásztor Bálint lista indul. Az első helyen Újhelyi Nándor törökkanizsai okleveles közgazdász áll, aki az előző képviselő-testület elnöki tisztségét töltötte be, a második helyen Orosz Urbán Csilla bőripari üzemmérnök Törökkanizsáról, aki az előző összetételben a városi tanács tagja volt, míg a harmadik pozíción a szintén törökkanizsai Kiss Vendel vidékfejlesztési agrármérnök van.
A szavazólap hármas sorszáma alatt a Harcot választom – Törökkanizsa az erőszak ellen nevű listát találjuk majd, melynek a vezetője Siniša Cvejić gyálai menedzser, második helyen az oroszlámosi Goran Pešić okleveles mezőgazdasági mérnök áll. A 14. helyen találjuk az első magyar jelöltet, Kovács János oroszlámosi földművest.
A községben a legutóbbi népszámlálási adatok szerint összesen 8 627 személy él, ebből 1 956-an magyarnak, 5 005-en szerb nemzetiségűnek vallották magukat.
ÚJVIDÉK – A VMSZ-es lista végén vannak a húzónevek
A székvárosban hatalmas a tolongás, ugyanis összesen tizennégy lista indul: az első helyen a Szerb Haladó Párt és a koalíciós partnerei (Szerb Szocialista Párt, Szerb Radikális Párt stb.) névsora szerepel, s érdekesség, hogy csak nekik és a tizenegyes sorszám alatt lévő listának van teljes, hetvennyolc nevet tartalmazó választói névsora.
A kettes rajtszám a VMSZ-é, amelynek a vezetője Kiss Gyula, őt Ladisity Melinda követi, a harmadik helyen pedig Madarász Áron található. A közszereplők a végére kerültek: Vicsek Annamária az utolsó, a harmincadik pozíciót kapta, őt Boris Bajić előzi meg, a 28. helyen pedig a korábbi oktatási titkár, Szakállas Zsolt szerepel.
Az Orosz Párt a hármas sorszámú, a négyes pozíció az Igazság – Adavieráé, ötössel egy Egészen másik mese nevet viselő csoport indul, a hatos sorszám alatt pedig a Jó dolgokért támogasd Garit szerepel. Az Újvidék Vajdaság fővárosa nevet viselő lista a hetedik, amelyet a Kreni-promeni Savo Manojlović listája követi. A Dveri és a Néppárt kilencedikként gyűjtötték össze a támogatói aláírásokat, a tizedik helyen a Szlovák Demokrata Liga található, a tizenegyediken pedig a legerősebbnek tűnő ellenzéki koalíció, amelyet a NADA, a Szabad Polgárok Mozgalma, Szerbia Népi Mozgalma, a Demokrata Párt, a Srce és a Szabadság és Igazság Pártja, a Zöld-baloldali front, a Környezetvédelmi Felkelés, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, a Bravo polgári csoport és a Mozgalom a Fordulatért alkot. Ezen a listán a tizedik helyen Öreg Anna állatorvos nevét találjuk. A Hősök – Misa Bačulov listáé a 12-es sorszám, utána az Apa, ezt érted teszem – Petar Đurić lista található, és a 14-es sorszám pedig a Saša Radulović – Elég Volt nevet viselő párté.
Újvidéken a 2022-es összeírás szerint 368 967-en élnek: a városban 289 119 a szerbek létszáma, a magyaroké pedig 9 792.
ZENTA – Öten a szavazólapon
A zentai képviselő-testület 2020-as megalakulása óta volt némi átrendeződés: a haladók közül kizárt Szabó Dékány Zsófia átült az Együtt a jobb Zentáért polgári csoportba, amelynek így négy képviselője volt a kkt-ben, eggyel több, mint a Polgári Mozgalom Zentáért – Sándor Józsefnek. A hatalmat a VMSZ (tizenhárom képviselő) és a Szerb Haladó Párt (kilenc képviselő) tagjai alkották.
Zenta községben öt névsor verseng majd a szavazatokért: mivel a községben a (szavazó)polgárok száma lecsökkent, így a listaállításhoz elég volt kétszáz támogatói aláírást összegyűjteni.
Az egyes rajtszám a Vajdasági Magyar Szövetségé, amelynek Burány Hajnalka, a párt tartományi képviselője és a Thurzó Lajos Közművelődési Központ megbízott igazgatója a listavezetője, Sztantity Szebasztián, a város gazdasági tanácsosa pedig a kettes számú jelölt. Habár szó volt róla, hogy a választások után, ha nyernek, Sztantityot nevezik ki polgármesternek, Pásztor Bálint közölte, aki a listavezető, azt illeti meg a polgármesteri tisztség (kivéve, ha a jelölt úgy dönt, hogy nem vállalja…). A listán a harmadik Gordán Kolos osztálytanító.
Másodikként a Szerb Haladó Párt adta át az induláshoz szükséges kétszáz támogatói aláírás, s a lista első helyén Dragan Todorović, a város alpolgármestere áll, s rajta van a jelenlegi községi képviselő-testület elnöke, Veselin Petrović, valamint a községi tanács sporttal megbízott tagja, Aleksandar Zelić is.
A szavazólapon az Együtt a jobb Zentáért ellenzéki polgári csoport szerepel majd a hármas sorszám alatt. Ezt a listát Szabó Dékány Zsófia, a Szerb Haladó Párt korábbi tagja vezeti, aki korábban a községi képviselő-testület elnöke volt. A második helyen az a Győri István található, aki 2016 és 2020 között a Szerb Haladó Párt helyi szervezetének az elnöke volt, és az alpolgármesteri pozíciót töltötte be négy éven át. A harmadik helyen Dragan Jovičić szerepel, aki a Szabad Polgárok Mozgalmának szaktanácsadója a tartományi parlamentben.
A Zenta többet érdemel! – Goran Jovanović – Sándor József elnevezésű lista neve mellett a négyes sorszám szerepel, s ahogy a nevéből is egyértelművé válik, Goran Jovanović a listavezető, Sándor József, a Felsőhegyi Napredak igazgatója a második, Nataša Ademi tartományi képviselő pedig a harmadik a huszonöt nevet tartalmazó névsoron, amely egy ellenzéki összefogásként jött létre, és amelyhez a Szerbia Népi Mozgalma, a Magyar Mozgalom és a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) csatlakozott.
Ötödikként pedig a Rácz Szabó László vezette Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) adta át a szükséges számú támogatói aláírásokat, amelyen mindössze tíz személy neve szerepel (az első három lista teljes, 29 névvel indul, a négyes, ahogy írtuk is, 25-tel). A névsor második helyén Miklós Éva kapott helyet, míg a harmadik pozíción Boris Zec található.
Zenta községben a legutóbbi népszámlálás szerint 17 593 polgár él: 2102-en szerbnek, 13 590-en pedig magyarnak vallották magukat.
ZOMBOR – A VMDK képviselője befutó helyen az ellenzéki listán
A jelenlegi összetétel szerint a zombori képviselő-testületben 39 képviselője van a Szerb Haladó Pártnak, a Szerbiai Szocialista Pártnak, a Vajdasági Magyar Szövetségnek, és a Zombor új arca koalíciónak öt-öt, a Seprű nevű mozgalomnak három, Szerb Radikális Pártnak és a Vajdasági frontnak pedig kettő-kettő.
Zomborban összesen öt lista indul a helyhatósági választásokon, és a Szerb Haladó Párt köré tömörülő népes koalíció szerepel a választási lehetőségek első helyén, névsorukat pedig Antonio Ratković, a város jelenlegi polgármestere vezeti.
A Vajdasági Magyar Szövetség a második, huszonegy jelöltet állítottak, az első Goretić Vámoser Györgyi, a második Jankovics Szilárd, a harmadik Csapó Judit. Harmadikként az Igazságos Zombor listán a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége képviselői szerepelnek, a húzónév itt is Tomislav Žigmanov kisebbségügyi miniszter, a listavezető Tomica Vuković.
A negyedik helyen az egyik ellenzéki lista, a Vajdasági Front – Állj az őrületnek! elnevezésű lista áll, amelyen egyetlenegy magyar név sem szerepel, a vezető pedig Miroslav Stojisavljević.
Ötödikként hirdették ki Az Erőszakmentes Zombort választom nevet viselő, szintén ellenzéki összefogással létrejövő névsort, amit Bogdan Nikolić, a Demokrata Párt tagja vezet. Az ellenzéki összefogás listáján ebben a városban is a Demokrata Párt mellett a Szabad Polgárok Mozgalma, a Zöld-baloldali Front, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, a Szerbiai Néppárt tagjai kaptak helyet. Érdekesség, hogy ezen a listán indul a választásokon a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége is összesen nyolc képviselővel, az egyikük Bodor László, aki a harmadik helyre került.
Zomborban 70 818-an élnek, a magyarok száma 6 539, a szerbeké 45 145.