Ahogy korábban ígértük, időről időre összegyűjtjük és közöljük azokat a dolgokat, amelyek a hihetetlen, de igaz kategóriába sorolhatók, s amelyeket egy rendezett országban élő polgár szájtátva hallgatna, és bizonyára többször is megkérdezne, hogy ez biztosan nem egy kiváló képzeleterővel megáldott személy agyszüleménye, hanem a színtiszta valóság maga.

El tudja-e bárki is képzelni, hogy egy olyan autót, amelynek a parkolójeggyel nem rendelkező járműveket kell kiszúrnia és felvételeznie, úgy alakítanak át, hogy az nem felel meg a törvényes előírásoknak? Pedig pontosan ez történt tavaly Nišben, ahol a helyi rendőrség emiatt feljelentést tett, vagyis a sólyomszemű Land Rovert még azelőtt ki kellett volna zárni a forgalomból, hogy azzal a járművel a közterület-felügyelők elkezdték volna büntetni a polgárokat…

Az ország belügyminisztere évértékelőjében azt találta mondani, hogy Szerbiában teljes mértékben sikerült felszámolni a szervezett bűnözői csoportokat. Erre a kijelentésre bizonyára az Észak-Bácskában élőknek lenne egy-két nyomdafestéket nem tűrő szavuk, de az is beszédes adat, hogy Európában a szervezett bűnözési rangsorban Szerbia a harmadik helyen állt 2023-ban, világviszonylatban pedig – a 193 ország között – a 40. helyen található. Ha ez nem lenne elég, tíz nappal a belügyminiszter kijelentése után az illetékes minisztérium kiadott egy közleményt, hogy a munkatársaik egy tizenegy főből álló bűnözői csoportot…

És némileg talán kilóg a sorból, de mégis a hihetetlen, de igaz közé sorolom azt is, hogy egyetlen napilapunkban az 1945-ös Magyar Szó szellemisége köszönt vissza olyan mondat formájában, amely szerint „a sorkatonaság bevezetése elkerülhetetlen létszükséglet nemcsak Szerbia, hanem minden ország számára, amely magát kicsit is komolyan veszi”. Félreértés ne essék, több európai állam is bevezette a sorkatonaságot, de a kötelező jelző helyett azoban sokkal inkább az önkéntes jelző illik erre. De tételezzük fel, hogy mégis csak azok az országok veszik magukat komolyan, amelyeknél működik a kötelező sorkatonaság, ezzel viszont az a gond, hogy Szerbia akkor tizenhárom éve viccként kezeli önmagát, de az önbecsülés terén még rosszabb helyzetbe lavírozta magát Nagy-Britannia, Belgium és Franciaország, ugyanis a britek 1963-ban, a belgák 1992-ben, a franciák pedig 1997-ben törölték el a kötelező sorkatonai szolgálatot…

TŐKE János