Belgrádban véget ért az Európai Parlament képviselőinek részvételével szervezett pártközi egyeztetés újabb szakasza. A tavaszi szerbiai választások feltételeiről tartott egyeztetésről Ivica Dačić, a köztársági parlament házelnöke, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke beszélt a sajtótájékoztatón.
Elmondása szerint a megalakítandó médiafelügyelő tanácsnak 12 tagja lesz, a feladata pedig az, hogy biztosítsa a politikai pluralizmust és a szakmaiságot. A tagok felét az elektronikus médiumok munkáját felügyelő testület (REM) adja majd, a másik felét pedig az ellenzék. Emellett a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) kibővítéséről is szó van a dokumentumban, hat új taggal bővülne a testület – az ellenzék adna hat új tagot és ugyanennyi helyettest.
– Mivel ekörül nem volt egyetértés, úgy érzem, egyes politikai pártok egyfajta félelmet éreztek, nehogy – elsősorban a Đilas köré tömörülők – azzal vádolják meg őket, hogy segítik a hatalmat. Attól függetlenül, ki fogadta el, és ki nem, a hatalom megvalósít mindent, ami elfogadásra került, amiről megállapodtuk, és ennek implementációján dolgozunk majd – tette hozzá Dačić, aki saját megfogalmazása szerint annak ellenére, hogy nehéz volt, úgy érzi, jelentős előrelépésről beszélhetünk.
A Dragan Đilas vezette Szabadság és Igazság Pártja körüli ellenzéki tömörülés már pénteken kivonult a megbeszélésről, az egyeztetés szombati napján megjelent ellenzéki politikusok nagy része pedig elégedetlen a felajánlottakkal.
Nebojša Zelenović, az Együtt Szerbiáért vezetője az N1 tévének adott nyilatkozatában kijelentette, az általuk kezdeményezett dolgok közül semmi sincs a felajánlott dokumentumtervezetben, és a hatalom nem engedi meg, hogy szabad választások legyenek. Zelenović nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy jelölnek-e tagokat a választási bizottságba.
Miroslav Aleksić, a Néppárt alelnöke úgy érzi, egy olyan dokumentumot raktak eléjük, amely a hatalom és az EP-képviselők megállapodásának eredménye. Ennek ellenére azt javasolták, folytatódjanak az egyeztetések. Aleksić szerint van még idő október 3-áig, hogy komolyabb előrelépést tapasztaljanak. Van előrelépés, de nem olyan nagy, hogy azt mondhassa, megállapodás született, megváltoztatják a bojkottra vonatkozó döntésüket, mondta.