Pásztor István október 30-án bekövetkezett halálával az egyik legjobb politikusát veszítette el a Vajdaságban élő legnagyobb számú kisebbség. A tartományi parlament elnöke a Vajdasági Magyar Szövetség első embere volt 2007-es megválasztása óta, így az is mindenki számára világos, hogy egy korszak lezárult a szervezet életében.
Ami a párt élén történő utódlást illeti, a találgatások már elkezdődtek, s nagyon úgy tűnik, hogy a két Bálint közül az egyik lesz a befutó. Pásztor Bálint, István fia, a VMSZ alelnöke, köztársasági képviselő jelenleg a szervezet legismertebb arca, és hétfő óta a párt megbízott elnöke is, míg Juhász Bálint a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője, a kishegyesi képviselő-testület elnöke. Nem valószínű, hogy hamar döntés születik ebben a kérdésben, ugyanis december közepén köztársasági és tartományi választásokat is tartanak, jövő tavasszal vagy kora nyáron pedig Vajdaságban önkormányzati választásokra kerül sor, s könnyen megtörténhet, hogy csak azután lesz új elnöke a VMSZ-nek.
Az elmúlt napokban több beszélgetés során is felmerült, hogy szükség van-e a VMSZ-re. Azok a párttagok, akik a szervezetnek köszönhetik a munkahelyüket, és azért ők nincsenek kevesen, természetesen igennel felelnek a kérdésre, míg mások nem adnak erre ennyire egyértelmű választ.
A vajdasági magyarok élete egyáltalán nem könnyű, és sokaknak a VMSZ nélkül még nehezebb lenne. Ebből egyértelműen kiderül a magánvéleményem, hogy igen, szükség van a VMSZ-re, azonban olyanra, amelyik most van, arra – és ez bizonyára sokaknak fájni fog – nincs szükség.
A vajdasági magyarságnak nincs szüksége egy olyan szervezetre, amelyik nem vita- és párbeszédképes, amelyik a más véleményen levők gondolatait nem beépíteni és továbbfejleszteni szeretné, hanem a másként gondolkodók életét megpróbálja ellehetetleníteni. Az itt élő magyaroknak nincs szükségük olyan szervezetre, amely egyes szerzők könyveinek a kiadását nem engedélyezi, amelynek képviselői úgy tiltanak be színházi produkciókat, hogy azt nem is látták, vagy amely a Magyar Nemzeti Tanácsban úgy alkotja meg a bizottság összetételét, hogy a tagok indoklás nélkül utasítanak el javaslatokat, vagy nem hajlandók foglalkozni olyan témákkal, mint például a vajdasági filmarchívum létrehozása. És olyan magyar érdekvédelmi szervezetre sincs szükség, amelynek a jelöltje egy önkormányzati választán közös listán szerepel a Szerb Radikális Párt két képviselőjével.
A VMSZ új elnökén, de a tagságon is múlik, hogy marad az elmúlt tizenhat évre jellemző úton, vagy egy másikon indul el, egy olyanon, amely nem a kirekesztésen és azon, a Bibliában is megtalálható elven alapul, hogy: „Aki velem nincsen, ellenem van.”
TŐKE János