Kishegyesről két nyugdíjjal kapcsolatos kérdés érkezett. Az egyiket egy hat éve nyugdíjba vonult személy küldte, aki még mindig várja a végleges nyugdíjvégzést. A kérdése: mit kell tennie a végső megoldás érdekében?

Válasz: A nyugdíjra vonatkozó ideiglenes végzés akkor születik, amikor a nyugdíj megszerzésének feltételei teljesülnek, de a végső döntés meghozatalához szükséges összes adat nem ismert és nem teljesült. Az ideiglenes megoldás okát a kapott ideiglenes végzés magyarázata tartalmazza (ezt olvasónk nem közölte a levelében).

A Nyugdíj- és Rokkantsági Biztosítási Alap hivatalból kikéri a hiányzó adatokat, és amikor megkapja a végső döntés meghozatalához szükséges dokumentumokat, ezek alapján határozatot hoz. Ha olvasónk tudja, hogy az összes szükséges adat és dokumentáció megvan, akkor a végső döntés iránti kérelmet nyújthatja be a Nyugdíj- és Rokkantsági Biztosító illetékes (esetében a topolyai) kirendeltségnek, és így felgyorsíthatja a végső döntés meghozatalának folyamatát. (A nyugdíjazással kapcsolatos végső döntés meghozatalához szükséges dokumentáció kitöltése gyakran több évet vesz igénybe, a felhasználó az ideiglenes végzésben feltüntetett összeg szerinti nyugdíjat kap, és minden kiigazítást, azaz nyugdíjemelést erre az összegre számítanak. Ha a hiányzó tényeket és adatokat az ideiglenes határozat jogerőre emelkedésétől számított három éven belül nem állapítják meg, az ideiglenes nyugdíjvégzés véglegessé válik, amelyről hivatalból döntenek.                                                                                               Jelenleg évente átlagosan 80–100 ezer ember vonul nyugdíjba, és csak tizenöt százalékuk kap végleges nyugdíjvégzést. Ennek fő oka, hogy a nyugdíj összegét a legtöbb esetben az utolsó szolgálati év kiszámítása nélkül határozzák meg. Így például annak a személynek, aki idén május 1-jén ment nyugdíjba, az ideiglenes végzése nem tartalmazza az év első négy hónapjában befizetett járulékra és kifizetett bérére vonatkozó adatokat.

(A nyugdíjra vonatkozó ideiglenes döntések száma megduplázódott, amióta a teljes szolgálati időt belefoglalják a nyugdíjak kiszámításába. Tizenöt évvel ezelőtt az utolsó szolgálati évet nem vették figyelembe a nyugdíj összegének meghatározásakor, és mindenki azonnal megkapta a végleges végzést, de ez elégedetlenséget váltott ki, mivel sok nyugdíj előtti jövedelem magasabb volt az előzőeknél. A rendelkezést gyorsan megszüntették.)

A bérek és járulékok kiszámítása az utolsó szolgálati évben nem az egyetlen oka a nyugdíjazással kapcsolatos ideiglenes végzések kiadásának. Gyakran vannak olyan problémák, amelyek a nyugdíj összegének meghatározásától függő adatok megszerzésével kapcsolatosak, például a be nem fizetett járulékok, a biztosítás későbbi meghatározása a regisztráció hiánya miatt, valamint a biztosítás törlése, csőd vagy felszámolás, a munkaadók iránti bírósági eljárások a befizetések elhanyagolása miatt stb.

Az ideiglenes jelleg bizonyos okainak megszüntetése után a biztosító új végzést hoz(hat), amely ismét átmeneti lehet, ha még nem minden adat ismert. Így előfordul, hogy egyes nyugdíjasok több ideiglenes végzést kapnak a nyugdíj végső kiszámításáig.

A végső döntés meghozatala után a nyugdíj összege kisebb-nagyobb mértékben változhat az ideiglenes végzésben feltüntetett összeghez képest. Ha alacsonyabb, mint az ideiglenes, akkor a nyugdíjas köteles visszafizetni a különbözetet. Ilyenkor a Nyugdíj- és Rokkantsági Biztosító felkéri a felet, hogy lépjenek kapcsolatba, és állapodjanak meg az adósság visszafizetésének módjában.                                                                                                                             Sokkal ritkábban fordul elő, hogy a nyugdíjas az ideiglenes végzéssel kisebb összeget kap, mint a jogerős döntés után. Ebben az esetben a biztosító kifizeti neki a különbözetet a nyugdíjjogosultság megszerzésének napjáig.

Az új nyugdíjasoknak, akiknek ideiglenes nyugdíjvégzésük van, azt javasoljuk, hogy a lehető leghamarabb nyújtsanak be kérelmet a végső határozat meghozatalára, hogy elkerüljék a nyugdíj- és rokkantsági biztosítással kapcsolatos súlyos problémákat. Kívánatos továbbá, hogy ők is részt vegyenek a végső döntés meghozatalához szükséges adatok gyűjtésében, különösen akkor, ha nagyszámú vállalatnál dolgoztak, amelyek közül néhány időközben csődbe ment vagy felszámolásra került. Csak így lehet leküzdeni azt a problémát, amelyet a nyugdíjazással kapcsolatos ideiglenes döntések okozhatnak. Ha az alap nem szerez be minden szükséges adatot, az ideiglenes végzést véglegesnek nyilvánítják, ami sok nyugdíjasnak kárt okozhat. Kishegyesi olvasónk a nyugdíjbiztosító topolyai kirendeltségében ingyenes jogi tanácsot kérhet, és ott kell átadnia a végleges döntésre vonatkozó kérelmét is.

  1. Olvasónk 40 szolgálati évvel ment előrehozott öregségi nyugdíjba. Mindvégig minimálbérért dolgozott. Járandósága kevesebb 20 ezer dinárnál, és mivel előrehozott öregségi nyugdíjas, büntető levonással is „jutalmazza” az állam.

Válasz: 40 év szolgálati évvel és 35 000 dinár körüli bérrel a nyugdíj valamivel több mint 21 500 dinár. A köztársasági átlagbérének megfelelő fizetéssel és 20 szolgálati évvel kb. 16 ezer dinár a nyugdíj. Azok a nyugdíjasok, akik 30 évig dolgoztak, és bérük megegyezett a köztársasági átlagfizetéssel, 24 000 dinár nyugdíjra jogosultak. 40 munkaévvel és 65 000 dinár átlagkeresettel a nyugdíj valamivel magasabb 42 000 dinárnál. (Az előrehozott öregségi nyugdíj esetében a hiányzó életévektől függően a levonás havi 0,34 százalék, a maximális 20,5 százalék. Egy példa: Ha a teljes szolgálati idővel járó öregségi nyugdíj 30 000 dinár, három évvel korábbi nyugdíjazáskor a csekken körülbelül 3700 dinárral kisebb lesz az összeg.

A Költségvetési Tanács számításai szerint ma mindenki, aki minimálbérért 40 évig dolgozott, 17 300 dináros nyugdíjra számíthat. Az átlagnyugdíj 29 384 dinár, a minimális valamivel magasabb 16 000 dinárnál. A nyugdíjasok 17 százaléka havi 15 000 és 20 000 dinárt, 12 százalékuk 10 000 és 15 000 dinárt kap.

TAKÁCS Magda