A tárgykörrel egy Szabadka környéki olvasónk kérdése kapcsán foglalkozunk, aki mozgássérültként használt autót importálna Németországból. Mi a vámeljárás akkor, ha 100%-os rokkantsági igazolása van? – kérdezte.

A válasz: Először be kell szereznie egy fogyatékossági bizonyítványt a Munkaügyi és Szociálpolitikai Minisztériumtól, hogy vám nélkül hozhasson be járművet. A vámkezelés során 20 százalékos adót fizet, amit azután visszakap. Ezek a kiváltságok legfeljebb 10 000 euró értékű járművekre érvényesek. Egy ilyen jármű a következő 3 évben nem adható el, eladása esetén minden illetéket, amely alól mentesült (vám és adó), meg kell fizetni.

A rokkantak gépkocsi-behozatala számos előnnyel jár, a legjelentősebb (legnagyobb megtakarítás) a vám- és áfafizetés alóli felmentés, ami a rokkantság vagy fogyatékosság mértékétől és típusától függ. Az eljárás, amelyet követni kell e jogok megszerzéséhez, meglehetősen összetett, és pontosan tudni kell, hogy kihez kell fordulni. Alapvető tudnivaló, hogy a behozott autónak meg kell felelnie az úgynevezett Euro 3-as szabványoknak.

A 70 százaléktól 100 százalékig fogyatékos személynek joga van (egy) személygépkocsit behozni importvámok fizetése nélkül. Aki legalább 70 százalékos rokkant, vám nélkül behozhatja a személygépkocsit, az áfát azonban ki kell fizetnie, és csak utána igényelheti a vissza. Ezt a befizetett adóról szóló, vámhivataltól kapott igazolás hiteles másolatát (vámáru-nyilatkozat írásos áfa-visszaigényléssel, a kérvényező adataival: név, vezetéknév, JMBG, cím és a személyi igazolvány fénymásolatával) a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociálpolitikai Minisztériumhoz kell benyújtani. A beérkezett kérelemre a minisztérium határozatot ad ki a vámkedvezményről és az áfa-visszatérítésről. A minisztérium a határozatot postai úton küldi meg az ügyfélnek.

A fogyatékkal élőnek (akár biztosított, nyugdíjas vagy olyan személy, aki a szociális-védelmi rendszerben van) először a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alaphoz kell fordulnia a behozatali vámok alóli mentesség iránti kérelemmel, amelyhez orvosi igazolást kell csatolni testi sérüléseiről. Aki nem rendelkezik ezzel, vagy az illetékes hatóságok hiányosnak tekintik az orvosi dokumentációt, az alap elrendeli az egészségügyi vizsgálatot a rokkantsági fok megállapítása céljából. Miután megállapítják a fizikai sérülést az előírt személygépkocsi vámmentes behozatalára, az alap a dokumentációt hivatalból továbbítja a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociálpolitikai Minisztériumnak, és erről tájékoztatja a kérelmezőt. A minisztérium 30 napon belül vámfelmentési igazolást állít ki a kérelmet benyújtó fogyatékkal élő személy gépkocsi-behozatalára. Ha a fizikai károsodást kisebb százalékban állapítják meg, vagy úgy döntenek, hogy egyáltalán nincs fogyatékosság, az alap erről tájékoztatja a kérelmezőt.

Ki jogosult adó- és vámmentességre?

A legalább 70 százalékos testi fogyatékossággal élők, katonai rokkantak az elsőtől ötödik csoportig, polgári háborús rokkantak az elsőtől ötödik csoportig, vakok, disztrófiában vagy kapcsolódó izom- és idegizom-betegségben szenvedők, paraplégiában és quadriplegiában szenvedők, agyi és gyermekbénulásos, valamint sclerosis multiplexben szenvedő, halmozottan fogyatékos gyermekek szülei, akik közvetlenül gondoskodnak a gyermekről.

Vám

A 100 százaléknál kisebb testi sérüléses személy gépkocsi-behozatalára vonatkozó behozatali vámmentesség gyakorlásáról a minisztérium igazolását kell benyújtani a vámhatóságnak. A 100 százalékos testi sérülést szenvedett személynek a minisztériumi igazolás két példányát kell átadnia a vámhatóságnak az áfa-visszaigényléshez: az egyiket az illetékes vámhatóság tartja meg, a másikkal pedig igazolja és visszaküldi a befizetett áfát.

Áfa-visszafizetési eljárás

Ki kell tölteni a formanyomtatványt, amelyet a vámhatóság által hitelesített igazolás másolatával és a személyi igazolvány fénymásolatával együtt be kell adni a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociálpolitikai Minisztériumhoz.

Takács Magda összeállítása