A tiltakozó egyetemisták szerint Aleksandar Vučić többször is alkotmányt sértett – Követeléseiket az arra jogosultaknak kell teljesíteniük
Transzparensek, jelszavak és vörös festék – naponta láthatjuk ezeket országszerte a tiltakozásokon. Egyre többen vonulnak utcára, vagy állnak le a munkával. A tiltakozások az újvidéki vasútállomáson történt, 15 ember életét követelő tragédia után kezdődtek civilek és ellenzékiek szervezésében, majd az egyetemek blokádjával folytatódtak.
A felsőoktatási intézmények hallgatóinak a kiállása a Belgrádi Egyetem Színművészeti Karának november 22-i tüntetésével kezdődött, amikor a leendő színészek csatlakoztak az Állj meg, Szerbia! nevű, az újvidéki áldozatokra emlékező megmozduláshoz, melynek során 15 percre leállították a forgalmat az egyetemnél. Ekkor néhány sofőr – az egyetemisták szerint egy szervezett csoport – rátámadt a hallgatókra és a tanárokra. A támadók között a Szerb Haladó Párt több köztisztségviselőjét is felismerték, ezért egyebek mellett az ő felmentésüket és vád alá helyezésüket is követelték. Milija Koldžić, az újbelgrádi városi tanács tagja és Aleksandar Jokić, az Elektrodistribucija Beograd forgalmazási koordinátora később le is mondott.
„A Színművészeti Kar hallgatói elleni erőszak nem egyedi eset, ezért arra kérjük a többi egyetemistát, hogy helyezzék blokád alá a karaikat” – üzenték a színészhallgatók.
Több mint 50 egyetemi kar tiltakozik
Mára az ország mind a négy egyetemének (a belgrádinak, az újvidékinek, a kragujevacinak és a nišinek) több mint ötven kara csatlakozott a tiltakozáshoz. Az egyetemisták az előzetesben lévő egyetemi hallgatók elengedését, az egyetemistákra támadó személyek azonosítását és vád alá helyezését, az egyetemek állami támogatásának a növelését és az újvidéki vasútállomáson végzett munkálatokról szóló dokumentáció nyilvánosságra hozását követelik.
Az egyetemistákat egyre többen biztosítják a támogatásukról: a Szerbiai Színészegyesület azt kezdeményezte a múlt héten, hogy 15 perccel a pénteki előadásuk kezdete előtt a színészek jelmezben tisztelegjenek az újvidéki tragédia áldozatainak emléke előtt, és az országban több színház társulata meg is tette ezt.
„Ha december 21-éig nem teljesülnek az egyetemisták követelései, további lépéseket kezdeményezünk, mert úgy gondoljuk, hogy a mi nyilvános és feltétel nélküli támogatásunknak ki kell tartania a követelések teljesítéséig, azaz a blokádok feloldásáig” – írta közleményében Szerbiai Színészegyesület.
A mačvai Naše mleko Mezőgazdasági Egyesület tagjai élelmiszercsomagot és egyéb termékeket vittek a tiltakozó egyetemi hallgatóknak, és az oktatásügyi dolgozók reprezentatív szakszervezetei is kiálltak az egyetemisták mellett.
Már a középiskolások is tiltakoznak
A belgrádi Mihajlo Pupin Tizedik Gimnázium végzős diákjai saját kezdeményezésükre december 13-án teljesen felfüggesztették a tanítást, és a blokád legalább december 20-ig tart majd.
Szombaton este tiltakozó megmozdulást tartottak az újvidéki középiskolások is a Soma nevű, nem formális csoportosulás szervezésében a Szabadság téren, felelősséget követelve a hatalomtól a vasútállomás előtetőjének leomlása miatt meghalt 15 emberért. A tüntetést követően a középiskolások az Újvidéki Egyetem rektorátusához vonultak, hogy támogatásukról biztosítsák a blokáddal tiltakozó egyetemi hallgatókat. A diákokhoz számos polgár is csatlakozott.
Hétfőn reggel megjelentek a diákok a Jovan Jovanović Zmaj Gimnázium előtt is, és senkit sem engedtek be az épületbe: a szándékuk az, hogy blokád alatt tartják az iskolát mindaddig, amíg a követeléseiket nem teljesítik. A követeléseik a következők: a gimnázium igazgatója nyilvánosan kérjen bocsánatot a diákoktól és tanároktól, vonja vissza a Miloš Vučević miniszterelnöknek tett nyilvános bocsánatkérését és a diákok számára minden pénteken biztosítsa a lehetőséget a 15 perces megemlékezésre.
Radivoje P. Stojković igazgató hét órát térdre borulva töltött el az iskola udvarán, és annyit mondott a TV Nova újságírójának: ő a békés megoldás híve, és nem jutottak el hozzá a diákok követelései.
Az ügy előzménye, hogy a gimnázium tanárai és diákjai 2023. november 29-én a polgárokkal együtt tisztelegtek az újvidéki vasútállomáson történt tragédia áldozatai előtt. Ezt követően Miloš Vučević miniszterelnök azt állította, hogy a fiát a tanárai kényszerítették arra, hogy részt vegyen ezen a megemlékezésen. A gimnázium vezetősége ezután közleményben ítélte el a „diákok politizálását”, fegyelmi eljárásokat helyezett kilátásba, és bocsánatot kért a szerb miniszterelnöktől, az „érintett diákoktól” és azok szüleitől.
A Jovan Jovanović Zmaj Gimnázium egykori és jelenlegi diákjai ezt követően nyilvános órát tartottak, amelyen követelték, hogy a gimnázium igazgatója nyilvánosan kérjen bocsánatot tőlük, de ez nem történt meg.
Az Állj meg, Szerbia! nevű, péntekenként megtartott 15 perces megemlékezéseken egyre több középiskolás vesz részt országszerte.
Jogászhallhatók oktatták ki a szerb államfőt alkotmányjogi alapismeretből
Húsz százalékkal növelik meg az egyetemeknek szánt költségvetési eszközöket, és nyilvánosságra hozzák az újvidéki vasútállomás projektjének a dokumentumait – ezzel az ígérettel akarta kifogni az egyetemisták vitorlájából a szelet Aleksandar Vučić, a jogász végzettségű szerb államfő, majd december 11-én egy beszélgetésre is meghívta a képviselőiket.
A válasz közlemény formájában érkezett az újvidéki Jogtudományi Kar hallgatóitól, akik először nyilvános bocsánatkérést követeltek az elnöktől, amiért elítélte a diákok mellett kiálló dékánokat, majd közölték: a szerb alkotmány szerint a köztársasági elnöknek nincs felhatalmazása az egyetemisták követeléseinek a teljesítésére, erre csakis az illetékes szervek jogosultak. Szerintük az elnök több nyilatkozata is aggasztó, mert sérti az alkotmányt. Az újvidéki vasútállomással kapcsolatos dokumentáció nyilvánosságra hozatalának a módját is elfogadhatatlannak és alkotmánysértőnek tartják, amivel szerintük csupán a polgárokat és az egyetemistákat akarták félrevezetni, az egyetemek állami támogatásának a megnöveléséről pedig szintén nem az államfőnek, hanem a Pénzügyminisztériumnak, a szerb kormánynak és a köztársasági képviselőháznak kell döntést hoznia.
Az egyetemisták egyértelműen megüzenték: követeléseik teljesítésének a tekintetében nem tekintik tárgyalópartnernek a szerb államfőt, ezért folytatják a blokádot.
Szabadka – a Közgazdasági Kar a világítótorony
December 10-én csatlakozott a blokádokhoz az Újvidéki Egyetem Közgazdasági Karának szabadkai részlege. Az egyetemi hallgatókat, mintegy százukat, azonnal a támogatásáról biztosította a kar dékánja, prof. dr. Aleksandar Čučković is, aki szerint a hallgatók „fontos társadalmi kérdéseket vetettek fel, amelyekre sem az egyetemek, sem a szélesebb közvélemény nem maradhat néma”. Szerinte, ha nincs készségünk saját lelkiismeretünket újraértékelni, lehetetlen valódi eredményt elérni az életben.
A szabadkai Közgazdasági Kar hallgatói közül többen nem szívesen adnak nyilatkozatot, mert szüleik – akik állami vállalatoknál dolgoznak – nem nézik jó szemmel a tiltakozásukat. Ők viszont kitartanak, azt mondják, szolidaritást kell vállalniuk a társaikkal, és erre buzdítják a polgárokat és a többi szabadkai kar hallgatóit is, akik közül mindössze néhányan csatlakoztak hozzájuk, de a saját karukon nem sikerült megszervezniük a blokádot. A Közgazdasági Karon minden nap 11 óra 52 perckor 15 percre kivonulnak az épület elé. A járókelők támogatják, de van, hogy provokálják őket. Az elhaladó járművek vezetői dudálással jelzik, hogy mellettük állnak, támogatják őket.
Miért hallgat a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar?
Szabadkán nincs blokád alatt az Építőmérnöki Kar, a Műszaki Szakfőiskola és a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar (MTTK) sem. Utóbbin, amely egyébként szintén az Újvidéki Egyetemhez tartozik, csak magyar nyelven zajlik oktatás. A blokád kérdése viszont egyelőre, úgy tűnik, nem érte el a hallgatók ingerküszöbét. Erre felhívta a figyelmet a kar volt dékánja, Josip Lepeš is, aki nyilvános levélben tette fel a kérdést, hogy a követelések melyikével nem értenek egyet, és miért nem csatlakoznak a blokádhoz. Két nappal a levelet követően a Dékáni Kollégium közleményében azt írta: „Az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karának Dékáni Kollégiuma semmilyen módon nem befolyásolja az intézmény hallgatóinak és oktatóinak véleménynyilvánítását. Tiszteletben tartja a szólásszabadságot, azon belül a szabad véleménynyilvánítást, mint az egyik alapvető emberi jogot, hangsúlyozva a szabad, kritikai gondolkodás fontosságát egy demokratikus társadalomban, különösen az akadémiai közösségekben” – olvasható az intézmény dékáni közleményében, mely szerint a Dékáni Kollégium ilyen értelemben támogatja a hallgatókat, és várja azok döntését, amelyre az értesüléseik szerint december 16-án 18 órakor kerül sor a hallgatók plénumának összehívásával. Ezt követően a hallgatók véleményét figyelembe véve, 2024. 12. 17-én az intézmény vezetősége az oktatókkal és a munkatársakkal együtt a már korábban összehívott TOT-ülés keretében állást foglal, majd ennek tükrében cselekszik – írták.
Ugyanezen a napon az MTTK vezetősége a meghívott vendégeket pénteken arról tájékoztatta, hogy „a felsőoktatásban kialakult helyzetre való tekintettel” lemondják a kar napja kapcsán tervezett ünnepséget. Ez ugyan reményre adott okot, hogy esetleg a magyar egyetemi hallgatók is kiállnak majd a társaik mellett a társadalmi változások reményében, de úgy tűnik, mégsem erről volt szó.
F. R., t.m.