Ki jogosult szociális segélyre?

Pénzbeli szociális segélyre jogosult az a magánszemély, azaz család, aki munkája, vagyoni vagy egyéb forrásból származó jövedelme révén a törvényben megállapított pénzbeli szociális segély összegénél alacsonyabb jövedelemre tesz szert. A joggyakorlási kérelmet az előírt formanyomtatványon a Szociális Központ irodájában kell benyújtani. A kérelemről a megállapított tényállás alapján az általános közigazgatási eljárásban határozattal döntenek. Ha az ügyfél elégedetlen a döntéssel, panasszal élhet a Tartományi Szociálpolitikai, Demográfiai és Esélyegyenlőségi Titkárságon.

Hogyan gyakorolható a valaki más gondozásához és segítségéhez való jog?

Más személy megsegítéséért és gondozásáért járó járadékra jogosult az, aki testi vagy érzékszervi károsodása, értelmi nehézségei vagy egészségi állapotában bekövetkezett változás miatt alapvető életszükségleteinek kielégítéséhez más segítségére, gondozására szorul. A Szociális Központon keresztül a jogot a nyugdíjjövedelemben nem részesült gyermekek, felnőttek és idősek, valamint külföldi nyugdíjasok gyakorolják. A nyugdíjasoknak a nyugdíjbiztosítási alaphoz kell fordulniuk.

Az Újvidéki Szociális Központról

Az intézmény küldetése, hogy segítséget nyújtson azoknak a személyeknek, akik nem tudják önállóan megoldani a problémáikat, és erősítse a képességeiket a nehézségek leküzdésére. A nagykorúak védelme keretében a központ feladatai: a szociálisan rászorult személyek felderítése és a polgárok bejelentés alapján történő nyilvántartása, diagnosztika, esetmegfigyelés, megelőzés és megoldás.

A felnőttek és idősek védelmének formáiról

A társadalombiztosítási szint alatti jövedelemmel rendelkező személyek anyagi, családi biztonsághoz való jogosultságának megállapítása bizonyos feltételek mellett: írásbeli kérelmet nyújhatnak be, amely után a szociális munkás és egy ügyvéd a szociális védelemről szóló törvénynek megfelelően megoldja a kérést.

Feladata még a más személy gondozására és segítségére való jogosultság megállapítása azon személyek számára, akiknél a fogyatékügyi bizottság úgy ítéli meg, hogy más személy gondozására és segítségére van szükségük: a nyugdíjasok közvetlenül a nyugdíjalaphoz, a nem nyugdíjasok pedig a Szociális Központhoz adhatják be a kérelmet.

Az otthoni segítségnyújtás jogának meghatározása, mint az időskorúak nem intézményes védelmének formája a higiénia fenntartásában, a használó gondozásában, a lakás higiéniájának megőrzésében való segítségnyújtás és egyéb egzisztenciális kielégítésben történő segítségnyújtás formájában érvényesül. E tevékenységek megszervezése és lebonyolítása a Gerontológiai Központ hatáskörébe tartozik, az igénybe vevő társadalmi helyzetét és a szolgáltatások kifizetésében való részvételét a Szociális Központ határozza meg.

A gondnokság azon nagykorú személyek különleges védelmét jelenti, akik nem képesek önállóan gondoskodni a jogaikról és érdekeikről. A cselekvőképességtől megfosztott személyek feletti gondnokságot (gyámot) tartósan vagy különleges esetekre a bíróság nevezi ki. A cselekvőképesség-elvonási eljárást a Szociális Központ hivatalból vagy a hozzátartozó kezdeményezi, majd a cselekvőképesség elvonásáról szóló bírósági határozat meghozatalát követően a Szociális Központ gyámot jelöl ki. Ha nincs olyan személy, aki gyám lehetne, a Szociális Központ szociális munkást jelöl ki, aki ellátja a gyám szerepét.

Gerontológiai Központban vagy egyéb intézményben (elmebetegek otthona és értelmileg fejletlenek otthona) akkor helyezhetik el a személyt, ha szakember megállapította, hogy nem képes önálló életre. Szükség van a felhasználó hozzájárulására.

A Szociális Központ amellett, hogy felméri, hogy milyen intézménybe küldik az embert, meghatározza az otthoni szállás kifizetésének módját is. Minden egyéb jogot az otthonban szabályoznak. A megvalósítás az intézmény kapacitásától és kihasználtságától függ.

Az otthoni segítségnyújtáshoz való jog meghatározása

A segélynyújtást, a szolgáltatások mértékét és az önrész mértékét a Szociális Központ hagyja jóvá, a Gerontológiai Központ Gondozó és Segítő Szolgálatának munkatársai látják el a szolgáltatásokat. A csapat egyik tagja a Szociális Központ szociális munkása, másik pedig a Gerontológiai Központ ápolója.

Jogosultsági kritériumok

Mindenkinek, aki megfelel az egészségügyi kritériumoknak, Újvidék községben joga van az otthoni ápoláshoz és az otthoni segítséghez. A szolgáltatás árában való részvétel mértéke az ingatlan állapotától függ. Jelentkezés személyesen vagy telefonon a Szociális Központban vagy a Gerontológiai Központban lehetséges, ezt követően helyzetfelmérő csapat érkezik a használóhoz, és biztosítják a szükséges dokumentációt az igénybevevő egészségügyi és szociális helyzetének megállapításához.

Szükséges dokumentumok

Írásbeli kérvény, 2 példányban a személyi igazolvány fénymásolata, 2 példányban az orvosi jelentés fénymásolata, az elmúlt 3 hónapra vonatkozó nyugdíjcsekk fénymásolata; ha van házastárs, annak munkaviszonya esetén bizonylat a 3 havi átlagbérről és 3 havi jövedelmük átlagáról. Ha van gyerek, az iskolai végzettségének igazolása.

Az egy óra otthoni ápolás és segítségnyújtás díját a polgármester határozza meg, a költségeket a város büdzséje állja. A felhasználó a bevételének mértékétől függően vesz részt, a szolgáltatás árának bizonyos százalékát fizeti. A teljes dokumentációt benyújtó felhasználók szolgáltatási költségei az ingyenes szolgáltatásoktól a gazdasági ár 50%-áig terjednek. A gazdasági árat (100%) olyan személyek fizetik, akik nem akarják vagy nem tudják bemutatni a vagyoni helyzetük megállapításához szükséges dokumentumokat.

TAKÁCS Magda