… a szerbiai (és az anyaországi) oktatást a finn K–12-es modellel? (1. rész)
@ko = Nem tudom, sírjak vagy nevessek, amikor „világra szóló” sikerként kívánják egyesek bemutatni, hogy a Magyar Nemzeti Tanács megszerezte a topolyai általános iskolák társalapítói jogát, miközben nemcsak nálunk, hanem egész Szerbiában azzal kérkednek, hogy betiltották az okostelefonok használatát, mert a gyerekek zavarják a tanárokat az ismeretek átadásában. Eközben tőlünk alig néhány ezer kilométer távolságra nemcsak lehetőséget adnak ezen szerkentyűk használatára, hanem egyre több iskolában már azok várják őket a padokon, mert így kívánják megkönnyíteni a gyermekek ismeretszerzését.
Valamikor én is az oktatásban dolgoztam, ami miatt szinte állandóan figyeltem arra, hogy a legfejlettebb országokban hogyan változik, folyamatosan fejlődik az oktatási rendszer. Néhány évvel ezelőtt például Finnországról1 ezt lehetett olvasni (az ottani akkori állapot számunkra még ma is szinte elérhetetlen):
2020-ban 2130 általános iskola volt Finnországban. Az általános iskolai oktatás keretében jellemzően elemi iskolákban (7–12 éves korig) és általános középiskolákban (13–15 éves korig) tanítják a gyerekeket, de több mint egyötödében (471 iskolában) mindkettő oktatási forma jelen van, azaz 1659 elemi iskola mellett ugyanennyi általános középiskola is létezik. Az elemi fázisban a gyerekeket általában egy pedagógus, az osztályfőnök tanítja az adott tanévekben, míg az általános középiskolában minden tudományágat szaktanárok oktatnak. Léteznek tanárképző iskolák az egyetemek keretében, illetve felügyelete alatt.
Már abban az évben – sőt később is – valami nagyon megváltozott, mert az érdeklődő ma ezt olvashatja az oktatásukat bemutató honlapjukon2:
A Code School Finland (Finnország Iskolakódja) forradalmasítja a K–12-iskolák tanulóinak a jövőre való felkészítését. Díjnyertes, mesterséges intelligencián alapuló tantervünk és tanári szakmai továbbképző tanfolyamaink garantálják a mesterséges intelligencia ismereteit minden korosztály számára.
Oktatási anyagaink tudományos kutatásokon és a finn oktatási modellen alapulnak, így mindenki megoszthatja a világ egyik legjobb rendszerének sikerét. Az AI-tanterv összhangban van a nemzetközi tantervek tanulási céljaival, biztosítva annak zökkenőmentes megvalósítását az iskolákban szerte a világon.
Segítségünkkel bármely tanár taníthat kódolást, robotikát és mesterséges intelligenciát, függetlenül tanulmányi hátterétől és eddigi tapasztalatától.
Amikor ezt elolvastam, gyorsan utánanéztem: mi a K–12-es oktatási rendszer.3 Igencsak tanulságos nemcsak az oktatásban dolgozók, hanem a szülők számára is.
Finnországban az oktatás minden szinten ingyenes, az óvodától a felsőoktatásig. Óvodai és alapfokú szinten az étkezés, a tankönyvek és a szállítás is ingyenes; míg felsőfokú közép- és felsőoktatási szinten a tanulóknak saját tankönyveket kell vásárolniuk.
Finnországban az általános iskolai, valamint az alapfokú és a felsőfokú középiskolai oktatást a helyi hatóságok vagy közös önkormányzati testületek irányítják, és a helyi és az állami hatóságok finanszírozzák.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium határozza meg az oktatáspolitikát, a Finn Nemzeti Oktatási Tanács pedig azt végrehajtja. A Finn Nemzeti Oktatási Tanács az Oktatási Minisztériummal együttműködve dolgozza ki a kisgyermekkori, óvodai, alapfokú, felső középfokú és felnőttoktatás szerkezetét és tartalmát.
K–12-es oktatási szintek Finnországban
Kora gyermekkori nevelés és gondozás – A kisgyermekkor a napköziből és az óvodából áll. A fő cél a gyerekek fejlődése és növekedése.
Óvoda
Finnországban a gyerekek többsége már óvodáskorban napközibe jár. Díj kerül felszámításra attól függően, hogy a gyermekek mennyi ideig kívánnak napközi ellátásban eltölteni, vagy a gyermek családjának mekkora a jövedelme. A napköziotthonok magángondozóházak, de önkormányzat tulajdonában és kezelésében lévők is lehetnek. A központokban számos tevékenységet, például játékokat, sportot, zenét, művészeteket, táncot stb. oktatnak, fejlesztve ezzel az alapvető készségeket. Csak úgy mellékesen: egy óvodapedagógusra 4 gyermek jut!
Napköziotthonok típusai
Családi napközi szolgáltatók – Ezek a gyerekek saját otthonában működnek, ott gondoskodnak róluk.
Nyitott napközi – A nyitott napköziben a gyerekek saját csoportjukban külön vagy a felnőttekkel együtt töltik az idejüket. Ezek ingyenesek.
Játszócsoportok – A játszócsoportok nappali ellátást is biztosítanak a gyerekek számára. Ezek csak néhány óráig tartanak nyitva.
Iskola előtti oktatás
Ez az oktatási forma ingyenes és önkéntes. Alapvető készségeket és ismereteket nyújt a gyerekeknek, és felkészíti őket az általános iskolákra. Az óvodába való beiratkozás januárban vagy februárban történik. Az iskola előtti, óvodai nevelést az önkormányzatok szervezik. A gyerekek a környezetről, a művészetekről, a matematikáról, a vallásról, a nyelvről és a kultúráról tanulnak. Az óvodában mindent játékos formában tanítanak. A nevelők/tanárok minden gyerek számára külön tantervet dolgoznak ki.
BALLA Lajos
_______________________
- https://core.ac.uk/download/568276786.pdf
- https://www.educationfinland.fi/members/code-school-finland
- https://www.finlandeducation.info/k12/finland-k-12-education-system.html