Számos tanulmány igazolja, hogy az idős emberek többsége továbbra is képes az önálló életre, de az újvidékiek legalább egynegyedének szüksége van külső segítségre. Többségük családjuk támogatására támaszkodik (ha nincsenek távol vagy külföldön), de vannak magányos, hozzátartozók nélkül élők is. Alkalmanként a gondozó is segítségre, kötelezettségeinek csökkentésére szorul. A központ ebben is segít – ha van rá igény.
2017 elején az újvidéki Szociális és Gyermekjóléti Városi Igazgatóság kezdeményezésére létrehozták a háziápolási szolgáltatók hálózatát. Ennek keretében működik az Újvidéki Humanitárius Központ (NSHC), amelynek munkáját 2018 októberétől támogatja Bécs városa és a Volkshilfe Solidarität egy kétéves „Újvidék gondozási város” projekt keretében.
Daliborka Batrnek-Antonić pszichológustól érdeklődtem a részletekről.
– A szolgálat célja, hogy javítson azoknak az idős embereknek az életminőségén, akik nehezen járnak, betegek és segítségre van szükségük napi tevékenységük elvégzésében. A szolgáltatások magukban foglalják (igény szerint) a segítséget tisztálkodáskor, öltözködéskor, a házimunkákat, bevásárlást, számlák befizetését, gyógyszerkiváltást, főzést, takarítást, kapcsolattartást, tanácsadást stb. A központ 3 tanúsítvánnyal rendelkező geronto-háziasszonya – mindig ugyanaz a személy – gondoskodik a segítségnyújtásról.
Az eljárás menete: Az igény bejelentése után a pszichológus felkeresi az idős embert, felméri szükségleteit és megbeszélik a részleteket. A nyugdíj nagyságának nincs jelentősége, a szolgáltatást fizetni kell. Az órabér pl. takarításkor 530 dinár. Miután a pszichológus meggyőződött arról, hogy a geronto-háziasszony biztonságos környezetben végezheti a munkáját, a központ szerződést ír alá a szolgáltatás igénylőjével. A számlázás a hónap végén történik – mondta Daliborka Batrnek-Antonić.
Érdeklődni a 021/423-021-es, a 021/423-034-es telefonszámokon, vagy személyesen az Arsa Teodorović 3-as szám alatti irodában lehet munkanapokon 8-tól 16 óráig.