Nebojša Zelenović (MORAMO): Félmillió ember lábbal szavazott az elmúlt tíz évben
Az év elején mutatkozott be a nyilvánosság előtt a Moramo elnevezésű zöld–polgári koalíció, amely a múlt év második felében alakult meg az Akcija nyílt polgári platform, a Környezetvédelmi Felkelés és a Ne davimo Beograd, illetve az ezek köré csoportosuló szervezetek részvételével. Ennek a politikai tömörülésnek része egyébként Vajdaságból a Magyar Mozgalom is.
A koalíció vezetője, Nebojša Zelenović korábbi népképviselő, Šabac egykori polgármestere Szabadkán a Zöld beruházások elnevezésű környezetvédelmi tanácskozást megelőzően nyilatkozott lapunknak.
Nemrég egy interjúban úgy fogalmazott, hogy kezdődik a küzdelem egy tisztességesebb társadalomért, illetve a jelenlegi, rossz hatalom ellen. Ön szerint milyen a tisztességes társadalom, és mi a legnagyobb baj az aktuális vezetőséggel?
– Ezzel a hatalommal semmi sem stimmel. Egyszerűen nem működnek jól a dolgok. A polgároknak már évek óta nincs arra lehetőségük, hogy megvalósítsák önmagukat, hogy jólétben éljenek vagy hogy megfelelő egészségügyi ellátást kapjanak, a gyerekeik jó óvodákba és iskolákba járjanak és végül, de nem utolsósorban, hogy jó munkájuk legyen, amiért tisztességes fizetést kapnak. Emiatt sokan elvándorolnak. A politikusok gyakran azzal vádolják a polgárokat, hogy távolmaradnak, nem mennek el szavazni. De ez nem igaz! Ezek az emberek lábbal szavaztak, vagyis elmentek – az elmúlt tíz évben majdnem félmillióan. Tehát gyakorlatilag egy év alatt egy Zombor méretű város lakossága távozik Szerbiából. Közös erőfeszítéssel új arcokat kell bevonni a politikába, de olyanokat, akik azonnal tudják, hogy mi a dolguk. Mi az egyik legfontosabbal kezdenénk, ami a társadalmunkat jelenleg foglalkoztatja, ez pedig a környezetvédelem kérdése. Továbbá azt is meg kell vizsgálnunk, városaink hogyan fejlődnek. Ezek azok a dolgok, amelyekkel kapcsolatosan nekünk nagyon konkrét javaslataink vannak, hogyan kellene megoldani a problémákat.
A közelmúltban Ana Brnabić kormányfő azzal vádolta meg a környezetvédelmi szervezeteket, hogy nincs programjuk. Ez valóban így van?
– Én a Moramo koalíció nevében tudok nyilatkozni. Ezt a koalíciót három politikai szervezet alkotja. Az egyik az Akcija nyílt polgári platform, amelynek alapítója vagyok, és amelyhez Szerbia egész területéről harminc különböző partnerszervezet csatlakozott, egyebek közt a Magyar Mozgalom, illetve Szabadka Polgári Mozgalma. A másik az Aleksandar Jovanović Ćuta által vezetett Környezetvédelmi Felkelés, amely további húsz, zömmel helyi környezetvédelmi szervezetet foglal magába, a harmadik pedig a Ne davimo Beograd, amely a legerősebb fővárosi polgári mozgalom, amelyhez további hét belgrádi partnerszervezet tartozik. Mi normális embereknek tartjuk magunkat, akik képesek egymással megegyezni. Mi, hatvanan megegyeztünk abban, hogy közös politikai programunk lesz, ami a Zöld megegyezés Szerbiának (Zeleni dogovor za Srbiju) nevet viseli. Ezt még külön kiegészítettük helyi dolgokkal is, tekintettel arra, hogy a parlamenti választások mellett Belgrádban helyhatósági választásokat is rendeznek. Tehát mi megegyeztünk egymással, és ezzel nemcsak azt üzenjük, hogy van programunk, és konkrét megoldásokat kínálunk, hanem azt is, hogy képesek vagyunk egyetértésre jutni, ami az elmúlt évek során a szerbiai politikai életre nem volt jellemző.
A miniszterelnök szerint ellenzik az összes beruházást, így nem tudni, miből él majd meg az ország, ha önök hatalomra jutnának.
– A Szerb Haladó Párt hatalomra kerülése előtt is éltünk valahogyan. Ha összehasonlítom azt az időszakot a mostanival, úgy vélem, hogy akkor jobban éltünk. Hogy az eléggé jó volt-e? Nyilvánvalóan nem! Mert ha teljes mértékben jó lett volna, akkor a haladók nem kerülnek hatalomra. Ez viszont, ahogyan most élünk, megalázó! Azoknak az embereknek, akik elégedetlenek, csorbult a méltóságuk vagy megalázva érzik magukat, most lehetőségük van valami mást választani. A Moramo koalíció a következőket kínálja a polgároknak: hogyan lehet többet keresni, hogyan tudnak jobban részt venni a döntéshozatalban a közvetlen demokráciát alkalmazva, hogyan tudunk a legalacsonyabb áron minőséges szociális és egészségügyi szolgáltatásokat nyújtani úgy, hogy ezekből senkit se felejtsünk ki, hogyan lehet színvonalasabbá tenni az oktatást és általában a szolgáltatásokat – erre nekünk konkrét megoldásaink vannak. Egy éve hoztuk létre az Akcija platformot, majd megalakítottuk a Moramo koalíciót is, de egyáltalán nem emlegettük a hatalmat. Azok, akiknek a szavazatára számítunk, pontosan tudják, hogy ez a jelenlegi hatalom rossz. Nem is kell ezt tovább ragozni, ők rosszak, és kész. A kérdés inkább az, hogy van-e valaki, aki jót kínál, és azt őszintén teszi-e. Azt gondolom, mi erre képesek vagyunk. Jómagam hat éven át vezettem egy várost, ami minden szempontból egy átlagos szerbiai város volt. Hat év után az ott élő polgárok most büszkék a városukra. Nekem az a feladatom, hogy az országban minden várost olyanná tegyünk, hogy az emberek arra büszkék legyenek, és mi mindannyian büszkék legyünk az országra, amelyben élünk.
Említette, hogy a haladók előtti vezetés idején nem volt minden rendben. Véleménye szerint milyen hibákat követett el az előző hatalom, amit nem szabadna megismételni, ha esetleg újra az úgynevezett demokratikus blokk kerülne kormányra?
– Bizonyos barátaim gyakran azt mondják, hogy igazából mi kiérdemeltük mindazt, ami most velünk történik. E barátaim szerint nem sikerült olyan társadalmat kiépíteni, amelyben az emberek szabadon dönthetnek, ahol jól érzik magukat a városukban, illetve hazájukban. Ezért Vučićot büntetésként természetszerűen kaptuk meg az elmulasztott lehetőségek miatt. Polgármesterként is volt alkalmam látni és összehasonlítani a korábbi dolgokat a jelenlegi helyzettel. Úgy gondolom, én is, és mindazok, akik segítettek Šabac város vezetésében, jó tanulságokat vonhattunk le mindebből, úgyhogy nem ismételnénk meg a múlt hibáit. Nekünk azt kell megmutatnunk, hogy másképpen gondolkodunk. Ebben a városban igen rendhagyó dolgokat valósítottunk meg – hét évvel ezelőtt is, amikor ott dolgoztam, és most is. Olyan alapvető dolgokat hoztunk rendbe, amelyek ma a polgárokat közvetlenül érintik. Rendbe tettük az infrastruktúrát, megoldottuk a szemétszállítást, és az európai követelményeknek megfelelő hulladéklerakónk van. A szennyvíztisztítás kérdését is rendeztük, nálunk a víztisztító valóban működik! A mezőgazdaságot további 5 százalék költségvetési eszközökkel támogattuk, hogy jobban fejlődhessen. Bevezettük a közvetlen demokrácia intézményét, hogy az emberek maguk dönthessék el, a pénzükből hogyan fejlődjön a város vagy a falu.
Azt mondta, mindenkivel kész együttműködni, aki szeretné leváltani Vučićot. Az Ön nevével fémjelzett zöld–polgári tömörülésnek része a Magyar Mozgalom is. Hogyan jött létre a Sövény Ferenc vezette szervezettel való együttműködés?
– Van az a latin közmondás, miszerint a Hasonló a hasonlónak örül. Valóban tisztességes embereket ismerhettem meg, akik elhivatottak, hogy városukat élhetőbbé tegyék. Az ismerkedés nagyon könnyen ment, jól együttműködtünk, és kidolgoztuk a politikai programot, valamint közösen létrehoztunk egy szervezetet, ami már egy éve jól működik. Most már elárulhatom, félig-meddig titokban dolgoztunk, mert a hatalom részéről óriási volt a nyomásgyakorlás, amely azonnal megpróbál tönkretenni minden olyan politikai kezdeményezést, ahol a feleknek sikerül tömörülniük, egyezségre jutniuk. A hatalom nyomást gyakorol az emberekre, megfélemlíti, zsarolja őket, vagy éppen megvesztegeti. Büszke vagyok arra a tényre, hogy a Magyar Mozgalom, Sövény Ferenc és a környezetében lévő személyek kibírták mindezeket a nyomásokat. Ez nagyon fontos dolog, ami azt mutatja, hogy nem a saját érdekeiket tartják elsődlegesnek, hanem a polgárokét és az itt élő magyar közösségét. Fontos még elmondani, hogy mi egy éve létezünk. Ferenccel és az Akcija többi résztvevőjével éppen arról beszélgettünk, hogy ez egy kicsit az alkímiára hasonlít, mivel az, hogy egy ilyen tarka, sokféle struktúra fenntartható egy éven át bármiféle anyagi ráfordítás nélkül, eltér a Szerbiában megszokottaktól. Itt ugyanis abban a tévhitben élnek, hogy pénz nélkül nem lehet politikával foglalkozni. Pedig lehet! Ha az ember elég bölcs, alkalmas és őszinte, és jól gazdálkodik azzal a kevéssel, amivel rendelkezik. Akkor azt a kis pénzt is el lehet okosan költeni. Nekünk sikerült létrehoznunk egy olyan országos szervezetet, amely helyi mozgalmakból és azok vezetőiből állt össze. Ezek az emberek alkalmasak arra, hogy a saját működési területükön megszervezzék a választásokat, és hogy közösen vigyük véghez a kampányt. Ezt a készséget ismerték fel partnereink az Európai Zöld Pártból – amelyhez mi is tartozni szeretnénk. Büszke vagyok arra, hogy hosszabb időszak után itt olyan emberek jöttek össze, akik másképpen politizálnak, és próbálják a céljaikat megvalósítani.
Meglátása szerint hogy áll a Rio Tintóval kapcsolatos történet, és mi várható a választások után?
– Pár hete Ana Brnabić engem vádolt meg azzal, hogy a Rio Tintót idehoztam Szerbiába. Abban az évben, amikor a Rio Tinto az országba jött, én egy általános iskolában dolgoztam, és ha jól emlékszem, nem voltam egyetlen politikai pártnak sem tagja. Úgyhogy ez butaság. Ez is mutatja, hogy a jelenlegi hatalom mennyire álnokul viselkedik a polgáraival. Nedeljicában, ahol a bányának létesülnie kellett volna, ott sem voltak őszinték a polgárokkal, félrevezették őket. A polgárok ilyen hosszú ideje tartó megtévesztése pedig nagymértékű elégedetlenséget váltott ki nemcsak azon a településen, hanem az egész országban. Ez ellen mi mindannyian fellázadtunk, és sikerült a problémán úgy felülkerekednünk, hogy arról már nem lehet úgy beszélni, mint korábban, mert a hatalom megijedt a polgároktól. De ez nem jelenti azt, hogy le is mondott erről a projektről. Mi azt látjuk, hogy ott mindennap történik valami. Úgy vélem, ezt a kérdést nem lehet máshol megoldani, csakis a választásokon. 2017-ben az államfő Brüsszelben teljesen törvénytelenül biztosította politikai támogatásáról ezt a projektet. Hogyan lehet olyan valamit politikailag támogatni, ami nem biztonságos, sőt veszélyes a polgárokra nézve? 2018-ban pedig a miniszterelnök járt Londonban, ahol a Rio Tinto képviselőivel találkozott, majd ő maga nyilatkozta azt, hogy megállapodás született. Gyakorlatilag attól a pillanattól kezdték nekik kiadni az engedélyeket, és személyes kapcsolat alakult ki közöttük. Mondhatni, a jelenlegi szerbiai hatalom és a Rio Tinto egy és ugyanaz. Aki a Moramo koalícióra voksol, az arra is szavaz, hogy ezt a projektet egyszer és mindenkorra felszámoljuk, és megszüntessük Szerbiában a lítium és a bór kiaknázását.
Egy nemrég készült közvélemény-kutatás szerint a zöld–polgári tömörülés a szavazatok mintegy hét százalékára számíthat. Elégedett lenne ezzel?
– Nem foglalkoztam túl sokat efféle felmérésekkel, mivel nem lehet felmérni valamit, ami nem létezik, hiszen mi hét-nyolc hónappal ezelőtt még nem léteztünk. Akkor már voltak arra utaló jelek, hogy létrejön egy ilyen tömörülés, és akkor mérték azt, hogy 6 és 9 százalék közötti eredményt érhetünk el a parlamenti választásokon. A legutóbbi felmérés, amelynek eredményeit hitelesnek tartom, azt mutatja, hogy tizenhárom százalékon állunk. De nem tudok ezzel kapcsolatban mit mondani, nekünk nem volt arra pénzünk, hogy hetente felméréseket készíttessünk, számunkra sokkal fontosabb volt, hogy minél több polgárhoz eljussunk. Mi a hatalom és az ellenzék szemét egyaránt szúrjuk. Bennünket nem láthatnak a nézők a rezsimhű televíziókban, de a többiben is csak nagyon ritkán. Tisztában vagyunk azzal, hogy nem fognak minket szerepeltetni ebben a választási kampányban. A hatalom hozzáállását értem, az ellenzékét azonban nem. De ez nem is fontos. Biztos vagyok benne, hogy győzni fogunk. Meggyőződésem, hogy jó eredményt fogunk elérni ebben az autoriter, diktatórikus rendszerben. Teljesen biztos vagyok abban, hogy így, városról városra járva és a közösségi oldalakon keresztül el tudunk érni minden olyan polgárt, aki ránk szavazna, és úgy vélem, ők nem kevesen vannak. Szerintem legalább egymillió polgár igényli, hogy legyen egy másfajta választási lehetősége. Talán mi lehetnénk ez a lehetőség, ezért igyekszünk minden emberhez eljutni.
Az imént szóba hozta a magyarországi választásokat. Véleménye szerint hogyan alakulnának Szerbia és Magyarország kapcsolatai, amennyiben egyik vagy másik, esetleg mindkét országban kormányváltásra kerülne sor?
– Mi úgy gondoljuk, hogy jó kapcsolatokat kell ápolni, különösen a szomszédokkal, de ez nem történhet a saját polgáraink, a demokrácia vagy a joguralom kárára. Nem utolsósorban nem történhet a mi pénzünk és vagyonunk kárára sem, mert például most pont ez zajlik Szerbiában. Nem tudom, hogy Magyarországon a polgárok hogyan küzdenek majd meg az őket érő kihívásokkal, de mi szurkolunk a demokratikus folyamatokért. Egyébként Karácsony Gergely úrnak és csapatának köszönhetően az a megtiszteltetés ért, hogy figyelemmel kísérhettem, hogyan zajlik az ellenzéki előválasztás, és láthattam, hogyan tudtak Budapesten győzni. Hiszek abban, hogy ez Szerbiában is lehetséges. Úgy vélem, nagyon sok olyan demokratikus szervezet van, amellyel jó megállapodásokat lehet kötni. Már kiépítettük a kapcsolatokat a nyugat-balkáni térségben, és szomszédaink, magyarországi barátaink felé is szeretnénk nyitni, tehát a partnerséget ezeken az alapokon képzeljük el. Hazánkban ez nehéz küzdelem lesz, és nem tudom, hogyan alakulnak majd a dolgok. De az nagyon fontos, hogy Szerbiában kialakuljon a politikai egyensúly, mivel ez pillanatnyilag nem létezik. Abban a pillanatban, amikor a képviselőházban megjelenik egy vagy két olyan politikai opció, amely tíz vagy annál több százalékkal rendelkezik, akkor már ez a hatalom sem viselkedhet úgy, mint ahogyan most. Nagyon közel vagyunk ennek a célnak az eléréséhez. Utána pedig meglátjuk. Azt hiszem, mindannyiunk érdeke az is, hogy az Európai Unió is a lehető legjobb módon működjön, és Szerbia számára is fontos, hogy mielőbb társuljon, ehhez pedig mindenki segítségére számítunk. Abban is biztos vagyok, hogy ha igyekszünk és megteszünk minden tőlünk telhetőt, akkor jókként érdekesek lehetünk mindenki számára, így minden bizonnyal a nálunk gazdagabb és nagyobb lehetőségekkel rendelkező szomszédunk, Magyarország számára is.
TÓTH Imre