A nyugdíjigényléssel együtt banki igazolás is szükséges a folyószámláról abban az esetben, ha a nyugdíjas Szerbián kívül tartózkodik, és a befizetés az általa választott bankban vezetett devizaszámlára történik. Azon nyugdíjasoknak, akik ezekben a napokban először kapnak nyugdíjat, valamint azoknak, akik még nem nyújtottak be nyugdíjazási kérelmet a szolgálati idő és a járulékok befizetésének igazolásával, banki igazolást kell csatolniuk nyitott folyószámlájukról, amelyre az ellátást fogják fizetni. A régi gyakorlat, hogy a postás becsönget, és nyugdíjat hoz, csak azokra a nyugdíjasokra érvényes, akik 2019. január 1-ig kezdték meg a járandóságukat, amikor új törvényi szabályozás született, amely szerint minden nyugdíj számlára kerül. A Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap szerint ezt az okmányt (bankigazolást) felhatalmazásnak, engedélynek is nevezik, és fontos ellenőrizni, hogy a nyugdíjkérelemben helyesen szerepel-e a hatósági igazolvánnyal megegyező lakcím. Ellenkező esetben problémák adódhatnak a kifizetéskor vagy az egészségbiztosítás igénybevételénél. Abban az esetben, ha a nyugdíjas Szerbián kívüli lakhellyel rendelkezik, a nyugdíj a nyugdíjas által választott bankban vezetett devizaszámlára kerül, amelyet a bank által kiállított megfelelő okmánnyal a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap felé is jelezni kell. A külföldi tagság kifizetésének feltétele az életbenléti bizonylat rendszeres benyújtása annak érdekében, hogy a nyugdíjas halála után leállítsák a nyugdíjfolyósítást, amelyet vissza kell fizetni. A nyugdíjas meghatalmazhatja rokonát, ismerősét a járandóságának felvételére, ehhez azonban közjegyzői igazolás szükséges. Ha külföldön felvett nyugdíjról van szó, akkor ezt a dokumentumot igazolni kell a konzulátuson. A meghatalmazás a nyugdíjas visszavonásáig vagy haláláig érvényes. Visszavonás esetén a nyugdíjasnak a bankszámlájára vonatkozó adatokat vagy új meghatalmazást kell benyújtania a nyugdíj folytatása érdekében. A Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap emlékezteti a nyugdíjasokat, hogy kötelességük bejelenteni a lakhelyi, banki és számlaváltozást.
A családi nyugdíjasoknak (ha dolgoznak) be kell adniuk a bizonylatot a munkaviszonyukról, a gyerekeknek pedig az iskolai beiratkozási igazolást. Aki külföldi nyugdíjat kap, és újra elhelyezkedik, átmenetileg jövedelem nélkül maradhat, mert ilyenkor a folyósítás szünetel, amit abban az országban kell ellenőrizni, amelyhez tartozik. Szerbia 31 országgal kötött társadalombiztosítási megállapodást, amely szabályozza a nyugdíjak számításának és kifizetésének módját. A nemzetközi egyezmények célja éppen a nyugdíjjogosultság gyakorlásának elősegítése, így az egy országban benyújtott kérelem minden országban kérelemnek minősül. Akik több olyan országban dolgoztak, amelyekkel Szerbiának van államközi szociális biztosítási egyezménye, elég csak a saját országukban igényelni a nyugdíjat. Azoknak, akik olyan országokban dolgoztak vagy dolgoznak, amelyekkel Szerbiának nincs egyezménye, közvetlenül az ottani nyugdíjbiztosítási pénztárakhoz kell fordulniuk. A nyugdíj iránti kérelmet kizárólag abban az országban nyújtják be, ahol a leendő nyugdíjas lakik, de fontos felsorolni minden olyan országot, ahol valamilyen szolgálati időt szereztek, amit dokumentumokkal kell igazolni. Ha valakinek nincs meg minden igazolása a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alaptól szerzett külföldi tapasztalatról, a lehető legpontosabban kell közölni a munkáltató adatait, a munkavégzés pontos helyeit, időtartamát. Ez vonatkozik a munkaviszonyra, de az egyéni vállalkozói tevékenységre is, és minden olyan munkavégzésre, amely az adott ország jogszabályai szerint érvényes, a munkavállaló kötelező nyugdíjbiztosításként biztosított. A Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap kötelezettsége elsősorban a szerbiai szolgálati idő megállapítása, így ha ez elegendő a nyugdíj megszerzéséhez, az alap döntést hoz, és megállapítja az úgynevezett önálló nyugdíjat. Ilyenkor a külföldön szerzett szolgálati időt nem kell figyelembe venni, nem szükséges külföldi nyugdíjbiztosítási előzetes visszaigazolás. A döntés meghozatalát követően minden olyan országba, ahol a feltételeket teljesítették, értesítést küldenek a kérelemről a szolgálati idő Szerbiából való visszaigazolásával. A végső eljárásról szóló értesítéssel a dokumentáció alapján a külföldi nyugdíjbiztosító az adott állam szabályozása szerint folytatja le az eljárást, és ez alapján dönt a nyugdíjjogosultságról. Ha a szerbiai nyugdíjazási feltételek teljesültek, nem jelenti azt, hogy külföldön is így van. Fordítva is lehetséges. Megtörténik, hogy a nyugdíjba vonulás kedvezőbb feltételei miatt külföldi nyugdíjat kell realizálni, belföldit nem.
Abban az esetben, ha a leendő nyugdíjas szerbiai, de még nem kap külföldi nyugdíjat, a külföldi hovatartozás feltételeinek teljesítése után ismételten be kell nyújtania a kérelmét abban az országban, ahol él.
Ha valaki nem tesz eleget a szerbiai nyugdíjazási feltételeknek, minden olyan országból, ahol dolgozott, szolgálati időről szóló igazolást kell kérnie.
Az arányos hazai nyugdíjban részesülő egy másik országban lehet önálló nyugdíjas, vagy akár más típusú nyugdíjat is igénybe vehet, kaphat rokkantsági vagy családi nyugdíjat.
Hazánk más országokkal kötött megállapodásai szabályozzák a megszerzett szolgálati idő átvételének kérdését is, amely az e jog gyakorlására előírt minimális időtartamnál rövidebb. Ez a határ általában 12 hónap, de egyes országokban rövidebb szolgálati idő is elegendő a nyugdíjba vonuláshoz. Ha a leendő nyugdíjas Szerbiában dolgozott, de külföldön él, a nyugdíjigényét annak az országnak a nyugdíjbiztosítójához kell beadnia, ahol tartózkodik. A külföldi biztosító erről tájékoztatja a szerbiai nyugdíjalapot.
Összeállította: TAKÁCS Magda