Így vigyázzunk kedvenceinkre a hőhullám alatt

A nyárral együtt a hőhullámok is megérkeztek. Nemcsak az emberek szenvednek a hőségtől, de bizony házi kedvenceinket is érintheti rosszul az, ha a hőmérő higanyszála az egekbe szökik. Dr. Szőke Imrét, a moholi Sivet állatorvosát kérdeztük arról, hogyan kímélhető meg a hőségtől házi kedvencünk.

– A hőség az állatokat is megviseli. Ha kedvencünk a szabad ég alatt tartózkodik, biztosítani kell számára árnyékos helyet és friss vizet. Árnyékban nem éri őket a nap, így a bundájuk sem melegszik. Ez azért fontos, mert a kutya a testhőmérsékletét lihegéssel szabályozza, és ha a külső hőmérséklet megközelíti a kilihegett hőmérsékletet, akkor létrejöhet egy hőtorlódás, amely során a kilihegett levegő már nem hűti a kutyát. Ezt a meleg levegőt belélegezve hőgutát kaphat a kutya. A nagy bundájú kutyákra ez különösen érvényes, azonban a rövid szőrű kutyákat is érintheti, különösen párás, meleg időben – fejtette ki Szőke Imre. Mint mondta, ez a veszély annyira nem érinti azokat a kutyákat, amelyeket egyébként is a házban tartanak, azonban a séta alatt is figyelni kell, mivel akkor ők is szembesülhetnek ezzel a problémával.

– Ne napközben sétáltassunk, hanem késő délután, estefelé, amikor a kinti aszfalt hőmérséklete csökkenni kezd. Ugyanis az aszfalt is forró, akár 50-60 fokos is lehet, ez pedig felégeti a kutya talppárnáit – mondta az állatorvos.

De honnan tudjuk, ha már baj van? Mi a hőguta tünete? Erre is válaszolt az állatorvos. Elmondása szerint a hőguta legjellemzőbb tünete az, ha a kutya nagyon liheg, és ömlik a nyála.

– A hőgutára jellemző, hogy ömlik a nyál, szapora a légzés, a kutya fekszik, dezorientált, szédül, eldől. A legszembetűnőbb azonban a szapora légzés és a nyáladzás. Ilyenkor orvosi ellátásra van szüksége az ebnek, azonban mielőtt elvinnénk, érdemes a kutya fejére hideg vizet locsolni, valamint a testet is átfürdetni csapvízzel. A testhőmérséklet ilyenkor 39 Celsius-fok fölé emelkedik, az agyban a hőmérséklet azonban már 41-42 Celsius-fok, ami agykárosodáshoz is vezethet, ezért is fontos a fejet hűteni. Ilyenkor a kutya rázkódhat, didereghet, de ez normális, hiszen hirtelen esik a testhő. Ezt követően állatorvoshoz kell vinni a kutyát, hogy az orvos kezelhesse a hőgutát – fejtette ki.

Az állatorvostól azt is megtudhattuk, hogy nem feltétlen jó az, ha kutyánkat megnyírjuk a nyárra. Mint mondta, vannak ugyanis olyan kutyák, például a husky vagy a bernáthegyi, amelynek vastag bundája kétrétegű, és ha nyírjuk a bundázatot, könnyen megsérthetjük az aljszőrzetet. Azonban azokat a kutyákat, ahol nincs dús aljszőrzet (például a puli), lehet nyírni, így könnyebben fogja elviselni a nyári hőséget is.

– Vajdaságban azonban nemcsak kutyákat tartanak, hanem haszonállatokat is. Náluk is jelentkezhet a hőguta, főleg, ha zárt ólban vannak, ahol kicsi az ablak, nem kering a levegő, felmelegedhet a hely, párásodhat a légkör. Itt biztosítani kell a normális levegőáramlást és a friss vizet, levegőt. Ilyenkor a teheneket, szarvasmarhákat, kecskéket és birkákat át szokták terelni nyitott karámba, ott biztosítva van a víz és az árnyék, és ezzel megszűnik a hőguta kialakulásának kockázata – nyilatkozta Szőke Imre.

 SEREGÉLY Orsolya