Karrierépítés már az általános iskolától kezdve

Az utóbbi években minden középiskolákban az iskolai tanterv részeként pályaorientációs és tanácsadói programokat szerveznek, hisz nagyon sok szakiskolás közvetlenül a tanulmányai befejeztével munkába áll, és szüksége van az iránymutatásra és a hasznos tanácsokra – az iskolák számára ez törvényben szabályozott kötelezettség is. A középiskola, vagyis az iskolában tanító tanárokból álló csapat segíti a tanulókat és a szülőket a továbbtanulási és elhelyezkedési lehetőségek felkutatásában, azaz a szakmákkal, hivatással, továbbtanulással kapcsolatos számos információ feltárásában, kiválasztásában, felhasználásában, valamit a tanulók szemléletformálásában. De az általános iskolában el kell ezt a folyamatot kezdeni, mert manapság, amikor karrierről beszélünk, nem kizárólag a sikeres életpályára gondolunk, hanem arra a sok különböző szerepre is, amelyet valahányan betöltünk – mind szakmailag, mind a magánéletben. Ezért a karrierépítést több szempontból szemlélhetjük, azaz egyéni vagy csoportos kontextusban is. A pályaorientációnak és tanácsadásnak támogatnia kell a fiatalokat abban, hogy jobban megértsék önmagukat és a szükségleteiket, és leküzdjék a további tanulás és a jövőbeli szakmájukban való esetleges akadályokat.

A munka világának gyors változásai miatt a munka jellegének és a szakmai fejlődésnek a jelentése is folyamatosan átalakul. A karrierünket egész életen át aktívan kell irányítaniuk, és ahhoz, hogy ezt az irányitást megtanuljuk, már az általános iskolában el kell kezdeni foglalkozni vele.

Az általános iskolába járó gyerekek gyakran olyan külső tényezők hatására választanak iskolát, továbbképzési intézményt, mint például a szülők véleménye, a kortársak befolyása, a média befolyása vagy egy középiskola közelsége vagy népszerűsége. A 13 és 14 éves diákok nagyon kis százaléka dönt tudatosan, hogy érdeklődésének megfelelő pályára lépjen. A nem megfelelő iskolaválasztást később a tanulói sikeresség és a motiváció hiánya jellemzi, és ha a fiatal a jövőben nem a kívánt munkaterületen marad, akkor elégedetlen, improduktív dolgozó lesz, akit nem érdekel az egész életen át tartó tanulás folyamata. Ezeket a döntéseket nagyon nehéz meghozni gyermekként: nagyon fiatalon fel kell ismernie, hogy mit tud, és mit tud jól vagy kevésbé jól végezni, és ez alapján kell meghoznia a döntést a megfelelő oktatási intézmény kiválasztásáról. Mindenekelőtt tanulnia és tájékozódnia kell a különböző műveltségi területekről, szakmákról, fel kell ismernie a szakmák jellemzőit, illetve azt, hogy a pályaválasztásból fakadó következmények milyen hatással lehetnek a további életére és karrierjére nézve.

Potrebić Tőzsér Gabriella, az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatónője szerint is kulcsfontosságú a korai karriertervezés.

  • Iskolánk nagy hangsúly fektet diákjaink helyes útra terelésére, a helyes útirány megmutatására. Nemcsak a végzősökkel, azaz nyolcadikban, hanem már az általános iskola legelejétől foglalkozunk ezzel a témával. A tantárgyak keretein belül észrevétlenül is tudatosul a gyerekekben a választási lehetőség. Persze e téren az osztályfőnöki órák állnak az élvonalban, de fontos megemlíteni, hogy az egyváltásos oktatás keretein belül iskolánk felkínálja a diákoknak a vállalkozás, pénzügy témakörű tantárgyakat is. Egyedüli általános iskola vagyunk, amelyben diákszövetkezet is működik, mondanom sem kell, milyen nagy előny a gyerekeknek, ha megtanulnak a gyakorlatban is gazdálkodni. Mindez gyümölcsözik is, a Vállalkozz okosan tantárgyversenyen évek óta sikeresen szerepelünk. Célunk tehát az általános oktatási és munkahelyi alternatívákról szóló információkat, valamint különböző példákat és lehetőségeket megmutatni valódi életpályamodellek bemutatásával – nyilatkozta Potrebić Tőzsér Gabriella.

Az Oktatási Minisztérium is támogatja a civil szervezetek programjait, amelyben a diákok karriertervezésének segítése a cél. Nemrég elkészült egy ilyen támogató honlap az Obrazovni Impuls szervezet projektje által. Aleksandra Bakrač, az egyesület elnöke felismerte azt a rést, hogy nincs egy olyan honlap sem, amely kétnyelvű, és egy helyen tartalmazza a pályaválasztáshoz szükséges információkat a szerbiai oktatási rendszerre vonatkozóan.

  • Az egyesület tagjai több mint 100 általános iskolás megkérdezése után kezdték meg a honlap készítését, és a felmérés eredményei alapján az oldalt a nyolcadikos diákok igényeikhez igazítottuk. Az anyag úgy készült, hogy a tanulók érdekes módon fedezhetik fel az adottságaikat és a képességeiket, ugyanakkor tájékozódhatnak a különböző foglalkozásokról és az ezekhez a foglalkozásokhoz vezető oktatási utakról. Az anyag segédeszközeként készült, a pályaválasztásban hivatott segíteni azon nyolcadikosoknak, akik erre igényt tartanak. Gyorsan és könnyen juthatnak így információkhoz. Az oldal azzal az átfogó céllal jött létre, hogy a tanulók érdeklődési körüknek és képességeiknek megfelelően tudatosan meghatározhassák helyüket a továbbképzés rendszerében és a munka világában az elkészített elektronikus anyagok segítségével – tudtuk meg Aleksandra Bakračtól.

A záróvizsga szabályainak értelmében a nyolcadikosok mostanra már eldöntötték, melyik tantárgyból tesznek kisérettségi vizsgát a kötelező matematika és anyanyelv mellett, és talán épp ez az első felelős lépésük a jövőbeli karrierük meghatározása során.

GALGÓ FERENCI Andrea