„Mi, szerbek sajnos a törököktől vettük át, hogyan kell irányítani egy társadalmat”, mondja beszélgetőtársam, aki a sofőröm is egyben. Igazán ritkán történik meg velem, hogy szolgálati kocsit küldenek értem szolgálati sofőrrel, miért ne élnék hát a lehetőséggel? Az út (oda és vissza) meglehetősen hosszú, van hát idő beszélgetni. És van téma is. A sofőröm elmondja, hogy nincs semmilyen felsőfokú végzettsége, de érdeklik a világ dolgai, szeret több forrásból tájékozódni, és ezt bizonyítja is. Meglepően tájékozott járványügyben, de akár a kötelező sorkatonai szolgálat lehetséges bevezetését, a falusi élet problémáit vagy épp Észtország gazdasági fejlődését illetően is, mindegyikről van saját véleménye, ami értelmes és mindig érvekkel alátámasztott. Közli velem például, hogy „bezzeg Mária Terézia 1777-ben rendezte az egységes közoktatást az egész Monarchia területén”. Nem csak olyan kényszeredett utas–sofőr beszélgetés ez tehát, értelmes időtöltésnek bizonyul maga az utazás, egy értelmes beszélgetőtárssal.

– A török uralkodók politikája az volt, hogy a széles néptömegeket nem kell tanítani, alacsony képzettségi fokon kell tartani őket, mert így könnyebben manipulálhatóak és irányíthatóak. Aztán itt uralkodtak felettünk háromszáz évig, mi pedig sajnos átvettük tőlük ezt a modellt, és ez meg is látszik az országon a mai napig – mondja.

Néhány nappal ezelőtt a helyi lakosok megtámadtak egy földi szúnyogirtást végző gépjárművet Vinča településen, számolt be róla a sajtó. A támadás oka az volt, hogy a helyiek úgy vélték, a járműből valójában koronavírust permeteznek rájuk. A tudósításokból az is kiderült, Szerbiában ez már nem az első ilyen eset, ezért a jövőben a rendőrség fogja biztosítani a permetezés biztonságát.

KÓKAI Péter