A Zentai Fogyasztóvédelmi Központ az ország egyik legaktívabb ilyen jellegű szervezete
Mindennapos tapasztalás, hogy a fogyasztói társadalmak piacát a fogyasztók kiszolgáltatottsága jellemzi. Különösen a nagy nemzetközi cégekre igaz, hogy olyan anyagi és jogi potenciállal rendelkeznek, amellyel szemben a fogyasztó egyéni jogainak védelmében semmiképpen sem egyenrangú fél. Ebben a helyzetben az egyéni fogyasztók helyzetét különféle jogi eszközökkel kell megerősíteni a kereskedőkkel, illetve a szolgáltatókkal szemben. Az állami szerepvállalás mellett ebben elengedhetetlen a fogyasztói érdekek védelmét ellátó civil szervezetek támogatása.
A Zentai Fogyasztóvédelmi Központ országos viszonylatban is sikeres és aktív szervezetnek tekinthető, amelyet 2007 januárjában jegyeztek be közhasznú feladatot ellátó nonprofit szervezetként.
- A megváltozott társadalmi és gazdasági körülmények között egyre nagyobb szükség mutatkozott a fogyasztók védelmére. A piacgazdaság erősödésével újabbnál újabb termékek és szolgáltatások jelentek meg, és ez indokolttá tette a fogyasztók hatékonyabb érdekképviseletének a megszervezését – mondja a kezdetekről Molnár Csikós József elnök.
A központ elsősorban a vásárlók, fogyasztók tájékoztatását, képzését és segítségét tűzte ki célul – ebben sokat jelent, hogy a központ csapatában mérnök, közgazdász, egészségügyi dolgozó stb. is van, azaz sokféle szaktudással rendelkeznek. A zentai központ remek együttműködést ápol a Csongrád megyei fogyasztóvédelmi szervezettel is, ennek köszönhetően a magyarországi helyzetet is ismerik, és tudnak segíteni azoknak is, akik ott vásárolnak.
- Főleg tanácsadással foglalkozunk, de segítünk is, ha erre van szükség: felvesszük a kapcsolatot a területileg illetékes felügyelővel, de akár a Kereskedelmi Minisztériumnál is lehet jelenteni a problémákat. A fiatalok rámenősebbek, gyorsabbak megoldanak mindent, az idősebbek inkább elhallgatják, eltűrik a problémákat. Őket kell rávenni arra, hogy menjenek el, tegyenek panaszt, ha valaki be akarja őket csapni, vagy ez már meg is történt. Ott még nem tartunk, hogy a gondokat zökkenőmentesen meg tudjuk oldani, de a szolgáltatókkal, kereskedőkkel igyekszünk megtalálni a közös hangot és a megoldást. Az esetek 80 százalékban azért sikerrel járunk – állítja az elnök.
A központ eredetileg a zentai fogyasztók érdekképviseletéért alakult meg, de mivel Észak-Vajdaságban sehol nincs hasonló szervezet, ottani fogyasztókat is támogatnak, sőt bánáti és apatini ügyfelük is volt. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a nagyobb üzletláncok szóban partnerek ugyan, de a valóságban olykor megkerülik a szabályokat: még mindig vannak gondok például az akciós árakkal, mert a pénztárnál hajlamosak kimagyarázni a helyzetet, és meggyőzni a vevőt arról, hogy téved. A törvény szerint viszont azon az áron kell számlázniuk a terméket, ami a polcon az árunál szerepel.
- Az internetes vásárlás nálunk még nem annyira elterjedt, mint nyugaton. Kihoznak egy csomagot, átvesszük, és csak utólag látjuk, hogy az van-e benne, amit megrendeltünk, vagy működik-e az átvett termék. 14 napon belül jogunk van magyarázat nélkül visszaküldeni, de ezt nem mindenki tudja. A facebookos vásárlásra viszont nem is tudunk reagálni. Azt szoktuk javasolni, hogy a vevő mindig nézzen utána az értékesítő cégnek és a kereskedőnek, hogy fel lehessen jelenteni, ha gond adódna. A bankügyletekkel is szoktak problémák lenni: meghirdetik a kamatlábakat, a szerződéskötés után pedig kiderül, hogy milyen drága is valójában az adott banki szolgáltatás. Ilyen esetben is volt már példa arra, hogy sikerült közös megállapodást elérnünk. A mobilszolgáltatásokkal is előfordulnak gondok, leginkább a percelszámolással. Nagyon nehéz összevetni a telefonos csomagdíjakat a tényleges felhasználással, ezt csak Belgrádban tudják megcsinálni, de nem igazán készségesek, ha telefonon keressük meg őket. Ha viszont levélben küldjük meg nekik a panaszunkat, akkor kötelesek válaszolni rá – osztotta meg a tapasztalatait Molnár Csikós József.
A közvállalatok a törvény szerint, így hozzáállásban is más kategóriát képviselnek, velük gyakran könnyebb az együttműködés.
– Egy tucatnyi vajdasági közvállalat panaszügyi bizottságában ott vannak a mi képviselőnk is, ahol gyakran el is fogadják a javaslatainkat, és reális döntés születik vitás ügyekben. Zentán a távfűtéssel kapcsolatos problémák a leggyakoribbak. Szabadkán is vannak vele gondok, de hozzánk ezek nem jutnak el, mert szerintem nem is tudják ott a polgárok, hogy mi létezünk. A felügyelőségnek a közvállalatoknál ellenőriznie kellene a panaszügyi bizottságokat, mert bár törvényes kötelezettség, nincs minden közvállalatban ilyen. Ezekben a bizottságokban egy tagnak valamely fogyasztóvédelmi szervezet képviselőjének kellene lennie. Nagy szükség lenne ezekre a testületekre – véli a szakember.
A zentai központ nem csak a felnőtt polgároknak nyújt segítséget fogyasztóvédelmi kérdésekben: Szerbiában ők az egyetlen szervezet, amely a diákoknak is oktatja ezt a témát. Február végén már 13. alkalommal szervezik meg a középiskolások fogyasztóvédelmi versenyét, amelyen nem csak zentai diákok vesznek részt. A verseny a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok és a fogyasztói jogok témája köré épült, és a legjobb kutatómunkát végzett diákokat kirándulással jutalmazzák a szervezők.
Szerbiában készül a fogyasztóvédelmi törvény módosítása, ugyanis az Európai Unió a 28-as, fogyasztó- és egészségvédelemről szóló csatlakozási fejezetben ugyanolyan szintű fogyasztóvédelmet követel meg nálunk is, mint amilyen az unióban van. Az új rendelkezések elsősorban az internetes vásárlásra, az árak transzparens meghatározására, az „ingyenes” online szolgáltatásokkal kapcsolatos fogyasztói jogokra terjednek majd ki.
A központ minden munkanapon 9-től 12 óráig várja az ügyfelet Zentán, a Népkert 2. szám alatti irodában, de az info@czpsenta.com e-mail-címen, illetve a 024 227 522-es és a 064 965 7339-es telefonon is fel lehet velük venni a kapcsolatot.
@sz = FEHÉR Rózsa