A péterrévei Árpás Attila videótanárnak már tizenötezer YouTube-feliratkozója van
Amikor a COVID–19-járvány miatt online oktatásra kellett áttérni, a tanároknak gyorsan kellett kreatív megoldásokat találniuk. Néhány tanár saját videóleckéket is készített, hogy a diákok a saját tempójukban megnézhessék az anyagot – azóta is jelen van a mindennapjainkban a hibrid oktatás.
A hibrid oktatás a hagyományos oktatás és az online tanulási formák kombinálását jelenti. Ez a modell lehetővé teszi, hogy a diákok egy részét az iskolában tanítsák, míg a másik részük online vegyen részt az órán, vagy felváltva tanuljanak különböző helyszíneken. A hibrid módszer nagyfokú rugalmasságot kínál. Az online tanulási elemek, például a rögzített videóleckék, olvasmányok és interaktív feladatok lehetővé teszik a tanulók számára, hogy a saját ütemükben haladjanak. A hibrid oktatásban könnyebb különböző digitális eszközöket használni, például virtuális teszteket, kvízeket és kollaborációs felületeket, mint például a Google Classroom vagy a Microsoft Teams, azonban a tantermi elemek megtartása fontos szociális élményt biztosít.
A hibrid oktatás kihívást is jelent. A tanároknak figyelembe kell venniük, hogy a diákoknak megbízható internetkapcsolatra és eszközökre van szükségük. Emellett a tananyag kidolgozása és az óratervezés is több időt igényelhet, hiszen egyaránt kell készülni az online és a személyes oktatásra.
Október derekán az egyik videótanár, aki kiváló matematikai és informatikai tartalmakat gyárt, megszerezte tizenötezredik feliratkozóját is a YouTube-portálon megjelentetett videócsatornájára. Mára már több mint 2200 tartalom érhető el az oldalán. Árpás Attila 1996. szeptember 1. óta a péterrévei Samu Mihály Általános Iskola matematika/informatika tanára. Több érdekes tanulási módszert is kipróbál ennek a technikának a segítségével (pl. kifordított tanterem). Az első videóit a szükség szülte, amikor olyan valakit kellett tanítani, aki fizikailag nem lehetett a tanteremben, ezt követte az iskolai tananyag folyamatos feldolgozása. Honlapján (videotanar.com) csaknem 1100 online lecke várja az odalátogató általános és középiskolás diákokat. Vajdaság nagyon sok nyolcadikosa használja az oldalt a záróvizsgára való felkészüléshez.
Miben más ez az oktatási módszer a hagyományosnál, és miért szereted?
– Ez a videótartalom-készítés elsősorban rugalmasságot biztosít a tanulásban. A tanár által készített YouTube-videók lehetőséget adnak a diákoknak arra, hogy otthon, a saját tempójukban nézzék meg vagy ismételjék át az anyagot. Ez különösen előnyös lehet azoknak, akik lassabban haladnak vagy alaposabb magyarázatra van szükségük. Ezenkívül egy YouTube-csatorna folyamatos elérhetőséget biztosít a tananyaghoz, így a diákok bármikor újranézhetik a leckéket, gyakorló feladatokat, magyarázatokat. Ez az ismétlés lehetőségét is megkönnyíti, és jelentős eszköz a motiváció és érdeklődés növelésére: a vizuális elemekkel és interaktív stílussal készült videók segíthetnek fenntartani a diákok figyelmét és érdeklődését az informatika és matematika iránt még akkor is, ha ezek nehéz vagy elvontabb témák. Nem elhanyagolható a támogatás a szülők számára sem, mert a videók a szülők számára is betekintést nyújtanak abba, hogy mit tanulnak a gyerekek, könnyebben követhetik a tananyag menetét, és tudják, hogyan támogassák gyermeküket az otthoni tanulásban. A YouTube-csatorna lehetőséget biztosít arra is, hogy más iskolák diákjai és tanárai is hozzáférjenek a tartalmakhoz, így a tanár szakmai támogatást nyújthat azoknak is, akik nem az ő osztályába járnak, de hasznosnak találják a videókat.
Nemrég egy konferencián a „kifordított osztályterem” módszert mutattad be. Ezt hatékonyan alkalmazod a munkád során?
– A „kifordított osztályterem” vagy flipped classroom módszer lényege, hogy a hagyományos tanítási struktúrát átrendezi. A diákok otthon készülnek a tananyag elsajátításával, például videókat nézve vagy online forrásokat böngészve, majd az osztályteremben közös feladatokon, problémamegoldáson, projektmunkán keresztül mélyítik el a tudásukat. Ez a módszer lehetőséget nyújt arra, hogy a tanulók aktívabban kapcsolódjanak be az órákon, és több figyelmet kapjanak egyéni igényeik szerint. A módszer a 2000-es években vált népszerűvé az Egyesült Államokban, két középiskolai tanár elkezdett videós tananyagokat készíteni, hogy a diákok otthon nézhessék meg ezeket, így az órákon a gyakorlati alkalmazásokra fókuszálhattak. Azóta a flipped classroom módszert világszerte használják. A középiskolákban a flipped classroom módszer még szélesebb körben alkalmazható, mivel a diákok önállóbbak, és több technikai forráshoz férnek hozzá. A középiskolások számára a tanárok mélyebb tartalmú anyagokat adhatnak előtanulási feladatként, például előadásokat, tudományos cikkeket vagy esettanulmányokat, az osztályteremben pedig közös vitákat, szimulációkat vagy esetfeldolgozásokat tarthatnak. A módszer alkalmas arra, hogy a diákok ne csak passzívan fogadják be az ismereteket, hanem alkalmazzák és összefüggésekbe helyezzék ezeket. Az általános iskolákban a módszer úgy alkalmazható, hogy a diákok otthoni tanulási feladatokat kapnak például rövid oktatóvideók vagy egyszerű olvasmányok formájában. A tananyag otthoni előtanulása lehetővé teszi, hogy az iskolában több idő jusson kreatív és közös feladatokra. A tanítók, tanárok így több figyelmet tudnak szentelni az egyéni fejlődési különbségekre, és a tanulók jobban elmélyülhetnek a tananyagban. A flipped classroom előnye, hogy növeli a diákok elköteleződését és felelősségtudatát a tanulás iránt, segít a tanulási különbségek leküzdésében, és támogatja a diákokat abban, hogy a saját ütemükben haladjanak.
Hogyan látod a YouTube szerepét, hatását a társadalomra?
– A videókhoz érkező visszajelzések alapján a tanár módosíthatja a tanítási módszereit, és folyamatosan fejlődhet, többek között ezért is szeretem. Összességében egy YouTube-csatorna kiegészítheti és gazdagíthatja az oktatási folyamatot, támogatva a diákok önálló tanulását és elmélyülését nemcsak az informatika és a matematika, hanem az élet bármely területén. A munkámmal szeretnék rámutatni arra, hogy a YouTube nem csak szórakozást jelent. Nagyon sok hasznos és értékes videó található itt. Fontos, hogy a diákok, de ugyanúgy a tanárok, szülők felismerjék és merjék kiaknázni ezt a nagy kincset. Ma a folyamatos tanulás idejét éljük. Sohasem mondhatjuk, hogy mi már mindent tudunk. Ide kívánkozik egyik kedvenc idézetem Széchenyi Istvántól: „Sokat kell tanulnia az embernek ahhoz, hogy megtudhassa, milyen keveset is tud.” A munkahelyek zöme ma már megköveteli a folyamatos továbbképzést. Ebben tud nagyon sokat segíteni ez a tanulási forma. Az is előnyös, hogy az ember saját maga választ tanárt, időpontot, előadási stílust, hiszen óriási a választék.
GALGÓ FERENCI Andrea