Február 5-én délelőtt Belgrádban három nyugdíjas-szakszervezet tagjai csatlakoztak a tiltakozó egyetemi hallgatókhoz, hogy kifejezzék csodálatukat és hálájukat a tiltakozások során tanúsított összefogásukért, következetességükért, kitartásukért, és hogy együtt tisztelegjenek velük az újvidéki pályaudvaron és a barajevói Ivanović idősek otthonában keletkezett tűzben elhunytak előtt.
A nyugdíjas-szakszervezetek nyilvános összejövetelét – amelyet a törvénynek megfelelően bejelentettek a Belügyinisztériumnak – a nyugdíjas katonai személyek szakszervezete kezdeményezte, de bekapcsolódott a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet és az Önálló Szakszervezet nyugdíjas szervezete is.
A tüntető egyetemistákhoz Jovan Tamburić, a nyugdíjas katonai személyek szakszervezetének elnöke szólt, aki többek között a következőket mondta: „Nemcsak azért támogatjuk a tüntetéseket, mert ez normális és természetes, hanem mindazon igazságtalanságok miatt is, amelyekkel bennünket, nyugdíjasokat sújtottak 2012 óta azzal, hogy a nyugdíjakat nem igazítják a bérnövekedéshez és az inflációhoz, a nyugdíjalap többségi kezelését elvették tőlünk, a 40 szolgálati év utáni korengedményes nyugdíjba vonulásért büntetést vezettek be, a 25 000 dinárt meghaladó nyugdíjakat csökkentették 2014-től 2018-ig, a legalacsonyabb nyugdíjakat a szegénységi küszöb alá süllyesztették, a gyógyfürdőket elvették az alaptól, a mezőgazdasági és katonai nyugdíjasokat diszkriminálták. A nyugdíjjárulékok százalékos csökkentésével az iparmágnásoknak kedveztek, lehetővé téve, hogy a munkáltatók ne a foglalkoztatottak bére után fizessék be a járulékot. Ha minden állami intézmény végezné a dolgát, ez nem történne meg” – hangsúlyozta Jovan Tamburić.
A Szerbiai Nyugdíjasok Szakszervezeti Egyesülete (USPS) is csatlakozott azokhoz, akik a tiltakozó egyetemisták mellé álltak, és arra kéri a tagságát és a többi nyugdíjast is, hogy egészségügyi, fizikai és anyagi lehetőségeikhez képest ők is támogassák a diákokat.
A közleményükben arra is kitérnek, hogy az egyesület a megalakulása óta energikusan kiáll a teljes jogállamiság, az alkotmányon nyugvó hatalommegosztás, a szakértelem, a hozzáértés, a felelősségtudat és a tisztesség mellett.
„Tekintettel arra, hgy a fiatal és képzett emberek jelentik Szerbia jövőjét és legnagyobb kincsét, az államot olyanná kell alakítani, hogy az kívánatos, fejlődő és biztos otthona legyen minden polgárnak, aki itt él – ezért támogatjuk az egyetemistákat a követeléseik megvalósításában” – olvasható a közleményben.
Megszólalt a Nyugdíjasok Szövetsége is
A Nyugdíjasok Szövetsége is felhívást adott ki a jelenlegi társadalmi-politikai fejlemények kapcsán. „A Nyugdíjasok Szövetsége, mint a Szerb Köztársaság legnagyobb civil szervezete több évtizedes hagyománnyal, komoly aggodalmának ad hangot a növekvő feszültségek, a politikai és társadalmi konfliktusok terjedése és a megosztottság további elmélyülése miatt. A szövetség hű marad az önkéntes, párton kívüli, nonprofit és szociális-humanitárius társulás eredeti alapelveihez és törvényi elveihez, és ennek megfelelően úgy véli, hogy az egyik konfliktusban álló félhez való deklaratív igazodás kontraproduktív, mivel csak mélyebb polarizációhoz és a kompromisszum eléréséhez szükséges mozgástér szűkítéséhez vezet a párbeszédben. Tagadhatatlan ugyanakkor, hogy a párbeszéd alapja az alkotmányos rend és a jogállamiság szigorú tiszteletben tartása, valamint a véleménynyilvánításhoz és igények kinyilvánításához való jog tiszteletben tartása, feltéve, hogy ez demokratikus módon történik, és nem veszélyezteti a társadalmi élet normális működését. Tagjaink túlnyomó többségében erős a hazaszeretet, hiszen korábbi munkájukkal részt vettek annak az államnak a létrejöttében, amelyben élnek, törődnek vele, és nincs más, tartalék államuk. A nyugdíjasok voltak azok, akik áldozatvállalásukkal a legnehezebb pillanatokban is megvédték az államot. Azért teszik ezt most, mert nem akarnak visszatérni a múlt század végi és e század eleji káosz állapotába, mivel a jelenlegi események, amelyek elemei az instabilitás, az anarchia, a társadalmi összeomlás és a világmozgalmak általános bizonytalansága, visszavezetnek minket a múltba, és figyelmeztetnek a közeljövőben bekövetkező katasztrofális következményekre. A szövetségnek társadalmilag felelős szervezetként joga és kötelessége felemelni az értelem és a hatalmas tapasztalatok sokszínű hangját, szembeszállni a polgári engedetlenség minden szélsőséges formájával, függetlenül attól, hogy az melyik oldalról származik. Ezért felkérjük a társadalom minden részét és a politikai szervezeteket, hogy sürgősen kezdjenek konstruktív párbeszédet. Arra is felszólítunk minden állampolgárt, hogy etnikai és vallási hovatartozástól, valamint ideológiai vélemény- és attitűdkülönbségtől függetlenül tegyen erőfeszítéseket a társadalom békéjének és stabilitásának megőrzéséért, valamint a létfontosságú nemzeti érdekek megőrzéséért” – áll többek között a szervezet közleményében.
Takács Magda összefoglalója