Egy új kutatás kimutatta, hogy a sérülékeny és marginalizált népességcsoportok különleges kihívásokkal néznek szembe a Covid–19-világjárvány és az ukrajnai válság miatt. Az ENSZ szerbiai szervezetei – UNFPA, UNICEF, UNHCR – január 26-án a közös ENSZ-program részeként A szociális védelem megerősítése Szerbiában címmel szegénységi előrejelzéseket mutattak be a helyi lakosság legsebezhetőbb kategóriáira (gyermekes családokra és idősekre) vonatkoztatva. A programot az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok Közös Alapjából finanszírozzák, összértéke 289 200 dollár. Kisgyermekes családokról, különösen a négynél több tagúakról, egyedül vagy idős háztartásban élőkről, a hontalanná válás veszélyének kitett személyekről, vidéken vagy távoli területeken élőkről, illetve minimális jövedelemmel rendelkezőkről van szó. A közös projekt, amely a szerbiai kormánnyal szoros együttműködésben valósul meg, a szolgáltatások és a szociális védelmi rendszer megerősítésére szólít fel, különösen akkor, amikor egyre növekvő költségekkel kell szembenéznünk.
– Alapvetően fontos, hogy megfelelő szociális védelmi rendszerek épüljenek ki, hogy a legkiszolgáltatottabbak megkaphassák a biztonságos és eredményes élethez szükséges támogatást, és hogy csökkenjen az egyenlőtlenség – mondta Françoise Jacob, az ENSZ szerbiai állandó koordinátora.
A kutatások azt mutatják, hogy a szegénység nem érint minden háztartást egyformán, a gyermekes háztartások a legkiszolgáltatottabbak. Egy idősekre vonatkozó, szegénységi előrejelzéseket is tartalmazó felmérés azt mutatja, hogy a vidéki és távoli területeken élők tudják a legnehezebben kielégíteni élelmiszerek, higiéniai termékek vagy gyógyszerek iránti szükségleteiket. 2022-ben az abszolút szegénység aránya a teljes népességre vonatkoztatva 12,3 százalékra nőtt. A 65 év felettieknél hasonló tendencia volt megfigyelhető, ugyanis a 2020-as 6,8 százalékról 10,3 százalékra emelkedett.
A projekt részeként az UNFPA több mint 70, többségében egytagú idős háztartásnak ítélt oda egyszeri anyagi támogatást, és a velük folytatott megbeszélések során kiderült, hogy gyakrabban kellene ilyen jellegű segítségnyújtást szervezni – mondta Borka Jeremić, az UNFPA szerbiai irodájának vezetője.
A szociális védelem kulcsfontosságú közpolitikai eszköz a szegénység elleni küzdelemhez, a gazdasági és társadalmi eredmények javításához, megvédheti az embereket az élet váratlan eseményeitől és olyan külső válságoktól, amelyek miatt egyébként szegénységbe zuhannának. „A szerb társadalom valamennyi sérülékeny csoportja helyzetének javítására tett erőfeszítések során közösen kell gondoskodni arról, hogy a lakóhelyüket elhagyni kényszerült belső menekülteket és a hontalan személyeket se hagyják ki. Rendkívül fontos, hogy ezek a csoportok jobb hozzáférést kapjanak a személyazonosító okmányokhoz, az egészségügyi ellátáshoz, a szociális ellátáshoz és a segítségnyújtáshoz. Az ENSZ Menekültügyi Ügynöksége más ENSZ-ügynökségekkel együtt kész támogatni a kormányt ezekben az erőfeszítésekben” – mondta Edlira Baka Peko, az UNHCR menekültvédelmi osztályának vezetője. Ezen a közös ENSZ-programon keresztül a Szerb Köztársaság kormánya támogatást kapott a szociális védelmi és válságreagálási politikák nemzeti kereteinek megerősítéséhez, valamint a megfelelő költségvetési források növeléséhez a legkiszolgáltatottabb lakossági csoportok védelmére.
„A szegénység egész életen át tartó következményekkel jár, amelyek gyakran nemzedékről nemzedékre öröklődnek; azonban nem elkerülhetetlen. Következetes odafigyeléssel és összehangolt fellépéssel a szegénység csökkenthető, sőt felszámolható. A projekt megvalósításában részt vevő ENSZ-ügynökségek készen állnak arra, hogy további támogatást nyújtsanak a szerb kormánynak a szegénységben élő, kiszolgáltatott népesség megerősítésében” – mondta prof. dr. Slavica Đukić Dejanović, a köztársasági kabinet különleges tanácsadója.
TAKÁCS Magda összeállítása