„Ebben az országban senki sem foglalkozik stratégiai szempontból a szociálpolitikával, sem azzal, hogy hogyan lehetne a lakosság veszélyeztetett rétegéről való gondoskodást előtérbe helyezni” – olvasható a Krov nad glavom elnevezésű szabadkai szervezet (Združena akcija Krov nad glavom) közleményében, amely kiemeli: a munkaügyi, harcos és szociális kérdésekkel megbízott minisztérium és tárcavezető nem hozott létre válságstábot, illetve nem hozott rendkívüli támogatási intézkedéseket annak érdekében, hogy segítse a világjárvány idején a legszegényebbeket és legelesettebbeket.
A közlemény idézi a munkaügyi tárca vezetőjét, aki arról beszélt, mennyire büszke arra, hogy sikerült megvédeni a dolgozókat és a dolgozók jogait, biztosítani a fizetésemelést. „A valóságban a munkások minimálbérért dolgoznak, zsarolják, kihasználják, zaklatják őket, sorra hagyják el az országot… Ahogyan korábban is, a világjárvány idején is munkavédelmi eszközök nélkül dolgoznak, építéseken veszítik életüket, szexuális zaklatások áldozataivá válnak – és egyre gyakrabban lesz belőlük is szociális eset” – hangsúlyozza a közlemény, amely arra is emlékeztet: minden válság a legsúlyosabb csapást a legszegényebbekre méri. „A szükségállapot ideje alatt nőtt azoknak a száma, akik nem tudták kielégíteni alapvető szükségleteiket a kijárási tilalom miatt és azért, mert nem dolgozhattak akár ideiglenesen sem. Nőtt a munkanélküliség, mert már elkezdődtek az elbocsátások, és ez a trend folytatódni fog a ránk váró recesszió ideje alatt. Ennek ellenére a legszegényebbek semmilyen segítséget nem kaptak az illetékes minisztériumoktól – noha a vállalkozók kaptak egy másfél milliárd eurós támogatási csomagot. Mindeközben a szociális juttatásokra elkülönített összeg nem növekedett” – emlékeztet a kommüniké.
A Krov nad glavom kiemeli: Szabadkán sem jobb a helyzet, mint másutt, nem hoztak semmiféle stratégiai tervet arra vonatkozóan, hogyan lehetne segíteni a legveszélyeztetettebb polgárokon. „Csak ötlettelen, egyszerű megoldásokat láttunk: olcsó, populista marketingtrükköket, mint az alapvető élelmiszerek osztogatása a nyugdíjasoknak és azoknak, akik járandósága nem haladja meg a havi 30 ezer dinárt. A szabadkai polgármester ezt az intézkedést jelentette be nagy garral” – mutat rá a csoport közleménye, amely azt is hangsúlyozza: a város idős polgárai több mint nyomorúságos tartalmú csomagokat kaptak – már ha egyáltalán megkapták azokat, hiszen sokakhoz még ez sem jutott el. „Azt mondták, ezeket az embereket nem találták otthon – noha számukra érvényben volt a lakhelyelhagyási tilalom. Ezt követően a városvezetés további megszégyenítésnek tette ki ezeket az embereket, amikor arra utasította őket, hogy a könyöradományért jelentkezzenek a helyi közösségekben” – olvasható a közleményben.
A kommüniké emlékeztet: Szabadka éves költségvetése 8.3 milliárd dinár, ebből a szociális kiadásokra alig kétszázaléknyi összeg, 139.3 millió dinár jut. „Nehezen hihető, hogy a válság idején nem lehetett volna megnövelni a legelesettebbeknek szánt összeget, amikor az emberek a szó szoros értelmében éheztek” – emeli ki a csoport, hozzátéve: ha a világjárvány lecsengését követően humánusabb társadalmat akarunk építeni, mindannyiunknak tenni kell valamit, ha szeretnénk, hogy a ránk váró válságot civilizált társadalomként éljük át, amely odafigyel a leginkább rászorulókra.
A Krov nad glavom a polgárok adományaiból vásárol alapvető élelmiszereket, amelyeket eloszt a legrászorultabb családok között. Eddig az akciónak köszönhetően 36 család kapott segítséget. A támogatást a következő számlaszámra várják:
Udruženje građana ZA KROV
Dinárszámla: 205–0000000263391–77
Devizaszámla: 0070800050225
IBAN: RS35205007080005022588.
PayPal: zakrovnadglavom@gmail.com