Van, akinek jól jött a járvány
A szerbiai polgár zsigerből nehezen viseli el, ha bármiben korlátozzák, nem csoda hát, hogy a közel másfél évig tartó komoly vagy kevésbé szigorú bezártság után mindenki fellélegzett, amikor megszűntek az olykor embert próbáló járványügyi korlátozások. Ez az állapot viszont alig tartott pár hónapig, és mire igazából beleéltük volna magunkat a korábbihoz hasonló, de még mindig nem egészen szabad és megszokott életvitelünkbe, máris ijesztő hírek kezdtek keringeni a sajtóban és a közvéleményben – felbukkant ugyanis a vírus újabb mutánsa. Ma már a görög ábécé betűivel jelölik az új variánsokat, és elég gyorsan el is értünk a deltáig. E klasszikus nyelvnek azonban számos betűje létezik, úgyhogy az ómega még elég messze van.
A nagyvárosok, de a kisebb települések utcáin is ma már alig látni arcmaszkot viselő embert, és csak az üzletek bejáratánál ripakodik ránk a plakát: „Belépés csak arcmaszkban!” Az állampolgárok nagy része úgy-ahogy be is tartja a rendelkezést, ám szinte mindnyájunkkal előfordul olykor, hogy nincs nálunk a felemás védőeszköz. Szerencsére a járvány kezdetén – állítólag elnökünk személyes közbenjárására – sikerült Kínából többmilliós tételt beszerezni (és gyártó gépsort is venni hozzá nyersanyaggal együtt), amit államilag megszabott áron, 120 dinárért lehetett megvenni az állami és magángyógyszertárakban. Vettük is, mint a cukrot. Több millió elkelt belőle akkor, darabja 1 euróért. Ma már minden üzlet bejáratánál kapható, és az ára 6 dinárnál (az állami ár egy huszadánál!) kezdődik!
Valaki(k)nek azért jól jött ez a járvány. De hol van még az ómega!
Nyereményjáték és oltás
Az oltási kedv mindenfelé lankadni kezdett. Szerbiában a beoltottak száma még nem érte el az 50 százalékot, pedig oltottak/oltanak bevásárlóközpontokban, strandokon, sőt vendéglőben is. A fogadóirodákban egyelőre még nem.
És még csak mostanában kezdték el „gyártani” a Torlakban az orosz védőoltást, ami voltaképpen már készen érkezik ide nagy tételben (ha nem is akkora tartálykocsikban, mint a macedóniai bor). Csupán fiolákba kell tölteni, ennyi a „hazai gyártás”. (Hogy a hasonlatnál maradjunk: minden bizonnyal volt és van nálunk olyan borászat, amelynek egyetlen tőke szőleje sincs.)
Úgyhogy a 3000 dináros oltási jutalom és a Vedd el a számlát, és nyerj! cetligyűjtő szerencsejáték sikerén felbuzdulva az állam most azt fontolgatja, hasonló kampánnyal kellene a fiatalokat a védőoltás felvételére sarkallni. Sajtóhírek szerint az állam intézkedéscsomagot készít ennek érdekében. A szerb kormány és a válságstáb elsősorban a 18–30 év közötti fiatalok oltását kívánja serkenteni nyereményjátékkal, mérkőzésekre és koncertekre szóló ingyenes belépőjeggyel, vásárlási és utazási utalványokkal. Sőt még egy külön(!) vizsgaidőszak bevezetését is latolgatják azok számára, akik beoltatják magukat.
Valaki(k)nek azért jól jöhet ez a járvány? De hol van még az ómega!
Tartalék modellek talonban
Mi is a rúd elé szaladtunk volna a múltkor, amikor – igaz, kérdőjellel – búcsúztatni próbáltuk a távoktatást?
Július derekán az egyik aleksináci általános iskola nyolc diákja és négy dolgozója fertőződött meg koronavírussal, miután hazatértek a kétnapos osztálykirándulásról. Mint ismeretes, a járványügyi korlátozások miatt számtalan előre eltervezett és részletekben befizetett osztálykirándulás elmaradt. A minisztérium a tanév végén engedélyezte, hogy aki tudja, mentse a menthetőt. Így kerülhetett sor erre a kirándulásra is.
Az egyik nagy olvasottságú országos napilap komolynak is vehető cikkében – nem hivatalosan, és egy magát megnevezni nem kívánó minisztériumi illetékesre hivatkozva – közölték, hogy a szerbiai általános és középiskolások szeptember 1-jén szabályos módon kezdik el a tanévet. Az egyetlen dolog, ami ezt a tervet megzavarhatja, ha a koronavírus delta törzse vagy valamilyen más mutánsa váratlan iramban terjedni kezdene, bár mindenki reméli, hogy ez nem fog megtörténni.
Hivatalos döntés vélhetően csak augusztus vége felé születik, de jelenlegi becslések szerint minden korosztály számára több okból is jobb, ha közvetlenül részt vesz az oktatásban. Senki nem vitatja, hogy a távoktatás kényszermegoldás. A tanulók sokkal többet megtanulnak az órákon, és ezt a legutóbbi záróvizsga eredményei, de más országokban végzett kutatások és tesztek is megerősítették. A közösségi komponens sem elhanyagolható, az online tanórákkal megszakad a tanulók közti közvetlen kapcsolattartás, és csökken a kommunikáció a tanárokkal. Ez hátrányos következményekkel jár.
Jelenleg négy tartalék modellt készít a minisztérium, amelyeket a járvány alakulásától függően fokozatosan lehet bevezetni. Ez a már kipróbált megoldásokat foglalja magában a teljes jelenléti oktatástól a tagozatbontásos jelenlétin át a részben vagy teljesen hibrid modellen át a mindenkire kiterjedő távoktatásig. A tanórák időtartama is inkább 45 perc felé hajlik. A 30 perces órák eddig is számos vitára adtak okot, hiszen járványtani szempontból a fertőzés veszélye a rövidített órákon is fennáll.
Behozhatatlan előnyt teremtettünk (?!)
A jelek szerint tehát rendes tantermi oktatásra kellene készülni, és ez mindenki számára megkönnyebbülést jelentene. Sőt, Ana Brnabić kormányfő azt is bejelentette, hogy ősztől tovább folytatódik az oktatási reform, amit újabban már nem is reformnak, hanem az „oktatás transzformációjának” neveznek. (Mellékesen: arról már sok szó esett ezeken a hasábokon, hogy nálunk az „oktatási reform” lényegi módosítások helyett legtöbb esetben a kulcsfogalmak átnevezését jelenti. Ehhez képest igen költséges tevékenység, és a járvány idején sem szünetelt. Természetesen a nyilvánosság soha nem fogja megtudni, kik és mennyit „kaszáltak” e véget nem érő folyamat során.)
– Idén folytatjuk iskoláink átalakítását a mesterséges intelligencia alapjainak bevezetésével az általános iskolákban. A folyamat 2017-ben kezdődött, és az állam behozhatatlan előnyt teremtett nemcsak a régió országaihoz, hanem a legtöbb európai országhoz képest is – hangzott a miniszterelnöki kinyilatkoztatás.
A mondat hitelét ítélje meg mindenki belátása szerint. Annyi viszont bizonyos, hogy valaki(k)nek nagyon, másoknak nem túl jól jött ez a járvány. De az ómega még nagyon messze van!
BERETKA Ferenc