A földműveseknek megint utcára kellett vonulniuk, hogy a minisztérium szóba álljon velük – Van-e remény, hogy megértsék egymást a gazdák és a kormány illetékesei?
Miután tavaly novemberben a mezőgazdasági egyesületek képviselői aláírták a megállapodást a kormánnyal, abban bíztak, hogy az idei év elmúlik anélkül, hogy újra azért kelljen beindítani a traktorok motorjait, hogy az utcákra vonuljanak. Az aláírt megállapodásból csak a hektáralapú támogatás valósult meg, a többi ígéretnek az állam nem tett eleget. A bajokat csak tetézte a szárazság, ami miatt elemi csapást kellett volna hirdetni, de mivel azt nem szabályozza törvény, mindenki a másikra mutogat, és hárítja a felelősséget azzal, hogy nem ő az illetékes. A gazdák az utcára vonultak, a szervezőket bekísérte beszélgetésre a belbiztonság, majd az egész tüntetés abbamaradt, a minisztérium pedig kijelentette, nincs több pénz…
Elsakkozták az idejüket
„Az állam kilenc hónapon át egyetlenegy döntést sem hozott meg. Nekik van idejük, de nekünk a kilenc hónap alatt elmúlt egy egész agráridényünk. Sakkoznak velünk, mi vagyunk a fehér, ők a fekete bábuk, de elfelejtették megnyomni a gombot, az idő pedig elfogyott” – mondta elkeseredetten Damir Perčić, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesületének tagja szeptember 30-án a Szabadka határában, az Y ágnál zajló tüntetés idején.
Az utat aznap délben mintegy ötven traktorral zárták le, a helyszínen akkor mintegy hetven földműves tartózkodott. A tüntetést nem jelentették be előre, így az törvényellenesnek bizonyult.
Miroslav Matković, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesületének tagja az újságíróknak elsorolta a gazdálkodók négy követelését:
– Hektáronként 17 000 dinár (140 euró) kifizetése a minősített vetőmagokért
– A törvény módosítása, amely szerint a gazdálkodók jövedéki adó nélkül vásárolnának üzemanyagot 2025 januárjától
– Hitelmoratórium bevezetése ugyanúgy, mint a koronavírus-járvány idején
– A piac és az árutőzsde szabályozása, amely a tej, hús, zöldség és tojás ellenőrzött importjára vonatkozna
Damir Perčić, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesületének tagja akkor azt mondta, 24 órás határidőt adtak a Mezőgazdasági Minisztériumnak, hogy egyértelműen megmondják, mikor fogadják el a négy sürgős intézkedést.
„Ki akar jót önök szerint az országnak? Az, aki beszél a problémákról, és felhívja ezekre a figyelmet, vagy az, aki bólogat és hallgat? Kinek jó ez, ami most van? Nem jó nekünk, termelőknek sem, de a vásárlóknak sem” – mondta Perčić.
Nem normális, hogy a termelőnek alig jut valami
Maluscsik Gábor és a felesége, Sznezsana azt mondják, ez a tüntetés nemcsak a földművesekről vagy állattenyésztőkről, tejtermelőkről szól, hanem minden polgárnak itt lenne a helye.
„Hiszem, hogy senki szerint sem normális, hogy a termelő 20 dinárt kap a búzáért, a kenyér pedig 100–120 dinárba kerül, ahogy az sincs rendjén, hogy 40 dinárért eladja a termelő a tejet, mi meg 150-et fizetünk érte a boltban. Azért vagyunk itt, mert nem foglalkozik a mezőgazdasággal a kormány. Ez a kérdés pedig mindenkit érint, minden polgárnak velünk kellene lennie az utcán” – magyarázta a kelebiai termelő.
És akkor jött a Nemzetbiztonsági-hírszerzési Iroda
Miután több földművest is beidézett beszélgetésre kedd folyamán a Nemzetbiztonsági-hírszerzési Iroda (BIA), és telefonon ígéretet kaptak, hogy fogadják őket a minisztériumban, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesülete úgy döntött, felfüggeszti az utcai tüntetéseket, és kedden már nem zárták le a kerülőutat Szabadkán.
Miroslav Matković a sajtónak elmondta, a BIA-val való beszélgetésen arról biztosították őket, hogy minden rendben lesz, a kéréseiket teljesítik. A reggel folyamán pedig telefonon hívták őket a minisztériumból.
Damir Perčićet, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesületének elnökét szintén beidézte a Nemzetbiztonsági-hírszerzési Iroda, ám mivel nem ment önként, ezért bekísérték a beszélgetésre. Rajta kívül Miroslav Matković és Marinko Kujundžić önként jelentkezett a behívásra, valamint a csantavéri Toldi László is, mindannyiukat kihallgatták.
Megfélemlítették a termelőket?
Toldi a kihallgatás után a Családi Körnek a következőket nyilatkozta:
– Nem vagyok egy kis ember, és megijedni sem szoktam, de most volt néhány pillanat, amikor megszeppentem. A tüntető gazdák felteszik a kérdést, mióta lett a mezőgazdaság kérdéseiből nemzetbiztonsági ügy?
Minisztérium: Nincs pénz
Jelenleg nincs anyagi forrás minden követelésük teljesítésére, ezt a szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesületének képviselője, Marinko Kujundžić mondta a sajtónak, miután a szerbiai Mezőgazdasági Minisztérium képviselőivel tárgyaltak. Amíg folyt a tárgyalás, több tucat gazda gyűlt össze traktorokkal Kiszácsnál.
Miloš Vučević szerb kormányfő október 2-án a gazdák tiltakozása kapcsán azt mondta, nincs az országban „rejtett” pénz, amely minden igényt teljesítene, de a mezőgazdaság számára „megfelelő csomagot” készítettek elő.
A minisztériummal való tárgyalást követően a gazdák képviselői elmondták, két héten belül derül ki, hogy mi lesz a jövedéki adó sorsa, mert ebben a pénzügyminisztérium az illetékes. A Szerb Nemzeti Bank még tavasszal javasolta a bankszektornak, hogy hagyják jóvá a moratóriumot a mezőgazdasággal foglalkozók számára.
A vetőmagra kért 17.000 dinárt teljesíti a kormány, de kifizetési határidőnek 2025 májusát jelölték meg. Ennyi időbe telik, mire minden kérvényt átdolgoznak. A kormány ígérete szerint hektáronként 7000 dinárt 15–20 napon belül megkaphatnak a gazdák. A börze rendezése kapcsán a héten ül össze a munkacsoport.
A mezőgazdasági egyesületek vezetői hétfőn ültek tárgyalóasztalhoz, ekkor döntenek arról, milyen válaszlépéseik lesznek a kormány ajánlataira.
TÓMÓ Margaréta