Egy éve már, hogy megváltoztak az életkörülményeink. Bezártság, az emberi kapcsolatok hiánya, tervezhetetlenség, bizonytalanság, félelem, aggodalom. Gyász. Leginkább ezek jellemezték a mindennapjainkat. Vannak, akik beleroppantak a plusz terhekbe. Az új kihívások megviseltek felnőttet, gyermeket egyaránt – Tómó Margaréta interjúja Joó-Horti Lívia és Pap Ágota pszichológussal.

Elhódítottuk a természettől a területet, tennünk kell vele valamit
Kiváló tapasztalataik vannak a természetvédőknek a szürke marhákkal, amiket évekkel ezelőtt azért telepítettek a Ludasi-tó partjára, hogy visszaszorítsák a nádast. Mivel ezen a téren folyamatos a siker, így ennek köszönhetően visszaállítják az élőhely eredeti állapotát, aminek a hozadéka, hogy újra megjelennek azok a növények, amelyeket eddig elfojtott a nád és visszatérnek azok a madarak, amelyek kifejezetten a nedves, lápos területeken érzik jól magukat, és itt költenek – Tómó Margaréta beszélgetett Szekeres Ottóval, a Palics–Ludas Közvállalat természetvédelmi őrével.

Önök szerint?
Megnéztem, miről írtam vezércikket egy éve. A keresztrejtvényfejtő bajnokságunkról. Vagyis arról, hogy zárt térben összegyűlt 70-80 ember, hogy egy közös szórakozásban lelje örömét. Aztán megnéztem azt is, miről írtam két éve. Arról, hogy a városomban is már több mint egy hónapja tartanak a kormányellenes tüntetések. Vagyis, hogy nyílt téren összegyűlt 70-80 ember, hogy kifejezze a politikai véleményét. Mindezt annak kapcsán, hogy több médium, újságcikk is megemlékezett róla: a napokban volt egy éve, hogy Szerbiában regisztrálták az első Covid-fertőzöttet. Hihetetlen, hogy mennyi tud változni a világ egy-két év alatt – Kókai Péter vezércikke.

A hivatalos tájszólás
Akit a Teremtő legalább egy kevés nyelvérzékkel áldott/vert meg, annak nem kell magyarázni a nyelv, a tájszólás, a nyelvjárás, illetve dialektus közötti különbséget. Magam arra vagyok büszke, hogy gyorsan és könnyen tanulok nyelveket, hogy eredeti, szögedi tájszólásomat egy-két nap alatt „visszaveszem”, hogy a szabadkai/bácskai középzárt „e” elsajátítása sem okozott gondot jó fél évszázaddal ezelőtt. Jó érzés volt hallani Lőrincze professzortól, hogy ez a tájszólás színesebbé, élvezetesebbé teszi az anyanyelvemet – Németh János jegyzete.

Tankönyvfronton „helyzet van”
A tankönyvpiac mindemellett óriási és jól jövedelmező üzlet: évente milliárdos forgalmat valósít meg. Ráadásul bombabiztos, hiszen a megrendelők jószerével előre kifizetik a még el sem készült terméket, tehát mind az előállítás költségeinek jelentős része, mind az eredményes értékesítés előre biztosított, így érthető, hogy rengetegen szeretnének az üzlet közelébe férkőzni – Beretka Ferenc jegyzete.

Vásárok helyett internet
Egy eladónak fontos a személyes találkozás a vevőivel, mely fordítva is igaz. Egy vásárlónak sokat számít, kitől és milyen minőségű árut vesz. A járvány miatt a fesztiválok, búcsúk, kiállítások és nem utolsósorban a vásárok is elmaradtak, ez az eladók számára nagy kiesést jelent. A kézművesek tapasztalata alapján a megszokott értékesítési módok hiányában találékonynak kell lenni – Nagy Valentina riportja.

Ne engedje, hogy becsapják!
Az autótulajdonosok az egyes fejlett országokban általában 3–5 évente cserélik az autóikat. Ez azt jelenti, hogy egy évtized alatt 2–3 alkalommal adnak el egy idősebb, és vesznek egy fiatalabb autót. A kilométeróra visszatekerések problémája azonban nem szűnik meg. A futásteljesítmény-csalás a használtautó-piac egyik legnagyobb problémája az egész világon – bővebben erről a Gurulunk rovatunkban olvashatnak.

Csak kóstolja meg!
Színesek, krémesek, finomak, édesek és hétről hétre egyre több vajdasági család asztalán kapnak helyet. Változatos, ám mégis házias, klasszikus ízük pedig garantálja azt a bizonyos boldogsághormont – így jellemezném a törökkanizsai Szélpál-sütiket és -tortákat, amelyek javát nemrégiben nekem is volt szerencsém megkóstolni – Pósa Tamara képes riportja.

KÖZÉLET: A média új trendjei a nosztalgia árnyékában – Balla Lajos jegyzete

HINTASZÉK: Ki jogosult ápolási térítésre? – Takács Magda írása

KÖZÉLET: Kattintásvadászat

JEGYZET: Nyílászárók – Nagy Nándor jegyzete

A LÉLEK EREJÉVEL: A mohamedánok is a testvéreink? – Dr. Harmath Károly atya írása

A PEREMI FŐPÁSZTOR VALLOMÁSAI: Amikor a tanító bácsiból tanító úr lett – Szerdahelyi Csongor beszélgetése Huzsvár László (1931–2016) nyugalmazott nagybecskereki megyéspüspökkel 2012-ben

JEGYZET: Mostohagyerekek! – Both Mihály írása

MAGYAR SORSOK VAJDASÁGBAN: Mickey egérnél is híresebbé válni… – Emléksorok az ötven éve elhunyt Fekete István tiszteletére Szabó Palócz Attila tollából

IRODALOM: Bejegyezték magukat az „örökkévalóság könyvébe” – Csányi Mihály írása

TÖRTÉNELMI MOZAIK: Héraklész 12 próbája – Wilhelm József írása

SZÉLJEGYZETEK MINDENNAPJAINKRÓL: „Az emberek is tündérek” – Káich Katalin írása

IRODALOM – Gellén Bianka versei

KÉPHISTÓRIÁK: A forradalom gyermeke

HOROGRA AKADVA: Az elbitangolt cucc – Huzsvár József jegyzete

NEM A GÓLYA HOZZA: Hozzátáplálási kisokos

AZ ORVOS VÁLASZOL: Mentolos, de káros

ÉP TESTBEN ÉP LÉLEK: Kapcsolat a rendszeres húsfogyasztás és egyes betegségek között

SPORT: A szigorú kapitány – Németh János jegyzete

KERT: Nem csak a medvék eledele – Randovics Lejla jegyzete

ÖTLETSAROK: Virág is, csomag is

KONYHA: Gombócok ebédre

Ezen kívül kis- és óriásrejtvény, sudoku, sakkrovat, fejtörő, műveltségi teszt, sajtótörténeti feljegyzések, gyerekszoba, horoszkóp, apróhirdetések, társkereső, viccek és tévéműsor.

Borítónkon Szappanos Veronika fotója látható

Illusztráció (Fotó: Freepik.com)