Június 2-án 66 városban és községben tartanak helyhatósági választásokat. Mivel a Szerbia az erőszak ellen koalíció felbomlott, és a koalíciót alkotó pártokon belül sincs egységes álláspont, a választásokon indulók listája is eltérő a városokban, illetve községekben, ugyanis a helyi szervezetek maguk dönthettek arról, rész vesznek-e a megmérettetésen.

Újvidéken például az Együtt a szabad Újvidékért néven közösen indul az ellenzék, a koalíciót 12 párt és mozgalom alkotja, de a Kreni-Promeni önállóan méreti meg magát. Versecen öt párt alkotja az ellenzéki tömörülést, amelynek a neve: Versec jobbat érdemel. Nagybecskereken érdekes helyzet állt elő: a Szabadság és Igazság Párt nem indul, de a SRCE Párt csatlakozott a Nagybecskerek az erőszak ellen – Nagybecskereket választom koalícióhoz.

Mai számunkban Adától Szabadkáig járjuk körbe a községeket, hogy kikre szavazhatnak a polgárok.

ADA – Exdemokraták itt is, ott is és a VMDK

Az adai községi képviselő-testületet jelenleg huszonkilenc tag alkotja: az elmúlt négy évben a Szerb Haladó Párt tizenhét, a Vajdasági Magyar Szövetség tizenegy, míg a Szerb Szocialista Párt egy tagja alkotta a testületet.

A 2024-es önkormányzati választásokra elsőként a Szerb Haladó Párt adta át a támogatói aláírásokat: a lista első helyén ezúttal is Bilicki Zoltán polgármester szerepel, akit először 2008-ban választottak meg a község első emberének, akkor még a Demokrata Párt (DP) tagjaként: Bilicki akkor Szerbia legfiatalabb polgármesterének vallhatta magát, ugyanis mindössze 28 éves volt. 2012-ben is a DP tagjaként lett polgármester, négy évvel később már függetlenként indult a választáson, és nyert is, de még abban az évben belépett a Szerb Haladó Pártba, s 2020-ban pedig már a haladók listavezetőjeként győzött. A második helyen az a Búcsú Attila okleveles jogász szerepel, aki 2012-ben szintén a Demokrata Párt tagjaként lett az adai kkt elnöke, jelenleg a Szerb Haladó Párt tagjaként a képviselő-testület elnökhelyettese. Bilickit és Búcsút a moholi Snežana Milanov közgazdász követi.

A kettes sorszámú Vajdasági Magyar Szövetség adai listavezetője az a Tóbiás József, aki a 2008 és 2016 között, két mandátumban egyéni tartományi képviselő volt a Demokrata Párt tagjaként, valamint az adai községi képviselő-testület tanácsnoki funkcióját is betöltötte. A VMSZ-be 2018-ban lépett be, s azóta felfelé ível a karrierje, hiszen a tavaly decemberi választások alkalmával a VMSZ köztársasági listáján a negyedik helyen szerepelt, így bejutott a köztársasági parlamentbe. A második helyén Tóth Tamás vállalkozó, a harmadik pozíción pedig Maksó Éva szerepel, és jó néhány olyan név található, akik a 2000-es évek végén és a 2010-es évek elején a Demokrata Pártban tevékenykedtek, a Szerb Haladó Párt hatalomra jutása utána viszont a VMSZ-hez csatlakoztak. A lista utolsó helyén a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, Rigó Pál Zsófia szerepel, aki szintén a Demokrata Párt tagja volt, ahogy férje, Rigó Flórián is, aki 2017-ben lépett be a VMSZ-be, s most a negyedik helyre pozícionálta a párt.

Az induláshoz szükséges támogatói aláírásokat a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) is összegyűjtötte: a húsz nevet tartalmazó lista élén a pártelnök, Csonka Áron található, a második helyen Csonka Ferenc nyugdíjas neve szerepel, míg a harmadik pozíció Sörös Róbert vállalkozóé.

A legutóbbi népszámlálási adatok szerint Ada községben 13 293 személy él: a magyarok száma ebből 9 666, míg 2 429-en szerbnek vallották magukat.

CSÓKA – Megszenvedett az ellenzék az indulásért

A csókai községi képviselő-testület huszonöt tagú: 2020 és 2024 között a Szerb Haladó Párt tizennégy, a Vajdasági Magyar Szövetség kilenc, míg a Szerb Szocialista Párt két tagja alkotta a testületet.

A szavazólapon az egyes sorszám alatt a Szerb Haladó Párt és a Szerb Szocialista Párt koalíciója szerepel majd, amelynek listavezetője a jelenlegi polgármester, a padéi Stana Đember okleveles menedzser, őt a szanádi Mihajlo Popović okleveles jogász követi, a harmadik pedig Miroslava Drobnjak fogorvos. Az első magyar névvel a tizenegyedik helyen találkozhatunk, ahová Vastag Ilonka, a gimnázium érettségizője került.

A Vajdasági Magyar Szövetség a kettes szám alatt indul, s a listavezetője Monoki Elvira okleveles jogász, a községi képviselő-testület titkára, a második helyen Lengyel Anna mezőgazdasági termelőt találjuk, míg a harmadik pozíción Kormányos László áll, aki a tartományi sporttitkárság segédtitkára volt az elmúlt négy évben, és nemrég ismét ugyanerre a posztra nevezték ki.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és a Szerbia Népi Mozgalma összefogásának köszönhetően egy tizennyolc nevet tartalmazó ellenzéki lista is indul Csókán az Egyesülve Csókáért név és a hármas sorszám alatt. A listaállítással megszenvedtek, ugyanis a bizottság elsőre hiányosságok miatt elutasította a kihirdetését, de miután gyorsan kijavították a mulasztásokat, így elhárult minden akadály az indulásuk előtt. A listavezető Zlatko Nikolić autómechanikus, őt az egyházaskéri Burány Zoltán nyugdíjas követi, a harmadik helyen pedig a szintén nyugdíjas padéi Snežana Ristić található.

A községben a 2022-es népszámlálási adatok szerint összesen 8 556 személy él, ebből 3 835-en magyarnak, 3 470-en szerb nemzetiségűnek vallották magukat.

KISHEGYES – Négy éve nagyon szoros volt

A kishegyesi képviselő-testületnek 25 tagja van, a legutóbbi helyhatósági választásokon a Szerb Haladó Párt 2 698 szavazattal, a VMSZ 2 661 szavazattal szerzett 12-12 mandátumot – ez azt jelenti, hogy mindössze 37 szavazaton múlt, hogy melyik pártból kerül ki a polgármester. A testületbe egy képviselőt delegálhatott még a Szerbiai Szocialista Párt.

Kishegyesen is az egyes rajtszámot a Szerb Haladó Párt és a Szerbiai Szocialista Párt közös, Aleksandar Vučić – Kishegyes holnap nevű listája érdemelte ki. A 25 nevet tartalmazó listát Marko Lazić polgármester vezeti. A VMSZ Kishegyesen is teljes névsorral indul, a 2-es számú lista élén Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke áll, aki nemrégiben lemondott kkt-elnöki posztjáról, Cvitkó Nikoletta váltotta őt, aki a 3. helyen áll. A VMSZ sorrendben második jelöltje Kőműves Dénes értékesítési menedzser, aki eddig nem volt jelen a politikai életben, az 55 éves agrármérnök eddig a magánszektorban dolgozott. A névsorban szerepelnek volt alpolgármesterek és Kovács Károly korábbi tartományi képviselő is.

A harmadik lista a Čojski i sojski – Crnogorska partija, azaz a montenegrói párt listája, vezetője pedig Nenad Stevović politológus, aki szerint soraikban főleg fiatal, sikeres és képzett montenegrói jelöltek vannak. A 13 jelölt között vállalkozók, egyetemisták és sportolók is szerepelnek.

 MAGYARCSERNYE – Csak három lista

Három listán versengenek a szavazatokért Magyarcsernye községben. A szavazólapon az egyes sorszám alatt a Szerb Haladó Párt indul majd, a listavezető Zoran Kuburović. A jelenlegi községi elnök, Vladimir Brakus csak negyedik, nem tudni, hogy ez azt jelenti-e, hogy esetleg váltás várható majd a polgármesteri székben. A Szerb Haladó Párt listáján több magyar név is szerepel, így tizedikként Rác Valéria, tizenegyedikként Sveller Géza nevét olvashatjuk.

Kettes sorszámmal indul a választásokon Magyarcsernyén a Vajdasági Magyar Szövetség. Ők is teljes névsorral, vagyis 25 képviselőjelölttel adták át a választási listát, amelynek első helyén Tanók Tamás szerepel, a második Bugyi Zsolt, harmadik pedig Bacsik Lőrint Natália. Juhász Attila, aki a Mezőgazdasági, Erdő- és Vízgazdálkodási Minisztérium VMSZ-es államtitkára, a 13. helyén szerepel.

Magyarcsernyén harmadik opcióként ezúttal egy polgári csoportosulás indul a helyhatósági választásokon. A Hogy rend legyen (Da se zna red) nevet viselő listán első helyen Vladan Radin helyi vállalkozó szerepel, a második Milan Majstorović. Magyar nevet itt nem találunk.

Magyarcsernye község lakossága a legutóbbi népszámlálás szerint 8 147 fő, ebből 5 481 a szerb és 1 247 a magyar nemzetiségű.

MAGYARKANIZSA – Fejsztámer a harmadik mandátumára készül

Magyarkanizsa egyike annak a három községnek az országban, amelyben a Szerb Haladó Párt – ki tudja, milyen egyezség után – megengedte a Vajdasági Magyar Szövetségnek, hogy a VMSZ-é legyen az egyes rajtszám, a haladók itt, Topolyán és Zentán beérték a kettes sorszámmal.

Ami a VMSZ listáját illeti, nem történt meglepetés, s ezúttal is Fejsztámer Róbert, a község jelenlegi polgármestere vezeti, vagyis amennyiben a VMSZ megnyeri a választásokat Magyarkanizsán, úgy Fejsztámer a harmadik mandátumát kezdheti meg a község első embereként. A második helyre Újvári Zsombor került, aki korábban, mintegy másfél évig a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője volt: Újvári négy éve a hatodik helyen szerepelt. A harmadik pozíción pedig Pajor Margit mentőorvos található, aki 2020-ban is a harmadik volt. A négy évvel ezelőtt még második helyre rangsorolt Lackó Róbert nemhogy lejjebb csúszott, hanem a névsorban sincs, ahogy ezúttal nem került rá Utasi Jenő atya se.

A Szerb Haladó Párt a kettes sorszám alatt szerepel, s ahogy négy éve is, a listavezető ezúttal is Nebojša Rakić, a kettes számú jelölt pedig Marko Ždero, akinek a foglalkozása négy éve gimnázium volt, jelentsen is ez bármit, most viszont már az szerepelt a neve mellett, hogy a községi tanács tagja. A harmadik pozícióra a párt Zalán Dávid közgazdászt jelölte, aki így Vajda Gabriellát szorította ki a top 3-ból, aki most a negyedik helyen szerepel.

A Szabad Polgárok Mozgalma által átadott, Magyarkanizsát választom név alatt futó lista kapta a hármas sorszámot. Első helyén Vladimir Hajder áll, őt Vadász Károly cselgáncsedző követi, a harmadikon pedig Mósó Krisztián nyomdász található. A közvélemény számára húzónév lehet Olga Stojanović, aki negyedik, s a menekültekkel kapcsolatos problémát folyamatosan napirenden tartotta, ülést hívott össze, s a bátorsága és a kitartása elnyerte a horgosiak és a környékbeliek tetszését is.

Négy évvel ezelőtt a képviselő-testületbe a VMSZ listájáról húsz, a Szerb Haladó Pártéról öt, az UKROK-éról kettő, a Szerb Szocialista Pártéról és a Vajdasági Frontéról pedig egy-egy képviselő került be, s az évek folyamán a felszólalásokból egyértelműen kiderült, hogy csak a Vajdasági Front képviselője, Goran Nikičić számít ellenzékinek, a többiek elfogadják és támogatják a hatalom döntéseit. Nikičić ezúttal a Magyarkanizsát választom, vagyis a hármas számú listán szerepel.

A 2022-es népszámlálási adatok szerint Magyarkanizsa község lakosságának a száma 20 141, ebből 16 740-en vallották magukat magyarnak, 1 443-an pedig szerbnek.

 NAGYBECSKEREK – Öt lista közül lehet választani

Az egyes sorszám alatt a Szerb Haladó Párt szerepel, a listavezető Simo Salapura, a testnevelés-tudományok doktora, jelenlegi polgármester. A második helyen Saša Santovac szakmérnököt, a harmadikon Jovana Erdeljan informatikatanárt találjuk. A listán, amelyen a haladók mellett a Szerb Radikális Párt, a Szerbiai Szocialista Párt, az Egyesült Nyugdíjaspárt, a Fogadalomtevők és a Szerbiai Szociáldemokrata Párt képviselői is helyet kaptak, az első magyar nevet az 56. helyen láthatjuk, Tót Ernő a Szerb Haladó Párt színiben került rá.

A kettes sorszámmal a Vajdasági Magyar Szövetség listája szerepel, melynek vezetője Sztojkó József tanár. A második helyen Vidrács Krisztina osztálytanító, a harmadikon Flaman Diana adminisztratív munkatárs neve szerepel.

A szavazólapon a harmadik helyre a Branimir Nestorović doktor nevével fémjelzett, Mi, a nép ereje nevű lista került. A listavezető Julijana Marić irodalmár, a második Borislav Gađanski okleveles matematikus, a harmadik pedig Jelena Samardžijević munkás. A névsorban nincs egyetlen magyar név sem.

A Víz is, és szabadság is – Remény – Egyesült nagybecskereki ellenzék nevű lista a szavazólapon a négyes sorszámot kapja. A listavezető Zoran Sandić agrármérnök, a második helyen Sonja Pernat mérnök menedzser, a harmadikon Miljan Čičić okleveles közgazdász neve szerepel. Az első magyar nevű személy Erdeljan Halász Melinda takarítónő, aki a tizennegyedik helyen található.

A szavazólapon az utolsó, vagyis az ötödik helyre a Nagybecskerek az erőszak ellen – Nagybecskereket választom elnevezésű koalíció került fel, amelynek listavezetője Dejan Čapo, az ipari menedzsmenttudomány magisztere. A második helyen Alisa Kockar, a politikatudományok doktorandusza, a harmadikon pedig Nenad Nikolić film- és tévéproducer neve található. Az első magyar név ezen az ellenzéki listán is igen hátul, a 24. helyen található Lajter Emil finommechanikai műszerész személyében.

A községben 105 722 polgár él, ebből 81 066-an vallották magukat szerbnek, 8 174-en pedig magyarnak.

NAGYKIKINDA – Névhasonlóságra játszik a fantomlista

Nagykikinda város képviselő-testülete 39 tagú: 2020 és 2024 között a Szerb Haladó Pártnak 28, a Szerb Szocialista Pártnak 4, a Vajdasági Magyar Szövetségnek 2, a Mi kis településünk (Udruženje građana Naše malo mesto) polgári csoportnak szintén 2, az Aleksandar Šapić – Győzelem Nagykikindáért koalíciónak 1, valamint a Metla 2020 nevű csoportosulásnak és a Vajdasági Frontnak is 1-1 képviselője volt.

A szavazólapon az egyes sorszám alatt a Szerb Haladó Párt és koalíciós partnerei (Szerbiai Szocialista Párt, Szerbiai Szociáldemokrata Párt, Egyesült Nyugdíjas Párt, Szerb Radikális Párt, Szocialista Mozgalom, Fogadalomtevők Szerbiai Pártja) szerepelnek majd. Az Aleksandar Vučić – Nagykikinda holnap listavezetője a jelenlegi polgármester Nikola Lukač okleveles menedzser, őt Gordana Trnić Iličić okleveles testnevelő tanár követi, a harmadik pedig Nina Knežević okleveles politológus. Az első magyar névvel a lista alján találkozhatunk, a 37. helyre Nagy Albert egyetemista került.

Kettes szám alatt a Vajdasági Magyar Szövetség indul 15 fős, azaz nem teljes listával. Az első helyen Tóth Zoltán, a másodikon Tóth Ramóna magyar nyelv és irodalom szakos tanár szerepel, aki a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának is tagja, míg a harmadik pozíción Talpai Sándor elektrotechnikus van.

Hármas sorszámmal a Válassza a változást koalíció – Nagykikindai Egyesült Ellenzék – Mirko Šoć indul. A koalíció része a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, a Szabadság és Igazság Párt, a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom, a Szerb Nemzeti Mozgalom, a Dveri, a Szociáldemokrata Párt, valamint a Szerbia Központ. A lista vezetője Miroslav Grujić földrajztanár, második helyen Tanja Raca német nyelv és irodalom szakos tanár, a harmadik helyen pedig Dragan Vlajnić elektrotechnikus szerepel. A 11. helyen találjuk az első magyar jelöltet, Nagyiván György (VMDK) szajáni lakost, aki nyugdíjas közlekedési technikus.

Négyes szám alatt szintén egy koalíció indul: A harcot választom! Nagykikindát választom! névvel, melyet a Demokrata Párt, a Zöld-baloldali Front, valamint a Szabad Polgárok Mozgalma alkot.

Az első helyen Olivera Kantar ügyvéd áll, másodikon Darko Kovačević munkás, a harmadik pedig Igor Grandić grafikus. Ezen a listán nem találtunk magyar nemzetiségű jelöltet.

A szavazólap ötös sorszámát a Nagykikinda az erőszak ellen – Milorad Miki Aleksić megnevezésű (fantom)lista foglalja el, amely a minden bizonnyal a szavazók megtévesztésére játszik, ugyanis semmilyen kapcsolat nincs az ellenzéki vezérrel, Miroslav Miki Aleksićtyel. A listavezető Milorad Aleksić diplomás testnevelő tanár, a második helyen Tamara Sava politológus, a harmadik helyen pedig Milica Ristić óvónő áll. A tíz személyből álló névsorban szintén nem szerepel magyar nemzetiségű jelölt.

A községben a legutóbbi népszámlálási adatok szerint összesen 49 326 személy él, ebből 4 856-en magyarnak, 37 399-en szerb nemzetiségűnek vallották magukat.

ÓBECSE – Négy lista verseng

Négy évvel ezelőtt a községi képviselő-testületbe 20 képviselő a Szerb Haladó Párt, 11 a VMSZ, kettő a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom (POKS), kettő a Szerbiai Szocialista Párt és egy Vajdasági Front (Vajdasági Szocialista Liga és Vajdasági Párt) soraiból került ki, azaz lényegében „zavartalanul”, valós ellenzék nélkül, flott szavazógépezetként működött a testület az elmúlt négy évben. Most esély van arra, hogy ez megváltozzon, ugyanis Óbecsén négy lista – két hatalmi és két ellenzéki – közül választhatnak a szavazók.

Az első teljes, azaz 36 nevet tartalmazó névsor a Szerb Haladó Párt köré tömörülő, Aleksandar Vučić – Óbecse holnap nevű koalícióé, amelyet a haladók mellett a szocialisták, Rasim Ljajić szociáldemokratái, a Vulin-féle Szocialista Mozgalom és Šešelj radikálisai alkotnak. A listát a polgármester, Vuk Radojević agrárközgazdász vezeti, őt Nemanja Karapandžić történész (Szerbiai Szocialista Párt) követi. A már ismert nevek (tanácstagok, közvállalati igazgatók stb.) mellett szerepel többek között Nagy Sándor bácsföldvári géplakatos, Hegedűs Endre péterrévei tornatanár, Krizsák Mátyás péterrévei vállalkozó, Muzslai Dávid bácsföldvári mezőgazdasági termelő és Pece Klaudia óbecsei óvónő is.

Másodikként a leginkább csak papíron létező Vajdasági Magyar Demokrata Párttal (VMDP) és az érdemi tevékenységet nem folytató Magyar Egység Párttal (MEP) közösen, ugyancsak teljes létszámmal induló VMSZ adta át a listáját Óbecsén, így az övéké a kettes sorszám. Ezt Kiss Igor, a kkt elnöke vezeti, őt – immár tartományi képviselőként – Molnár Viktor, valamint a péterrévei Decsov Györe Emese követi.

A hármas sorszám a Samo lokalno – Milan Bokun listát illeti meg. A képviselő-testület előző (2020 előtti) összetételében a Csak helyben polgári csoportnak három képviselője volt, 2020-ban viszont nem indultak a helyhatósági választásokon. Most a listájukon a VMDK három jelöltje is helyet kapott, Baranyi Ottó a 4., Kozma Gabriella az 5., Cseszák Sándor a 12. helyen. A 19 nevet tartalmazó listát Milan Bokun vállalkozó vezeti.

Négyes rajtszámot kapott a Nada za Bečej–Svi za Bečej–POKS–NDSS lista. A POKS tavaly februárig még a haladók koalíciós partnere volt Óbecsén is, két képviselőjük volt a községi képviselő-testületben, Nenad Tomašević személyében a kkt-alelnökét is ők adták, és az ő soraikból került ki a kkt titkárhelyettese, ezt követően azonban a koszovói kérdés miatt felbomlott a koalíció. A 15 nevet tartalmazó négyes számú óbecsei választási listát Nemanja Tomašević ügyvéd vezeti.

Óbecse községben 30 681 személy él, ebből 12 996 szerb, 12 482 pedig magyar.

SZABADKA – Mindössze nyolc név egy listán

A városi képviselő-testületben jelenleg a Szerb Haladó Párt huszonkilenc, a VMSZ huszonkettő, a Szabadka Polgári Mozgalma négy, a Szerb Szocialista Párt és a VHDSZ–VSZL három-három tagja és két önálló képviselő alkotja.

Összesen hét listát adtak át Szabadkán a pártok és koalíciók, valamint egyéni indulók, abból ötöt hagyott jóvá a városi választási bizottság. Szabadkán legalább ezer aláírást kellett összegyűjteniük az indulóknak, a képviselő-testületben 67 jelöltet állíthattak. Ezúttal sem a bunyevác Mirko Bajić nem indult, sem Szabadka Polgári Mozgalmának nem sikerült összegyűjteni a megfelelő számú aláírást.

Még április 28-án kihirdették a szavazólapon egyes sorszámmal szereplő Szerb Haladó Párt köré tömörülő koalíció listáját. A haladók listavezetője a város jelenlegi polgármestere, Stevan Bakić, a második helyen áll Nebojša Crnogorac, a Szerbiai Szocialista Párt helyi elnöke, jelenleg a városi képviselő-testület alelnöke. A harmadik helyen szerepel Zagorka Panić, aki egyébként Belgrádból került Szabadkára, majd egy ideig a polgármester közvetlen munkatársa volt. Az egyetlen magyar név az SNS-es koalíció listáján a hajdújárási Fehér Illésé, aki a Szerb Haladó Párt helyi, vagyis hajdújárási szervezetének elnöke.

Kettes szám alatt találjuk a Vajdasági Magyar Szövetség – dr. Pásztor Bálint – Most is a közösségért! nevet viselő listát, amelyet ezúttal is Pásztor Bálint vezeti, aki az előző mandátumban a városi képviselő-testület elnöke volt. A kérdés az, hogy vajon van-e esélye a VMSZ-nek annyi szavazatot begyűjteni, hogy Pásztor tárgyalási helyzetbe kerüljön, és beülhessen a polgármesteri székbe. A második helyen a sikeres helyi vállalkozó, Gyivánovity Dániel áll, aki egyébként 2023 óta a VMSZ helyi szervezetének elnöke, 2020 és 2022 között a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője és az igazságügyi, államigazgatási és helyi önkormányzati bizottság tagja. 2022 novemberétől a Közberuházási Minisztérium államtitkára volt Belgrádban. Harmadik a sorban a VMSZ eddigi frakcióvezetője, a jogász-ügyvéd Nágel János, negyedik pedig Góli Csilla, aki a jelenlegi összetételben a városi tanács kommunális ügyekkel és fejlesztésekkel megbízott tagja, korábban pedig a regionális hulladéktároló igazgatónője volt egy rövidebb ideig. Az ötödik helyen az a Nagy Zita szerepel, akit a múlt héten neveztek ki a Prosperitati Alapítvány ügyvezetőjévé, miután Juhász Bálintot megválasztották a tartományi parlament elnökévé.

A kilencedik helyen Molnár Lajkó Anett, a Pannon RTV szerkesztő-műsorvezetője szerepel, aki új név, és fiatalításnak számít VMSZ listáján, ráadásul biztos befutó a képviselő-testületbe. Valószínűleg nem kerül be viszont a korábbi mandátumban a képviselők között szereplő Brezovszki Roland s Halasi Szabolcs sem, aki a tartományi felsőoktatási titkárságon kapott pozíciót, s a nem befutó 33. helyen szerepel Bognár Pásztor Hajnalka is, aki jelenleg a városi tanács mezőgazdasággal megbízott tagja.

Hármas szám alatt találják majd meg a szavazólapon a szabadkaiak Az igazságos Szabadkáért! – Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége – Az Igazság és Megbékélés Pártja – Tomislav Žigmanov koalíció listáját. Az érdekessége az, hogy ez is kisebbségi, első helyen pedig Marin Piuković, a másodikon Josipa Vojnić Tunić szerepel, utóbbi jelölt már évek óta képviselő Szabadkán. Tomislav Žigmanov, a VHDSZ elnöke nem szerepel a listán, de egyébként szoros együttműködésben és koalícióban dolgozik a Szerb Haladó Párttal köztársasági szinten, ő pedig az emberi és kisebbségi jogokért, valamint társadalmi párbeszédért felelős miniszter. Vagyis a kisebbségi lista képviselői, ahogyan a VMSZ képviselői is, minden bizonnyal koalícióra lépnek majd a Szerb Haladó Párt köré tömörülőkkel.

Az ellenzéki összefogás listája a Szabadka az erőszak ellen – Szabadkát választom – Nela Tonković nevet viseli. Szerepel rajta a Demokrata Párt, a Szerbiai Néppárt, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, a Zöld-Baloldali Front, a Horvátok Demokratikus Közössége. Az első helyen áll Nela Tonković művelődéstörténész, a Demokrata Párt tagja. Második helyen Bane Maksimović Gardić közgazdász, a Szerbiai Néppárt tagja, harmadikon Robert Damjanović Ćokić, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga tagja indul. Magyar nevet ezen a listán többet is találni, többek között a hetediken a bajmoki Molnár Norbert, a tizenegyediken Elek Csaba, a tizennyolcadikon Szendi Zsolt szerepel.

A szabadkai választási bizottság nem unatkozott, ugyanis vissza kellett utasítania a másik ellenzékinek tartott összefogást, a Szabadka a mi városunk elnevezésű listát, amelyen a Dveri, a Néppárt, a Dosta je bilo képviselői szerepeltek, és Željko Častvan volt az első helyen. A bizottság magyarázata szerint olyan személy gyűjtötte az aláírásokat, aki a törvény szerint nem kapott felhatalmazást.

Az utolsó pillanatban, vagyis május 12-én éjfél előtt az utolsó percekben adta át választási listáját Árokszállási Márta – A kulturális Szabadkáért névvel, valamint Szabadka ma névvel Nataša Gregorčić helyi újságíró is. A listákat hiánypótlásra kötelezték, az előbbit végül kihirdették ötös rajtszámmal, az utóbbit elutasították.

A kulturális Szabadkáért lista elég nyilvánvalóan a hatalmon lévő párt fantomlistája. Árokszállási Márta az egyébként szintén kultúrmunkás Nela Tonkovićtól, valamint a VMSZ-től is vehet el szavazatokat. A lista mindössze nyolc (!) nevet tartalmaz (a többin 67-en vannak): az első helyen a listavezető áll, őt követi Gulyás Mišo, a harmadik pedig Nenad Tešić.

Nataša Gregorčić polgári opciónak tűnhetett volna, de ha tudjuk, hogy egy ideig Subotica danas címmel teljesen ingyenes hetilapot jelentetett meg, akkor világossá válik, hogy a hatalmon lévő többségi párt árnyéka lehet.

Szabadkán a legutóbbi népszámlálási adatok szerint 123 952-en élnek, és először fordult elő, hogy a községben több volt a szerb (38 174), mint a magyar (37 200).

A Családi Kör csapata