Amikor az illetékes intézményeink, valamint a Nemzetközi Valutaalap és a Költségvetési Tanács arra az álláspontra helyezkedett, hogy a következő három évben semmit sem kell módosítani a törvényen, pontot tettek a nyugdíjasok reményeinek végére. Ma már teljesen egyértelmű, hogy a svájci modell változása nem fog hamarosan bekövetkezni, hogy a nyugdíjakat jobban harmonizálják a fizetésekkel és az inflációval, így a nyugdíjas-szervezeteknek nem marad más hátra, mint ragaszkodni a meglévő nyugdíjtörvény tiszteletben tartásához. A tavaly január 1-jén hatályba lépett svájci képlet szerinti összehangolással a nyugdíjakat évente egyszer az átlagbér növekedésének 50 százalékával és az infláció 50 százalékával korrigálják. A nyugdíjasok várakozása szerint ez a modell úgy változtatható meg, hogy a járandóság az átlagbér-növekedés 70 százalékát és az inflációnövekedés 30 százalékát követi.

– Többször reagáltunk, és azt követeltük, hogy vegyék fontolóra a svájci képlet kiigazítását, mert az átlagnyugdíj csökkenő tendenciája az átlagkereset 50 százalékához viszonyítva másfél éve tart. Jelenleg 45,4 százalékot tesz ki, de még a bejelentett áremelések mellett is az infláció növekedése miatt nagyon gyorsan le fog csúszni – mondja dr. Andreja Savić, a Szerbiai Nyugdíjas Szövetség elnöke. Arra a kérdésre, hogy mit lehet tenni ilyen helyzetben, azt válaszolja, hogy legalább a törvényt tiszteletben kell tartani, amely szerint az átlagnyugdíj az átlagbér növekedésének 50 és az infláció növekedésének 50 százaléka.

– A törvény szerint évente egyszer történik összehangolás, de valójában mindig van lemaradás. Az infláció és a fizetések növekedésével kapcsolatos aktuális havi adatokat nem követik, ami tovább nehezíti a helyzetet. Hogy milyen helyzetben van a legtöbb nyugdíjas, azt a Köztársasági Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap adatai mutatják a legjobban. „A nyugdíjasok körülbelül 60 százaléka (az 1 millió 672 ezerből) az átlagnyugdíjig kap. Ennek összege jelenleg valamivel több mint 29 000 dinár. Tehát a nyugdíjasok többsége ebbe a kategóriába tartozik – mutat rá Savić. Felhívja a figyelmet arra, hogy a nyugdíjasok tisztában vannak a gazdasági helyzettel, hogy az ilyen nyugdíjak az egész rendszer több évtizedes összeomlásának következményei. Az ad hoc adakozás helyett azonban rendszerszintű megoldásokra van szükség. A nyugdíjasok nem vitatják, hogy az állam azt teszi, ami tőle telhető, és a járvány idején több esetleges juttatása volt a gazdaságot és a lakosságot támogató gazdasági csomagokra, de ezzel nem oldották meg a problémát.

A kormány által nemrégiben elfogadott és a parlament elé utalt jövő évi költségvetés szerint a svájci képletes nyugdíjemelés 5,5 százalékos. Pénzt biztosítottak arra is, hogy jövő év februárjában minden nyugdíjasnak 20 ezer dinárt fizessenek ki. Ám ezek az ad hoc juttatások nem jelentenek rendszerszintű megoldást – jegyzi meg Savić, kiemelve, hogy folytatódik a nyugdíjcsökkentési trend.                                    @sz = TAKÁCS Magda