Vrnjačka Banján a múlt hét végén megtartották a Harmadik Korosztály 15. Sport-, Egészség- és Kultúrolimpiáját. A rendezvény keretében a Nyugdíjasok helyzete Szerbiában, nyugdíjemelés címmel kerekasztal-beszélgetést szerveztek, amelyen részt vett minden nyugdíjas-szervezet és az állam képviselői is. Darija Kisić jelenlegi szakminiszter köszönetet mondott a nyugdíjasoknak, hogy  megértették az ország előtt álló különféle kihívásokat, köztük a pénzügyi konszolidációt is. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években többször emelték a nyugdíjakat, és egyszeri segélyt fizettek nekik, november 1-jén pedig kilencszázalékos emelésre számítanak a nyugdíjasok. Hangsúlyozta a nyugdíjrendszer stabilitásának fontosságát, és hozzátette, hogy idén hét hónapig folyósították a dolgozói nyugdíjakat költségvetési támogatás nélkül. Kiemelte, hogy a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap idei költségvetésében 650 millió dinárt különítettek el a nyugdíjasok egészségügyi és gyógyfürdőbeli rehabilitációjának finanszírozására, a kulturális, sport- és rekreációs rendezvényekre, valamint a kisnyugdíjasok szolidaritási támogatására.

Andreja Savić, a Szerbiai Nyugdíjas Szövetség elnöke (parlamenti képviselő) arról beszélt, hogy a nyugdíjasok megértették az ország előtt álló kihívásokat. „Az érdekvédelmi szervezetek ezzel a találkozóval is megmutatják, hogy az égető kérdéseket napirenden tartják, és arra törekszenek, hogy az adott lehetőségekhez mérten folyamatosan próbáljanak kedvezőbb megoldásokat elérni az állammal folytatott társadalmi párbeszédben” – mondta Savić.

A legtöbb nyugdíjas megalázó helyzetén a legalacsonyabb nyugdíj emelésével, a nyugdíjak rendszeres és rendkívüli kiigazítási módjának megváltoztatásával kell korrigálni – értékelte Jovan Tamburić, a Nyugdíjas Katonai Személyek Szövetségének elnöke, és rámutatott a nyugdíjtörvény alkalmazásának hiányosságaira. A svájci formula a járandóság reálértékének csökkentéséhez vezet. Becslése szerint a novemberi kilencszázalékos (rendkívüli) és a januári 11,2 százalékos kiigazítás nem fedezi a 25 százaléknál nagyobb élelmiszerár-emelkedést, amelyre a nyugdíjasok jövedelmük több mint 80 százalékát költik.

A kerekasztalon az is elhangzott, hogy Szerbia új kormányának megalakulását követően a minisztériumból és a nyugdíjas-egyesületek képviselőiből álló vegyes bizottság megkezdi a munkáját, megvitatják a nyugdíjasok aktuális problémáját, és megfelelő megoldásokat javasolnak.

TAKÁCS Magda