Elkészült az Oktatásszakértők Kárpát-medencei bázisa
Minden pedagógus határon innen és túl szembesül azzal a ténnyel, hogy alkalmaznia kell azokat az ismereteket, készséget és kompetenciákat, amelyek a fokozottan multikulturális és a digitális eszközöket egyre kiterjedtebben használó, dinamikusan változó társadalomban szükségesek. Állandóan újítani kell az ismereteket, frissíteni a tudást, és megosztani azt a kollégákkal. Az EU Erasmus+ programjának általános célitűzése éppen az, hogy az egész életen át tartó tanulás elősegítésével támogassa az érdekeltek szakmai és személyes fejlődését egy környezetbarátabb és digitálisan felkészült társadalomban.
A magyarországi Innovatív Pedagógiai Műhelyt a megálmodói, dr. Tratnyek Magdolna és Mandák Csaba azzal a céllal hozták létre, hogy lehetővé tegyék a különféle műhelymunkákban és továbbképzésekben való részvételt határon innen és túl élő pedagógusok számára, mivel azt vallják, hogy egymástól lehet a legtöbbet tanulni. Több mint 20 éve különböző fejlesztési oktatási projektekben vesznek részt, így két évvel ezelőtt felkeresték a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségét és az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületét, és velük közösen kidolgozták az OktOpusz programot, ami a Kárpát-medencei Oktatásszakértői Adatbázis kialakítása és működtetése a határon túli magyar oktatás fejlődése érdekében címet viseli, és támogatást nyert az Erasmus + eszközökből, és az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósul meg. E projekt célja a határon túli magyar pedagógusok szakértői bázisának létrehozása, a szakértői kompetenciák fejlesztése, a kisebbségi magyar oktatás fejlődése és a többségi társadalommal, annak oktatási intézményrendszerével történő együttműködés szakmai alapon történő megalapozásának elősegítése, vagyis egy formalizált rendszer kialakítása.
– A projekt szakmai vezetőjeként elmondhatom, hogy már a tervezési szakaszban jól láttuk a tevékenység leendő hozadékát: az egymástól való tanulás lehetőségét. Az egyesület tagjaként fontosnak tartom, hogy a diákok motivációvesztését, mint problémát, egymástól tanulva próbáljuk megoldani, hiszen ez nem egy helyi probléma. A projekt összekapcsolja a határon túli magyarlakta területen tevékenykedő pedagógusokat, segíti a tanárokat, tanítókat abban, hogy megtalálják egy adott szakterület ismerőit, és hogy felvegyék a kapcsolatot egymással. Így könnyen hozzáférnek az intézményvezetők is a foglalkoztatottak számára kötelező szakmai továbbképzést adott témában magyar nyelven megvalósító egyénekhez, szervezetekhez – mondta Tóth Gabriella matematika szakos tanár és tehetségfejlesztő, a program Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete által delegált szakmai vezetője.
Tavaly az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete 25 vajdasági magyar óvónőt, tanitónőt, tanárt és szaktanárt válogatott be a projektbe. Romániából 50 pedagógus kapott lehetőséget arra, hogy az első körben részt vehessen a projekt megvalósításában. A projektbe bevont 75 pedagógus 2 × 30 órás, Magyarországon akkreditált továbbképzésen vett részt tavaly Pécsett. Az első képzésre 2022 márciusában került sor, ez a Pedagógus továbbképzések, szakmai műhelyek tervezése, szervezése, vezetése címmel valósult meg. A képzés során a résztvevők megismerték az élményalapú tanulás szemléletét, módszertanát. A kurzus végére összeállították egy saját továbbképzés vagy szakmai műhely tematikáját, meghatározva a célcsoportot, a célt, elvárt eredményeket, módszereket, marketingelemeket.
A nyári szünet folyamán ismét Pécsre látogathattak az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének tagjai, és egy szakmai személyiségfejlesztő tréningen vehettek részt, ahol megismerték a másokkal való konstruktív együttműködést, tapasztalatot szereztek arról, hogy az érzelmi intelligencia és a reziliencia milyen hatékony eszköz a személyiség pszichikai ellenálló képességének fejlesztésében. Orfűi kirándulás és sárkányhajózás tette feledhetetlenné a programot, és elmélyítette a résztvevők barátságát.
Az idei évet a projekt résztvevői egy szakmai műhelymunkával kezdték az erdélyi Szovátán, majd áprilisban Szabadkán találkoztak. A résztvevő pedagógusok megismerhették és kipróbálhatták az adatok feltöltésének lépéseit az adatbázisba, illetve tanácsokat, irányvonalakat kaptak a feltöltésre kerülő anyagok tartalmával kapcsolatban. Október végére teljesen elkészül az adatbázis is.
– A projekt a vártnál sokkal nagyobb és szélesebb körű hatást gyakorolt már eddig is mindazokra a személyekre és szervezetekre, akik kapcsolatba kerültek vele. A szakértői adatbázis készen áll, és azokra vár, akik szakértőket keresnek minőségi képzések megtartására, innovációk támogatására vagy más fejlesztésekhez. Azok számára is elérhető, akik szakértőként szeretnének láthatóvá válni a képzések iránt érdeklődők számára – mondta dr. Tratnyek Magdolna.
Az OktOpusz projekt célja az is, hogy minél több oktató-nevelő munkában részt vevő egyénhez és intézményhez eljusson az információ a rendelkezésre álló emberi erőforrásokról. Az oktatói adatbázis tehát az oktoped.hu oldalon korlátlanul rendelkezésre áll, és azok a pedagógusok, akik láthatóvá szeretnének válni a rendszerben, regisztrálhatnak az oldalon. Minden további kérdésre megtalálják a választ a projekt Facebook-oldalán is (https://www.facebook.com/profile.php?id=100092708450228).
GALGÓ FERENCZI Andrea