A Szerb Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező öregségi, rokkantsági és családi nyugdíjasok, akiknek a járandósága nem haladja meg az 50 683 dinárt, január 25-ig 10 napos ingyenes gyógyüdülésre pályázhatnak, ha a nyugdíjon kívül nincs más jövedelmük. Jelentkezhetnek azok is, akik külföldről is kapnak nyugdíjat (a Szerb Nemzeti Bank 2024. 12. 31-i középárfolyamán számolva 1 euró = 117,0149 dinár), feltéve, hogy a külföldi és a hazai nyugdíj együtt legfeljebb 50 683 dinár.
Jelentkezéskor át kell adni a nyugdíjcsekket. Külföldi nyugdíj esetében mellékelni kell a bankszámlakivonatot, a külföldi társadalombiztosítási szolgáltató igazolását, a kitöltött nyilatkozatot az előírt formanyomtatványon arról, hogy igénybe kívánja venni a rehabilitációt, a nyugdíjon kívül nincs más jövedelme, valamint 2020-ban, 2021-ben, 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben nem volt ingyenes gyógyüdülésen, egyúttal felhatalmazza a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alapot arra, hogy a nevében együttműködési megállapodást kössön azzal az intézménnyel, amelyben a rehabilitációs jogát gyakorolni fogja. A kérelemhez át kell adni az orvosi dokumentációt is, ha a felhasználó rendelkezik vele, de nem kötelező. Az alap fedezi az ápolási térítésre jogosultak kísérőjének szállás- és utazási költségeit is. A nyugdíjasok a gyógyüdülésük alatt megfelelő terápiát és ellátást kapnak, és megtérítik az utazási költségeiket. A nyugdíjszervezeti tagság nem feltétel.
A pályázatra január 27-ig lehet jelentkezni. A végső rangsort március 10-én teszik közzé. A rangsort pontozással állítják fel. A nyugdíjminimum összegéig 40 pont jár, az átlagnyugdíj 60 százalékáig 35 pont, 70 százalékáig 30 pont, 80 százalékáig 25 pont, 90 százalékáig 20 pont. Az átlagnyugdíjig 15 pont.
A biztosított szolgálati évek száma szerinti pontozás azt jelenti, hogy évenként egy pontot adnak, emellett minden nyugdíjhasználati évért ugyancsak egy pont jár. Az ápolási térítésre jogosult tíz pontot kap, a családi nyugdíjas pedig öt pontra számíthat. Ha több családtag jelentkezik a pályázatra, közülük csak egy részesül rehabilitációban, kivéve, ha a gyerekek önálló életre alkalmatlanok – ebben az esetben mindenkinek joga van a 10 napos ingyenes gyógyüdülésre.
A pályázat lezárását követően 20 munkanapon belül minden jelentkezést elbírálnak. Az előzetes ranglistát a hirdetés lejártától számított huszonötödik munkanapon teszik közzé. Az előzetes rangsorolás ellen kifogást lehet benyújtani az illetékes bizottsághoz a rangsor hirdetőtáblán való közzétételétől számított öt munkanapon belül. A bizottság köteles a benyújtott panaszokat öt napon belül megvizsgálni, a panaszosokat értesíteni, és a végleges rangsort megállapítani, amelyet a nyugdíjasszervezetek: a Nyugdíjas Szövetség, a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet és a nyugdíjbiztosító kirendeltségeinek a hirdetőtábláin tesznek közzé.
Ezt követően összeállítják a végső listát a sikeresen pályázók megfelelő intézményekbe való elhelyezéséről, amiről a nyugdíjas-egyesületek képviselőiből, az alap dolgozóiból és orvosszakértőkből álló bizottságok döntenek. Ha a kiválasztott intézményben nincs férőhely, egy másik intézménybe utalják át a nyugdíjast. A pályázó köteles bejelenteni az alapnak, ha nem utazhat el a gyógyfürdőbe.
A nyugdíjasok kívánságuk és egészségi állapotuk szerint a 26 szakosított intézmény egyikébe kerülhetnek. Minden pályázót a prioritások szerint rangsorolnak, amelyeket a bizottság határoz meg.
Vajdaságban öt inzézmény: a magyarkanizsai gyógyfürdő, az apatini Junaković, a vrdniki Termal, a melencei Ruszanda és az ószlankameni dr. Borivoje Gnjatić Speciális Gyógyközpont várja az ingyenes üdülésre várókat. Az év végén a Mataruška és a Bogutovačka gyógyfürdővel bővítették ki a listát. Figyelembe véve a fürdők idei átlagárait, a becslések szerint 22 100 nyugdíjast küldenek ingyenes gyógyüdülésre, ami megegyezik a teljes bejelentett szabad kapacitással.
Az alap idei pénzügyi tervében eredeti bevételének 0,15 százalékáig, pontosabban 1,40 milliárd dinárig tervezett forrásokat a nyugdíjasok szociális életszínvonala segítésére. Az intézményi rehabilitáció költségeinek finanszírozására a korábbi 85 százalék helyett 81 százalék, 1,13 milliárd dinár jut, 160 millió dinárral több, mint tavaly.
Az igazgatótanács külön határozattal 10 millió dinárt biztosított a szociális párbeszéd és a nemzetközi tevékenységek fejlesztésének finanszírozására
TAKÁCS Magda