A múlt héten is elhangzottak olyan mondatok a szerbiai vezetők részéről, amelyek mellett nem mehetünk el szó nélkül. Vagy éppen olyanok, amelyek azt a hatást keltették, hogy szóhoz sem jutunk tőlük.
A legérdekesebb gondolatok ezúttal magától az elnöktől, Aleksandar Vučićtól származnak, aki július 13-án kijelentette, tudja, hogy háromszáz euróból nem lehet megélni – ennyi lesz ígérete szerint a minimálbér 2022-ben, de feltette a kérdést, hogy 159-ből meg lehetett-e? Ennyi volt ugyanis a minimálbér – tíz évvel ezelőtt! Vagyis az elnök elégedett azzal, hogy tíz év alatt sikerül majd megdupláznia a legolcsóbb munkaerő járandóságát. Utánanéztünk, hogy tíz évvel ezelőtt mennyibe került az élet, vagyis mit is jelent majd az emelés a szerbiai polgárnak, aki eddig is minimálbérből tengődött. 2012 júniusában 115 dinár volt az euró középárfolyama. A legolcsóbb kenyér árát akkor 44 dinárban maximalizálták, ma a „Sava“ kenyér ára 40 és 43 dinár között mozog. A villanyenergia ára tíz évvel ezelőtt 5,5 eurocent volt kilowattonként, vagyis 6,3 dinár, jelenleg pedig 7,8 dinárba kerül. A tej ára 58–70 dinár között alakult, ma 70 és 90 dinár között mozog. Vagyis az alapélelmiszerek ára – a tejé és a kenyéré nem sokat változott, és a villanyáram sem drágult meg drasztikusan. Tehát, aki minimálbérből él, a jövőben is meg tudja majd venni magának a kenyeret és tejet, ki tudja fizetni az áramot, és esetleg jut majd neki margarinra és a legolcsóbb felvágottra is.
A szerb elnök egy nappal később a védőoltás iránti érdeklődés csökkenése kapcsán azt mondta, úgy tűnik, lottónyereményt kell osztani ahhoz, hogy az emberek beoltassák magukat, majd hozzátette, minden bizonnyal nem az emberekkel van a gond, hanem ők „nem csináltak valamit jól“. Ezért valószínűleg újra „mélyen“ a zsebü(n)kbe nyúlnak majd, és pénzt adnak annak, aki felveszi a védőoltást.
Szerbiában a július 8-i adatok szerint a felnőtt lakosság kevesebb mint 50, egészen pontosan 48,4 százaléka oltatta be magát, ennek oka pedig valószínűleg a bizalomhiány. Az emberek egyrészt nem hisznek a védőoltások hatékonyságában, másrészt nem gondolják, hogy a vírus valóban életveszélyes lenne, miközben a legújabb információk szerint az országban több mint tízezren haltak meg a járvány szövődményeiben. Hogy honnan ez a bizalmatlanság? Elég csak fellapoznunk egy újságárusnál a napilapjainkat.
Egy dologban azonban Vučićnak mégiscsak igaza lehet, mégpedig abban, hogy valamit nem csináltak jól. Hogy mi mindent nem, annak felsorolásába most inkább nem kezdenék bele. Nem marad más hátra, mint hogy mi is lottózni kezdjünk. Hogy nálunk is pattogjanak néha azok a labdák, ne csak a másik oldalon.
TÓMÓ Margaréta