A Költségvetési Tanács véleményezte a kormány 2022-re vonatkozó évi költségvetési stratégiatervezetét a 2023-as és 2024-es évi előrejelzésekkel. A nyugdíjra vonatkozó részből idézünk:

A kabinet költségvetési stratégiatervezetében megerősíti, hogy ragaszkodni fog a nyugdíjak emelésére vonatkozó „svájci formulához”. A nyugdíjkiadások hosszú és fáradságos fenntartható szintre történő visszatérése, valamint indexálásuk fenntartható modelljének keresése után a nyugdíjrendszert 2019-ben végre rendbe hozták, 2020-tól elkezdődött a gazdaságilag objektív „svájci képlet” kialakítása. Eredményeként 2020-ban 5,4, 2021-ben pedig 5,9 százalékkal nőtt a nyugdíj. Ezek a növekedések valamivel magasabbak voltak, mint a vírusjárvány idején elért gazdasági növekedés, mert a „svájci formula” bizonyos késéssel követi a gazdasági trendeket – válságos időkben a nyugdíjak némileg gyorsabb növekedését eredményezi, mint a gazdasági növekedés, stabilabb gazdaságnál pedig valamivel lassúbb. A stratégia tehát helyesen vetítette előre, hogy az elkövetkező években, a válság vége után a nyugdíjak növekedése évi 5,5 és 6 százalék között lesz, vagyis valamivel alacsonyabb, mint a nominális GDP előre jelzett növekedése. A nyugdíjak az átmeneti növekedés után ismét fokozatosan, a GDP körülbelül 10 százalékára csökkennek.

Stratégiai tervezetével a kormány megerősítette, a következő három évben nem tervezi a nyugdíjak jelenlegi indexálási módjának megváltoztatását. Ez nagyon fontos, szem előtt tartva, hogy a fenntartható nyugdíjrendszer az egyik legfontosabb pillér, amelyen az államháztartás nyugszik, és hogy a lakosság már hallhatta a „svájci képlet” változásainak bejelentését a nyugdíjak növelése érdekében. A gazdaságilag objektív paraméterek fölé emelt nyugdíjak ártalmasságát legjobban a 2008-as példa szemlélteti. A nyugdíjak 2008-tól történő túlzott emelése a nyugdíjasok számára sem hozott hosszú távú előnyöket, mert nyugdíjukat 2008 után sok éven át a megélhetési költségeknél lassabban emelték, 2014 végétől 2018 novemberéig pedig még átmenetileg csökkentették.

Takács Magda