A címben szereplő jelmondattal tiltakoztak 12-én a nyugdíjasok a belgrádi Pašić téren. Azt üzenték az ország vezetésének, hogy nem bocsátják meg a pofonokat, amelyeket nemcsak a nyugdíjasok, hanem minden állampolgár kapott.

A megmozdulás lényegét és célját Mihajlo Radović, a nyugdíjas szakszervezet elnöke fogalmazta meg: – Találkoztunk, hogy ismét kifejezzük elégedetlenségünket a kormány saját népe elleni rendkívül embertelen viszonyulása miatt, aminek a következménye mélyszegénység és reménytelenség lett. Nem fogjuk megbocsátani a hatalomnak, hogy a rendszerbeli törvényeket helyettesítő aktusokkal váltotta fel az alkotmánybírók segédletével. Nem bocsátjuk meg, hogy a Nyugdíjalapból közvállalatot csináltak, amelyhez úgy viszonyulnak, mintha alapítója az állam lenne, holott a munkavállalók és a nyugdíjasok hozták létre… – mondta Mihajlo Radović.

Zoran Ivošević nyugalmazott egyetemi tanár, a Szerbiai Legfelsőbb Bíróság korábbi bírója emlékeztette a nyugdíjasokat a „Soha ekkora nyugdíj, egyszeri támogatás…” és hasonló populista szólamokra, amelyekkel a hatalom elkápráztatja a nyilvánosságot. – „Soha ekkora nyugdíj”-ról csak azután beszélhetünk, miután az állam kifizeti a károsultaknak a nyugdíjcsökkentési törvénnyel elvett vagyonrészüket. Ha ezt megtagadja, nem marad más hátra, mint hogy a nyugdíjasok az Emberi Jogok Európai Bíráságán keressenek jogorvoslatot – mondta Zoran Ivošević.

Az új nyugdíj-összehangolással kapcsolatos dilemmái közül kiemelte: attól tart, hogy összehangoláskor az állam továbbra is megtartja a költségvetési rendszerügyi és büdzsétörvényben előírt korlátokat. Éppen ezek a jogszabályok befolyásolják a nyugdíjasok vagyonát, amelyet holtmunkával és a befizetett járulékokkal szereztek. Az úgynevezett svájci összehangolási módról elismerte, hogy előnyösebb a mostaninál. Hozzátette: reménykedjünk abban, hogy nem tévesztenek meg bennünket ismét, mint akkor, amikor elhitették velünk, hogy a nyugdíjasok lesznek az utolsók, akikre a pénzügyi konszolidáció terhét hárítják.

A nyugdíjasok egzisztenciális kérdései közé sorolta az előrehozott öregségi nyugdíjra vonatkozó bűntető levonást, amely körülbelül 43 ezer embert érint. Megvan a teljes szolgálati idejük, de nincs meg a szükséges életévük. Nyugdíjukért ugyanúgy megdolgoztak, mint az öregségi nyugdíjasok, nem alamizsnát kapnak. Éppen ezért meglepő a bejelentés, hogy nem szüntetik meg a bűntető levonást, mert a várható élettartam hosszabbodik, pont ezért kockázatot jelentene a büdzsének – hangsúlyozta dr. Zoran Ivošević. Beszélt arról is, hogy mesterkedésnek véli a nyugdíjbiztosítás kiegyenlítését a költségvetési szociális védelemmel. Ez a két jogi terület nem téveszthető össze. A nyugdíjbiztosítás szociális védelemre való redukálása veszélyezteti a nyugdíjasok jogai védelmének lehetőségét az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt, amely nem vállalja a szegények szociális jóléti vitáinak elbírálását. Lehet, hogy éppen ez volt a céljuk azoknak, akik rákényszerítették a nyugdíjasokat, hogy Szerbián kívül keressenek jogorvoslatot – mondta dr. Zoran Ivošević a tiltakozó gyűlésen.

A szónoklatok elhangzása után a 300-nál alig több résztvevő az elnökség épülete elé vonult, ahol Aleksandar Mihailović az Új Nyugdíjas Szövetség nevében arról beszélt, hogy az alapnyugdíj megállapításakor a pontértékkel hogyan mesterkednek évek óta.

Tizennégy dinárral kisebb a temetési költségtérítés                    

A Nyugdíjbiztosítási Alap közleménye szerint az év végéig (október–december) 39 516 dinár az elhunyt nyugdíjas temetési költségtérítése. Minden kategóriára vonatkozik.  Az előző negyedévi 39 530 dinárt azért faragták le, mert júliustól szeptemberig csökkent a köztársasági átlagnyugdíj. (Mint ismeretes, a térítést az előző negyedévi átlagellátmányhoz igazítják, ennek a másfélszeresét folyósítja a biztosító.)

Az igénylőnek a következő dokumentumokat kell átadnia az alap helyi kirendeltségében:

  1. Az elhunyt halotti levelét (eredeti vagy hitelesített fénymásolat)
  2. A temetési költségeket igazoló számlákat (eredeti)
  3. A kérelmező személyi igazolványát (kell bemutatni) vagy bizonylatot a bejelentett tartózkodási helyről
  4. Az elhunyt nyugdíjas utolsó nyugdíjszelvényét
  5. A kérvényező folyószámlájának fénymásolatát
  6. Az arra vonatkozó beleegyezési nyilatkozatot, hogy a térítést az alap annak a jogi személynek utalja át, amely a temetkezési szolgáltatást nyújtotta.

Az igénylőlap megtalálható a Nyugdíjbiztosítási Alap weboldalán: www.pio.rs, az obrasci (űrlapok) részben.

TAKÁCS Magda

A cikk nyomtatott változata a Családi Kör október 24-ei számában jelent meg.