Újvidéki olvasónk kérdezte
Két évvel ezelőtt rokkantnyugdíjba ment. Munkáltatója három évig nem fizette be az alapnak a járulékot, és jómaga is adós maradt a földműves-biztosítási járulék egy részével, átmeneti megoldásként (amíg az adósság fennáll) nyugdíjminimumából levonnak 33 százalékot. Kérhet-e végleges megoldást az alaptól a tartozás rendezése után? Számíthat-e nagyobb nyugdíjra?
VÁLASZ: Az, hogy a járulékadósság rendezése után nagyobb lesz-e a járandósága, attól függ, hogy mennyi a reálnyugdíja, tekintve, hogy a legalacsonyabb összegű ellátmányt kapja. A járulékfizetés alapjaitól nem sokat várhat, mert ha a munkáltató rendezi a kötelezettségeit, akkor azt a legalacsonyabb alapon teszi, a mezőgazdasági járulék pedig még ennél is alacsonyabb. Kérdés, hogy a szolgálati évek önmagukban olyan mértékben befolyásolják-e a nyugdíj összegét, hogy az meghaladja-e a legalacsonyabb nyugdíjat. Ami biztos, a nyugdíjat legalább teljes egészében, 1/3-ának levonása nélkül folyósítják. A legrosszabb esetben továbbra is a legalacsonyabb összegű nyugdíjat kapja.
Újvidék környéki olvasónk megindította a nyugdíjjogosultság gyakorlására irányuló eljárást.
Az alaptól azt az információt kapta, hogy vállalata nem fizette be 1992 áprilisától 1994 áprilisáig terjedő időszakra és 1995-ben hat hónapra a járulékot. Időközben a cég csődbe ment. Lehetséges-e, hogy maga kifizesse az adósságot, és mennyi lenne? – kérdezi olvasónk. VÁLASZ: Azokra az időszakokra, amikor Ön munkaviszonyban volt, és a biztosítási nyilvántartásban szerepelt, és amelyre munkáltatója nem fizette be a járulékot, nyugdíjjogosultsága gyakorlása érdekében olvasónk utólag ezt megteheti. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha feltétel a nyugdíjjogosultság gyakorlására irányuló eljárásban. Az alap helyi kirendeltségében, ahol a joggyakorlási eljárást lefolytatják, kiszámítják a fizetendő összeget.
TAKÁCS Magda