A szabadkai Gerontológiai Központ igazgatónője folyamatos zaklatásnak teszi ki a cég felsővezetésében dolgozó egyik alkalmazottját, amiért ő tavaly nem volt hajlandó részt venni a Szerb Haladó Párt nagygyűlésén, hangzott el a Szabadság és Igazságosság Pártja szabadkai irodájában megtartott sajtótájékoztatón.
– Ilyen természetű dolgok minden közintézményben történnek, Szabadkán éppúgy, mint Szerbia-szerte – mondta bevezetőjében Csiszár László, a Szabadság és Igazság Párt szabadkai végrehajtó bizottságának elnöke.
Ranka Kašiković Davčik, a Gerontológiai Központ jogi szakmunkatársa elmondta, hogy Brankica Tešanović igazgatónő politikai alapon folytat munkahelyi zaklatást.
– Tavaly novemberben kezdődött, amikor az igazgatónő utasítására egy SMS-üzenetet küldtek nekem, amiben az állt, hogy meg kell jelennem a Szerb Haladó Párt alapításának 13. évfordulójára rendezett nagygyűlésen a Belgrádi Arénában. Azt is írták, hogy ha nem tudok elmenni, akkor köteles vagyok találni valakit magam helyett. Akkor azt kérdeztem, vajon kit küldhetnék – idős szüleimet vagy kiskorú gyermekeimet? Mit jelent az, hogy köteles vagyok? A „meghívást” elutasítottam, nem akartam elmenni. A mindennapos munkahelyi zaklatás rögtön másnap elkezdődött – nyilatkozta az intézmény jogásza.
Kašiković Davčik rámutatott, hogy a zaklatás többek közt abban nyilvánult meg, hogy egyre több munkafeladatot hárítottak rá, olyanokat, amelyek nem szerepelnek a munkaköri leírásában, értelmetlen feladatokat is kapott, hogy ne tudja végezni a sajátjait, amelyek létfontosságúak az intézmény működése szempontjából. Emellett ellehetetlenítették a szakmai előrelépését, megtiltották neki a képzéseken és szemináriumokon való részvételt. Fontos gyűlésekről rekesztették ki, ezzel információktól fosztották meg, amellyel a törvényt és a munkakörből adódó kötelezettségeket is megsértették. Szándékosan konfliktus- és stresszhelyzetekbe sodorták, és nyomás alá helyezték.
– Brankica Tešanović megbüntetett, amiért engedetlen voltam, és a szabadidőmben nem vettem részt olyan eseményen, aminek semmi köze a munkámhoz, ezért most állandó nyomásgyakorlás alá kerültem, és folyamatosan attól rettegek, hogy a legkisebb hibáért is felmondást kapok. A helyzet miatt az évi szabadságom alatt, állami ünnepekkor és hétvégenként is kénytelen voltam dolgozni. Szó szerint rá voltam kényszerítve, hogy túlórázzak. Két kiskorú gyermekem van, de nem mertem egyetlen munkafeladatot sem elutasítani. Elkeseredésemben többször is írtam e-mailt az igazgatónőnek, hogy szabadítson fel a felesleges feladatok alól, ám egyszer sem válaszolt. Az igazgatónő tudatosan és szándékosan még az intézmény dolgozóinak járó bér kifizetését is kockára tette, és a saját érdekeit a munkaközösség érdekei fölé helyezte, hogy ennek következtében felmondjak vagy pedig felmondást kapjak – mesélte a történteket a Gerontológiai Központ jogi munkatársa, majd kiemelte:
– Az elmondottak, illetve a rám nehezedő nyomás következménye az lett, hogy pszichiáterhez fordultam segítségért, aki betegszabadságra küldött, és gyógyszereket írt fel, amiket a mai napig szedek. Az igazgatónő arroganciája miatt nemcsak nagy lelki fájdalmat éltem át, de a betegszabadság miatt anyagi kár is ért. Megsértette a méltóságomat és a hírnevemet, depressziós lettem, és ez családi problémákat okozott – mondta a jogásznő, és hozzátette, folyamatosan attól fél, hogy munkahelyi mulasztás miatt felmondást kap, holott már tíz éve van a cégnél, eddig mindig lelkiismeretesen dolgozott, soha nem követett el vétséget.
Annak érdekében, hogy megőrizze munkahelyét, és helyreállítsa a jó hírnevén esett csorbát, március 11-én zaklatásért beperelte a munkaadóját.
A sajtótájékoztatón Csiszár László elmondta, a Szabadság és Igazság Párt úgy értesült, hogy Brankica Tešanović, a Gerontológiai Központ igazgatónője ellen törvénytelen elbocsátás miatt két másik munkaper is folyamatban van, egy további per pedig ugyancsak munkahelyi zaklatás miatt folyik ellene.
– Pártunk szabadkai irodája figyelemmel kíséri majd ezeket a bírósági eljárásokat, mivel hasonló esetek során azt tapasztaltuk, hogy a szabadkai felsőfokú bíróság a sértettek javára hozott ítéletet, ám az újvidéki fellebbviteli bíróság megmásította azt – mondta Csiszár, és hozzátette, pártja szeretné felszámolni az efféle bírói gyakorlatot.
Újságírói kérdésre válaszolva, hogy igazak-e azok az állítások, miszerint a Gerontológiai Központ egyes dolgozói nem kapnak útiköltség-térítést, Ranka Kašiković Davčik azt mondta, csak a saját tapasztalatairól beszélhet, és rámutatott, azok a dolgozók, akik igénylik, kaphatnak hónapos jegyet a tömegközlekedési eszközökre, ám akiknek ez nem felel meg a munkába járáshoz – mint ahogyan többek közt neki sem –, azoknak a cég nem fizet útiköltség-térítést.
A sajtótájékoztató résztvevői az újságíróknak bemutatták azokat az üzenetváltásokat is, amelyek állításaikat igazolják.
Brankica Tešanović a Danas napilapnak nyilatkozva tagadta az ellene felhozott vádakat, azt mondta, sokkolták a sajtótájékoztatón elhangzottak, amelyekből elmondása szerint egy szó sem igaz.
TÓTH Imre