Régen a francia királyi kastélyok dísze volt a kerti labirintus. Temerinben a Nagybara melletti Tóparti tanyán szalmabálából építették meg az ország valószínűleg egyik legnagyobb szalmabála-labirintusát, amely szabadon látogatható, és ahol a gyermekek kipróbálhatják, milyen egy igazi útvesztő.

– A családommal Szegeden jártunk karácsonykor, és a Dóm téren láttuk a gyermekek számára épített szalmabála-labirintust. A gyerekeink nagyon élvezték – meséli Szilák Melinda.

– Férjem családja földműveléssel foglalkozik, és néhány éve a birtok, megőrizve a tanyasi élet hangulatát, változatos programok helyszínéül is szolgál. Családi programokat szervezünk, ezenkívül kibérelhető a szállás különböző alkalmakra, rendezvényekre, ünnepségekre – mondta Melinda.

A Tóparti tanya hét hektáron terül el. Itt található egy 4000 négyzetméter nagyságú tó, ahol a látogatók vadkacsákat etethetnek, horgászhatnak és vízibiciklizhetnek is. A tágas udvaron fából készült játszótér áll, homokozóval, vonatpályával, valamint röplabdázni és focizni is lehet. A legkisebbek élvezik a mini állatfarmot, ahol pónilovak, birkák, nyulak vannak.

– Mivel adott volt a hely, ezért úgy gondoltuk, hogy a meglévő programokat kiegészítjük a gyermekek számára egy vidékünkön új, kreativitást igénylő szabadtéri kínálattal, és szalmabálákból kialakítunk egy labirintust. Azt tűztük ki célul, hogy kicsábítsuk a gyerekeket a számítógépek elől és a virtuális világból a természetbe, mert úgy gondoljuk, hogy a természetben töltött szabadidős tevékenység csakis a hasznukra válik – magyarázta Melinda, akitől megtudtuk, hogy az útvesztő 825 négyzetméteren fekvő építmény, amelyen több mint 1000 szalmabála helyeztek el, pontosabban 190 nagy bálából (500 kg) és 950 kis bálából áll. A bálák 170 centiméter magasak és két és fél méter szélesek, akár még egy felnőtt is végigmehet a kacskaringós útvesztőn úgy, hogy nem látja be az utat. Az idilli természeti környezetben kialakított útvesztő kitűnő kikapcsolódási lehetőséget nyújthat a család minden tagjának.

– A férjem megtervezte, lerajzolta, majd a bálák préselése, behordása és szétrakása következett. Mivel hatalmas bálákról van szó, rakodógéppel tudtuk őket elhelyezni. Amikor elkezdtük szétrakni, követtük a tervrajzot, de munka közben már nem tartottuk magunkat annyira az elképzeltekhez, és a végére még nagyobb is lett a tervezettnél. A közepén emelvény áll, azaz kilátó, ahova három irányból is eljuthatunk, ha nem tévedünk el. Tehát több kijáratot, zsákutcát, szűkebb és szélesebb szalmabála-folyosókat is kialakítottunk. Előreláthatólag 2-3 évre terveztük az útvesztőt, azért is tettünk a tetejére kisebb bálákat, hogy ha el is áznak, azokat könnyebben le tudjuk majd cserélni. A labirintust július 9-én, vasárnap nyitottuk meg, tehát még nagyon új. A jövőben hetente 1-2 alkalommal szeretnénk nyílt napokat tartani, azonban mivel nem ez a fő tevékenységünk, és a tanya nem tart állandó jelleggel nyitva, ezeket az alkalmakat a Tóparti tanya Facebook-, illetve Instagram-oldalán hirdetjük majd meg – nyilatkozta Melinda.

 Ö. E.