A következő tanévben duális modellben csak Szabadkán lehet magyarul szakmát tanulni

Mindazok a nyolcadikosok és szüleik, akik a 2023/24-es tanévre vonatkozó középiskolai pályázatot forgatták a kezükben, észrevehették, hogy az egyes oktatási profilok megnevezése mellett a tanulók létszámánál két adat is fel van tüntetve, ugyanis néhány tanuló az adott profilon duális oktatási modellben tanulhat szakmát. De mit is jelent ez tulajdonképpen?

Szerbia volt a nyugat-balkáni régióban az első ország, amely 2017-ben elfogadta a duális oktatásról szóló törvényt, amely – az időközben benyújtott módosításokkal – két évvel később hatályba is lépett. Ez a törvény tette lehetővé az iskolák és a vállalatok közötti magasabb szintű együttműködést, valamint a gazdasági szubjektumok bekapcsolását az oktatási folyamat minden fázisába. Gyakorlati oktatás természetesen előtte is létezett, de ennek az újításnak köszönhetően a tanulók munkájának anyagi megbecsülése is lehetővé vált.

A duális oktatási modell oktatási profiljai a középfokú szakképzés és nevelés rendszerében a tanítás és tanulás megvalósításának olyan modelljei, amelyben a tanulók az iskolai elméleti tanítással és iskolai gyakorlatokkal, valamint a munkaadóknál végzett gyakorlati munka által sajátítják el az ismereteket, készségeket és képességeket  egy előre megírt tanítási-tanulási terv és program szerint. Az iskolák akkor jelentkezhetnek duális oktatási profil megnyitására, ha a munkáltatók támogatását élvezik. E rendszer előnye, hogy a tanulók rengeteg szakmai tapasztalatot szereznek már akkor, mielőtt megszereznék a szakképesítést, illetve megismerik a cégeket, ugyanis már a tanulmányaik során kapcsolatba kerülnek olyan cégekkel, amelyeknél később el is helyezkedhetnek. Ezenkívül fontos, hogy ebben a modellben megvalósul a vállalkozói kompetenciák fejlesztése a fiatalok körében, amely elengedhetetlen a saját vállalkozás indításához A duális modellt hazánkban először a hároméves szakmáknél, a műszaki profilokban alkalmazták és tesztelték. Olyan profilokat választottak ki, amelyeknek nagy a foglalkoztatási potenciálja. Ez alapján korszerűsítették a terveket, programokat, kiegészítették azokat a szakmai kompetenciák jobb  fejlesztési lehetősége érdekében.

De hogyan működik ez a modell? Attól függően, hogy a tanuló milyen oktatási profilt választ, akár már az első osztályban elkezdhet azoknál a cégeknél dolgozni, amelyek vállalták a duális modell megvalósítását. Ebben segítségére lesz a duális modell oktatója és koordinátora, akik fontos szerepet vállalnak a modell megvalósulásában és az oktatási/tanulási terv összeállításában. Az oktató a munkáltató által alkalmazott személy, aki közvetlenül felelős a duális tanítási-tanulási tervben és programban előírt tartalmak megvalósulásáért, valamint azért, hogy a hallgatók megszerezzék az elvárt szakmai kompetenciákat a tanulmányaik során. Az oktató akkor foglalkoztatható duális modellben, ha kötelező oktatóképzésen vett részt, és sikeres vizsgát tett, bizonyítandó, hogy alkalmas erre a feladatra, vagyis a képzés megvalósulására az adott szakoktatási nyelven. A másik kulcsszereplő a duális oktatási koordinátor, aki a szakközépiskola tanára. Az oktatóval együtt tervezi, nyomon követi és értékeli a diák előrehaladását, vagyis a munkavégzés útján történő tanulást. Az oktató és a koordinátor köteles folyamatosan kapcsolatban állni egymással.

A tanuló és a cég kapcsolatát a duális tanulmányi szerződés szabályozza, a tanulókra nem a munkatörvény vonatkozik, hanem az oktatási törvény szakaszai. A diák nem munkaviszonyban, hanem az oktatás szférájában van, mivel iskolába jár, majd onnan a munkaadóhoz rendelik. A munkaadó a tanulók munkáját „ösztöndíjazza”, vagyis a diák juttatást kap a cégben töltött órákért. A cégben töltött idő szakonként eltérő, van, ahol csak a középiskola második osztályában valósul meg heti egy, két vagy három napon.

A magyar tannyelvű szakok esetében csak Szabadkán lehet duális képzést választani az elkövetkező tanévben. Az Ivan Sarić Műszaki Iskolában elektrotechnikus szakon összesen 30 tanuló beiratkozását tervezték, ebből 11 tanuló tanulhat majd duális modellben. A szakon még maradt férőhely. Ezenkívül a Vegyészeti-Technológiai Iskolában 30 cukrász tanuló közül 7 választhat duális modellt. Itt is vannak még férőhelyek.

Az Óbecsei Műszaki Iskola igazgatónője, Tijana Grujić elmondta, hogy ők is kérvényezték fémmegmunkáló–gépkezelő és a lakatos–hegesztő szak duális formáját, azonban ezt nem hagyta jóvá a minisztérium.

– Ebben az évben egyetlen profilmegnyitást sem hagytak jóvá a duális tanítás lehetőségével. Valamennyi profilban a gyakorlati oktatás az iskolában valósul majd meg az adott területen kellő gyakorlati tapasztalattal rendelkező szaktanár segítségével. A korábbi években voltak olyan tanulóink, akik duál szerződést kötöttek a munkáltatókkal, de sajnos diplomaszerzés után egyiküket sem alkalmazták. Úgy gondolom, hogy még nem vagyunk teljesen készen az ilyen típusú oktatásra, főleg a kisebb közösségekben nem, a duális tanítás megvalósítása a nagyvállalati közösségekben sikeresebb. Ettől függetlenül  a duális oktatás ott van a jövőbeli terveink között, viszont  egyelőre az iskolai műhely felszerelésére kell koncentrálnunk, és biztosítani kell a gyakorlatvezető  oktatókat. A korábban beiskolázott duális képzésben részt vevő tanulóink szenttamási és temerini munkaadóknál folytatják a gyakorlatot. Azt gondolom, hogy a munkaadók még mindig nem ismerték fel az ebben az oktatási modellben rejlő lehetőségeket – mondta az igazgatónő.

A duális rendszer viszont akkor lehet csak sikeres, ha mindkét szektor, az oktatás és a gazdaság egyaránt felismeri és elismeri a belőle származó hasznot.

GALGÓ FERENCI Andrea