Mindig is voltak tömeges felvonulások, tüntetések – jó vagy rossz szándékkal –, továbbá nagygyűlések, mítingek, békés vagy tiltakozó menetelések. Az utóbbi hetek erre is emlékeztetnek, figyelmeztetnek bennünket. Sőt arra is figyelmeztetnek, hogy már-már nem is az a lényeg, hogy mi ügyben tiltakoznak az emberek, hanem inkább az, hogy hányan vannak, mekkora a tömeg. A szakértők különben azt mondják, hogy a tömeg mellékes, de veszélyes is lehet. Legutóbb Csíksomlyón mintegy 350 ezren vettek részt a központi eseményen, de mi igen komolyan vettük Belgrádban a parlament előtt összegyűlt néhány tízezer embert is.
Valamikor Tito idejében a testvériség-egység nevében rendeztek tömeges és színpompás nagygyűléseket, felvonulásokat. Főleg, ha maga Tito is beszédet mondott. Akkor is buszok és különvonatok vitték az embereket, de volt sült kolbász, virsli, sör és üdítőital is. Az árát akkor is a nép pénzéből fizették, és ma is. Különben a népet elég nehéz rávenni, hogy az utcára vonuljon, tüntetésre menjen, de ha egyszer megteszi, és egy kissé tovább marad, gyakran nehéz hazaküldeni. A tömeg, a tömeggyűlés mindig kockázattal jár, még akkor is, ha pozitív és ünnepi jellegű. Mert azért van ellenzék, vannak rosszindulatú provokátorok, de felelőtlen, ittas tüntető polgárok is. Azt nem mondhatnánk, hogy nincs elegendő ideológia és politika ezeken a mai naggyűléseken, de a lényeg inkább az, hogy hány ezren, tízezren vagy százezren vettek részt rajta, akiknek a fele oda sem figyel, és azt sem tudja, hogy a főszónok miről is beszél. Nem szólva arról, hogy a tömegben megtalálhatók az ellenzék emberei is, ha másért nem, hát kíváncsiságból vesznek részt a rendezvényen. De provokálhatnak is.
Ha az én véleményemet kérdeznék, azt mondanám, hogy nem ellenzem ezeket a tüntető felvonulásokat és nagygyűléseket, főleg ha kellemes nyári estéken tartják. Találkozunk ismerősökkel, jókat viccelődünk, sőt néha még szendvicshez és sörhöz is hozzáférünk. Igazi haszon ritkán van a tömegekből, a politika és a politikusok azonban igyekeznek kihasználni a lehetőségeket, vagy szónoki szerepeket kapnak, vagy ellentüntetéseket szerveznek. A szereplő mindig ugyanaz: a nép. És a pénzt is a nép biztosította (adó, párttagság stb.). Mindenesetre nem egyszerű és könnyű megszervezni és lebonyolítani egy nagygyűlést, tiltakozó felvonulást, de még az elvonulást is. Ahogyan mondani szokták: egy tömegben mindenféle ember lehet, aki mindenfélét csinálhat, és csinál is. Lényegében nagy kockázat és bizony felelősség is megtartani egy ilyen tömegrendezvényt, főleg akkor, ha a rendőrség és a rendfenntartó erők tüntetőleg és szándékosan távol maradnak – mert a hatalom erre utasította őket. Pedig a rendőrségnek pontosan a rendfenntartás miatt hivatalból és hivatalosan is jelen kellene lenni. A politikai háttér és mondanivaló mellett a közvéleményt általában az is érdekli, hogy hányan vettek részt a mítingen, és mennyibe került. Mert azt már tudják, hogy a nép pénzéről van szó. A résztvevők számát igen nehéz pontosan megállapítani, mert az ellenzék adataival úgysem egyezik. Hogy mennyibe kerül, arról csak egy nem hivatalos adatot merek leírni. Mégpedig azt, hogy az egyik utóbbi nagygyűlés alkalmával 4000 autóbusz szállította a polgárokat a fővárosba. Egy autóbusz bérlése pedig kb. 1000 euróba került, ami tehát legalább 4 millió euró kiadást jelent csak az autóbuszokkal kapcsolatban. És most feltehetném azt a kérdést, hogy: a további adatokat mondjam-e vagy mutassam?
Mindenesetre nem könnyű és nagy felelősség megszervezni és elindítani egy tüntető felvonulást, nagygyűlést. A többi között azért is, mert a hátul lévők nagy többsége nem is sejtheti, hogy mi történik elöl. Ha tapsolnak vagy fütyülnek, akkor ő is azt teszi. Mint a régi viccben, amikor a teli autóbuszban elöl valaki pofonvágja a jegyellenőrt, mire hátul is egymásnak esnek az utasok. A bírósági tárgyaláson kiderült, hogy a jegyellenőr azért kapta a pofont, mert szidni kezdte az egyik jegynélküli utast. Amikor a hátul verekedőket kérdezték, hogy miért püfölték egymást, ők így válaszoltak: Az hittük, hogy elkezdődött…
NAGY Nándor