Az áprilisi iparos nyugdíjakat kedden, a katonai és földműves nyugdíjakat szerdán kezdte folyósítani a Nyugdíjbiztosítási Alap. A múlt havi dolgozói nyugdíjat a bankok szombattól, a posta pedig hétfőtől fizeti. A postások házhoz viszik azoknak a pénzét, akik a múlt hónap végén ismét megállapodtak a pénzintézetükkel, hogy a rendkívüli állapot idején a postásokat bízzák meg a kézbesítéssel. Valószínűleg 15-én, a 100 euró kifizetésekor (11 700 dinár) erre már nem lesz szükség, mert akkorra megszűnik a március 15-én bevezetett rendkívüli állapot. Az említett összeget a nyugdíjasoknak kifizetik, a többi nagykorú polgár június 15-ig nyújthatja be az igénylését.   

A 100 eurós támogatást az idei költségvetés átütemezése teszi lehetővé. A fiskális tanács kevésbé tartja elfogadhatónak és megvalósíthatónak az azoknak a nagykorúaknak nyújtandó állami támogatását, akik igényt tartanak a 100 euróra. A tanács szerint a kikényszerített átmeneti megoldással az állam idejében realizálni szeretné a válságellenes intézkedési csomagját. Arra figyelmeztet, hogy még mindig nem tudjuk, meddig tart a járvány, milyen hatással lesz a nemzeti termékcsökkenésre, és az sincs kizárva, hogy a kormány a lakosság egészségvédelme és a gazdaság megsegítése érdekében új fiskális intézkedések meghozatalára kényszerül, amelyek hatással lesznek a közkiadásokra és az idei állami hitelfelvételekre. A tanács emlékeztet arra, hogy ebben az évben parlamenti választás várható, amelynek megtartása után a költségvetést újra meg kell változtatni, ezúttal szisztematikusan. Valószínű, hogy a várható 100 euró kifizetése Szerbia felnőtt polgárainak a kormány kifejezett és visszafordíthatatlan hibája lesz. A válságellenes intézkedéscsomag értékelésekor a Költségvetési Tanács egyértelműen rámutatott arra, hogy a 100 euró kifizetése káros lesz. A kormánynak azt tanácsolta, vonja vissza az intézkedést, amely értékelése szerint gazdaságilag nem hatékony, nem befolyásolja a hazai gazdaság kézzelfogható és fenntartható gyorsulását, társadalmilag nem célzott, mivel a legtöbb pénzeszközt nem anyagilag hátrányos helyzetű állampolgároknak adja, akiknek ténylegesen pénzügyi segítségre van szükségük. A felelőtlen adóügylet miatt növekszik az államadósság és a költségvetési hiány, ami az adófizetőket az elkövetkező években magas kamatokkal terheli majd.

A munkavállalói vagy nyugdíjas státusszal rendelkező vállalkozó nem jogosult közvetlen állami támogatásra. Ha egy vállalkozó személyi jövedelem kifizetésére regisztrált, és havonta csak a személyi jövedelemadó iránti kérelmet tölti ki, mivel nincs alkalmazottja, nem jogosult állami támogatásra. A vállalkozók nem jogosultak közvetlen ellátásokra, ha munkavállalói státuszban vannak vagy nyugdíjban részesülnek. Az átalányösszegű munkavállalók, akik egy alkalmazottal dolgoznak, háromszor kétszeres minimálbérre jogosultak – a maguk és a munkavállalók számára.

 

Lesz-e ingyenes gyógyfürdőzés az idén?     

A Nyugdíjbiztosítási Alapban azt mondták, hogy a rendkívüli állapot megszüntetése után a kisnyugdíjasok számára (valószínűleg) azonnal megjelentetik a 10 napos ingyenes gyógyüdülési pályázatot. A felügyelőbizottság januárban megkezdte az előkészületeket, a rendkívüli állapot bevezetése után azonban leállították az aktivitást. Az idén valószínűleg majd csak ősztől mehetnek gyógyüdülni azok a nyugdíjasok, akik az elmúlt öt évben nem pályáztak és havi járandóságuk nem haladja meg a 27 750 dinárt.

 

 

Túl szigorú és indokolatlan intézkedések  

A Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet elnöke, Miloš Grabundžija április 13-án levélben fordult Aleksandar Vučić államelnökhöz és Ana Brnabić kormányfőhöz a koronavírus-világjárvány idején a 65 évesnél idősebb személyek mozgásának tilalmára vonatkozó szigorú intézkedésekkel kapcsolatban. „Szakszervezetünk számos tagja kifogásolja a mozgás tilalmának előírt rendszerét, és javasolják bizonyos problémák megoldását. Kötelezettségünknek tartjuk, hogy tájékoztassuk önöket ezekről a javaslatokról, mivel azok megalapozottak és figyelembe vehetők. Szeretnénk rámutatni arra, hogy véleményünk szerint némely intézkedés túl szigorú, és indokoltnak tartjuk a 65 éves és annál idősebb személyek mozgásának tilalmáról szóló rendelet részleges módosítását, amely a 65 évnél idősebb polgárokat több szabad mozgásra jogosítja fel a heti napokon (például hétfőn és pénteken), de rövidebb időre (9:00-12:00), kötelezően betartva a társadalmi távolság minden egyéb mértékét (két méterre egymástól, maszk, kesztyű). Időközben, más intézkedések kellő figyelembevételével, idős polgáraink sokkal könnyebben és kevésbé kockázatosan szerezhették volna be az élelmet, gyógyszereket, egyéb háztartási szükségleteket, ellátogathattak volna orvosukhoz, vagy csak sétálni mehettek volna. Azt is javasoljuk, hogy a 65 évesnél idősebb személyeknek joguk legyen sétáltatni a háziállatukat a megadott időpontban.

A jelenleg hatályos rendelet megszünteti a szabad mozgáshoz való jogunkat, úgy érezzük, hogy tilos szabadon lélegezni, megbetegedni és kezeltetni magunkat, és az idős emberek élete, akik közül sokan súlyos egészségügyi problémákkal küzdenek, kezelés nélkül lehetetlen, veszélyezteti a túlélést és a normál működés. Emlékeztetem önöket, hogy a sajtóbeszámolók szerint egyetlen állam sem kezelte szigorúan az ilyen időskorú polgárokat. Ez kissé durva összehasonlítás lehet, de a bűncselekményeket elkövető fogvatartottak napi sétára jogosultak, és az idős emberektől ezt a jogot megfosztották.

Megértjük az egészséggel kapcsolatos aggodalmát, de a jelenlegi gyakorlati megvalósítással nem tart tiszteletben minket, és nem bízik meg bennünk, ahogyan azt nyilvánosan kijelenti. Éppen ellenkezőleg, egy ilyen hozzáállás azt sugallja, hogy könnyelműnek, felelőtlennek és olyan embereknek tart bennünket, akik nem törődnek a saját és a családjaik egészségével, valamint a szélesebb közösség jólétével. Be kell vallania, eddig sokszor megmutattuk ennek teljesen ellenkezőjét.

Az általunk előterjesztett javaslatok különösen azoknak az időskorúaknak fontosak, akik egyedül élnek, nincsnek gyermekeik vagy közeli hozzátartozóik Szerbiában. Sokan klubokban és más intézményekben táplálkoznak, ahol ételeket készítenek, és így legalább minden másnap beszerezhetik az ételt. Ennek során megismételjük, készen állunk arra, hogy tiszteletben tartsuk Szerbia kormánya és a válságstáb által elfogadott összes többi intézkedést.

Megjegyzem, hogy az idősebbek tartják a legnagyobb mértékben tiszteletben az eddig meghozott intézkedéseket. Ez feljogosít bennünket, hogy elvárjuk, komolyan fontolja meg a javaslatunkat, vegye figyelembe a fenti érveket, és végezze el a 65 éves vagy annál idősebb személyek korlátozási rendjének javasolt módosításait.

Kérjük, a lehető leghamarabb tájékoztasson bennünket a meghozott döntésről – írta levelében Miloš Grabundžija.

Hivatalosan nem kapott választ az államelnöktől és kormányfőtől, a nyugdíjasok iránti viszonyulás azonban egyre hangosabb és erőteljesebb. Vajon azért-e, mert közelednek a választások?

TAKÁCS Magda