Május 8-án ünnepeljük a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Mozgalom világnapját. A koronavírus-járvány miatt azonban idén ez a nap is munkával telik, nem pedig ünnepléssel, hiszen egyre többen szorulnak a karitatív szervezetek segítségére hazánkban is. Azok, akik eddig is nehéz helyzetben voltak, most még kiszolgáltatottabbak lettek, emellett most olyan közösségek is nagyobb támogatásra szorulnak, amelyek eddig nem voltak közvetlenül veszélyeztetve. A 144 éve működő Szerbiai Vöröskereszt ezeket figyelembe véve alakította át és alakítja folyamatosan  a munkáját összesen 165 községben. 

A Nemzetközi Vöröskereszt az értelmező szótár szerint a pártatlanság, semlegesség, függetlenség, emberiesség, egyetemesség és önkéntesség, egység elvei alapján működő nemzetközi segélyszervezet. A Nemzetközi Vöröskereszt 1949-ben nyilvánította május 8-át világnappá, amely dátum az alapító, Henri Dunant születésnapja.

A 19. század végi megalakulása óta megszakítás nélkül, háborúban és békében egyaránt tevékenykedik. Ennek köszönhetőek azok a nemzetközi egyezmények, amelyek szabályozták – az egyezményhez csatlakozó országok részére kötelezően előírt – az ellenség sebesültjeivel, elfogott katonáival, a legyőzött ország katonáival és polgári személyeivel való bánásmódot. Feladatai közé tartozik a békeidőben bekövetkező, nagy tömegeket érintő természeti katasztrófák, mint a földrengés, árvíz, tűzvész áldozatainak szervezett egészségügyi és anyagi támogatása. Idén egy teljesen új természeti katasztrófa következményeivel voltak kénytelenek szembesülni a Vöröskereszt dolgozói és önkéntesei – szinte minden tevékenységük a koronavírus-járvány következményeinek enyhítésére korlátozódott.

Munkával ünnepelnek

Siniša Trajković, a Szerbiai Vöröskereszt szabadkai szervezetének titkára szerint fő feladatuk, hogy az emberi szenvedést enyhítsék és a természeti katasztrófákban segítséget nyújtsanak, és 2020-ban a misszió célkitűzéseinek megvalósításával ünnepelnek: segítenek, ahol tudnak. Most éppen a koronavírus-járvány következményeinek enyhítésére törekszenek. Szerbiában több mint háromezer önkéntes és a humanitárius szervezet 680 foglalkoztatottja megy terepre az idős, rászoruló lakosoknak segíteni. Tevékenységük magában foglalja, hogy biztosítják számukra a legfontosabbakat, például az élelmiszert és a gyógyszereket, illetve befizetik a számláikat. De még azokon is segítenek, akik az országhatáron ragadtak a kijárási tilalom ideje alatt.

– Mindenképpen más lesz az idei ünnep, mint az előző években, elsősorban azon intézkedések és korlátozások miatt, amelyek május 8-án érvényben lesznek. Mi a rendkívüli állapot bevezetése óta folyamatosan a polgárok segítségére állunk, az önkénteseink naponta a terepet járják, és az összes tevékenységünkkel a járvány következményeinek enyhítésére és megszüntetésére fókuszálunk. A Szerbiai Vöröskeresztnek pillanatnyilag több mint háromezer önkéntes áll a rendelkezésére, akik az idős személyeknek, valamint a karanténban lévő polgároknak nyújtanak segítséget oly módon, hogy bevásárolnak helyettük, beszerzik a gyógyszereiket vagy befizetik a számlákat. A szociálisan veszélyeztetett polgártársaink számára is elérhetőek vagyunk, azok, akik eddig a népkonyhán étkeztek, most ételcsomagot kaptak. De azokat is segítettük, akiket kijárási tilalommal korlátoztak, valamint azokat, akik ez alatt az időszak alatt munka nélkül maradtak.

Május 8-án kezdődik a Vöröskereszt Hete, amit most nem ünnepelhetnek tömeges rendezvényekkel, de szeretnék megszervezni azokat a tevékenységeket, amelyek immár hagyományosnak számítanak:

– Ezen a héten általában számos aktivitást szervezünk. De ebben az évben csak azt tesszük, amire lehetőséget adnak a bevezetett korlátozások és tilalmak. Mindenesetre törekszük arra, hogy megfelelő módon ünnepeljük meg ezt a számunkra jelentős dátumot. Igyekszünk azokat a tevékenységeket elvégezni, amelyek immár tradicionálissá váltak a szervezetünk számára: így megszervezni a Vöröskereszt Hetében született kisbabák számára a csomagosztást, valamint ezen a héten rendszeresen szervezünk önkéntes véradási akciót is, igyekszünk ennek is megtalálni a módját, hogyan lehetne biztonságos módon megszervezni, ezzel kapcsolatosan még várjuk a Szabadkai Közkórház transzfúziós osztályának a válaszát. Szeretnénk megtartani a Vöröskereszt szabadkai szervezetének ünnepi gyűlését is, de csak abban az esetben, ha a hatályos biztonsági intézkedések ezt lehetővé teszik. Minden aktivitást a mostani lehetőségeinkhez mérten fogunk végrehajtani.

Emberiességből nincs hiány

A Szerbiai Vöröskereszt szabadkai szervezetének titkára szerint váratlanul érte őket is ez az új helyzet, de ennyi idő után már könnyebben veszik az új kihívásokat is, főleg azért, mert több mint elegendő önkéntes segítette a munkájukat.

– Ez egy teljesen új tapasztalat, semmi ehhez foghatót nem ismerünk, nem dolgoztunk még hasonló helyzetben. Nemcsak a Vöröskereszt számára új ez a tapasztalat, hanem mindannyiunk számára. Nem láttuk át a helyzetet egészen addig, amíg nem kaptunk arra vonatkozó instrukciókat, hogy hogyan viselkedjenek az önkénteseink a terepen. Mindössze egy-két napba tellett, hogy belerázódjunk a dolgokba, és a Szerbiai Vöröskereszt, a Vajdasági Vöröskereszt és a városi válságstáb utasításait betartva megkezdhettük a munkát, amelyre önkénteseink ki vannak képezve. Továbbra is új ez a tapasztalat, de valahogy mára már belejöttünk, és szerencsére semmi nagyobb problémába nem ütköztünk. Úgy vélem, újra megmutathattuk, hogy az állam jó partnerei vagyunk.

A szabadkai Vöröskereszt titkára szerint emberiességből nincs hiány hazánkban, de a városban sem, főleg, ha arra nagy szükség mutatkozik.

– A szolidaritásból, emberiességből sem Szerbiában, sem Szabadkán sohasem volt hiány. Ez főleg akkor mutatkozott meg, amikor valóban nagy szükség volt erre.  Az első 3-4 napban több mint 150 önkéntes jelentkezett, hogy segítené a szervezet munkáját. A már meglévő mintegy száz aktív önkéntesünkkel mi egy valódi hadsereggel rendelkeztünk, akik tették a terepen a dolgukat. Szerencsére nem is volt mindenki munkájára szükség. A Vöröskereszt önkéntesei nemcsak a szervezet munkáját segítették, besegítettek a telefonos központ munkájába, a felügyelőségek feladataiba, a városi válságstáb tevékenységébe, de azoknak a személyeknek is a segítségére siettek, akiket a kijárási tilalom az országhatáron ért, és annak feloldásáig nem tudtak onnan elmozdulni. Nekik élelmiszert vittünk.

Több ágazatot is súlyosan érint a koronavírus-járvány. A vendéglátásban dolgozók nagy része munka nélkül maradt, vendégek és rendezvények híján sok éttermet, kávézót bezártak egy időre. Ezenkívül sokan munka nélkül maradtak azok közül is, akik szezonális munkákat végeztek vagy meghatározott időre szólt a szerződésük. Sokan Szabadkán ezek a munka nélkül maradt polgárok közül éppen a Vöröskereszt segítségére szorultak.

– Ez a koronavírus-járvány egy új szociálisan veszélyezetetett csoportot hozott létre, mégpedig azon polgárok csoportját, akik eddig szezonális jellegű munkát végeztek, valamint akik valami miatt munkanélkülivé váltak most, vagy nem tudják végezni a munkájukat, és ez miatt bevételi forrás nélkül maradtak. Ez sokszor a család egyedüli bevétele, és most ők veszélyeztetettekké váltak. Ezek az emberek nem tartoznak a szociális rendszer védelme alá, tehát nem kapnak szociális vagy más jellegű juttatást. Mi mintegy 60 tonna élelmet szállítottunk ki ez alatt a negyven nap alatt, és ez az óriási mennyiségű élelem nagy részét éppen azoknak osztottuk ki, akik nem tartoznak a szociális központ védelme alá.

A titkár reményét fejezi ki, hogy ezek a polgárok a korlátozások feloldását követően újra munkába álnak, és nem szorulnak majd tovább segítségre.

– Ezek a személyek eddig nem voltak láthatóak a szociális védelem számára, a szürke gazdaságban dolgoztak, és az adott szituáció miatt most munka nélkül maradtak. Ők is a célcsoportunkká váltak most. Természetesen ez most nem jelenti azt automatikusan, hogy a felhasználóink közé fognak tartozni a jövőben is, amint a bevezetett intézkedéseket visszavonják, ők is újra elkezdhetnek dolgozni.

VÍGI ZSOLDOS Zsaklina