Nagyot álmodik egy kis közösség Vajdaságban. Szülők egy csoportjának kezdeményezésére Waldorf bölcsődét, majd óvodát szeretnének nyitni. Családi napokat, játszóházakat szerveznek, hetente beszélnek egymással, és azon dolgoznak, hogy minél több szülőhöz eljusson a kezdeményezésük. Szőcs Balassa Teodóra, az egyik kezdeményező nyilatkozott a Családi Körnek.
Miért a Waldorf-módszer, és kikből áll a Waldorf-közösség itthon?
– A Waldorf-módszer számunkra a jövő reménye, hogy gyermekeink egy olyan oktatást kaphassanak, ahol figyelembe veszik a testi, lelki és szellemi értékeiket is. Ahol olyan gyermekeket nevelnek fel, akiknek kreativitása felnőttkorra sem halványul el. Az sem utolsó indok, hogy a Waldorf-intézményeket szülők kezdeményezik, és egy erős közösség épül ki, amelynek a tagjai hasonló értékrenddel, célokkal fognak össze a gyermekeik jövőjéért. Itthon, Vajdaságban is ilyen motivált szülőkből, pedagógusokból áll össze a közösség, amely szépen bővül. Van közöttünk építész, fotós, dúla, tanár, közgazdász, de csatlakozhat bárki!
A szülők szerveződéséből jött ez létre, milyen közös programokat szerveztetek eddig?
– Az első programunk egy Waldorf-szemléletű családi nap volt Ludason a Furiosóban, amelyen több magyarországi pedagógus is részt vett. Nagyon sok pozitív visszajelzés után a Márton-napot ünnepeltük meg egy összejövetellel, hiszen a Waldorf-intézményekben az ünnepek nagyon fontosak. Lámpásokkal sétáltunk végig gyermekeinkkel énekelve egy kis erdei út mentén, majd egy nagy tűzrakás mellett melegedve zártuk a napot.
Ezután elhatároztuk, hogy minden hónapban szervezünk egy játszóházat, ahova tapasztalt Waldorf-pedagógusokat hívunk meg, hogy minél több család megismerje ezt a szemléletet. Február 27-én volt az első Hóvirág játszóház Horgoson, nagyszerűen sikerült. Vándor játszóházként szeretnénk megrendezni az elkövetkezőkben, úgyhogy akit érdekelnek a részletek, az a Facebookon, a Vajdasági Waldorf Közösség oldalon talál bővebb információt. Március 27-én lesz a következő.
Mi a végső cél?
– Célunk, hogy szeptemberben egy családi napközit nyithassunk, a helyszín még kérdéses, mert Kanizsáról és Szabadkáról is sokan érdeklődnek, még nyitva tartjuk a szemünket. Ezek után a napközi (amit 3 éves kortól iskoláskorig kell elképzelni) hivatalos óvodává tétele és minél előbb Szerbia első Waldorf-iskolájának a megnyitása lenne a célunk. Az, hogy ez mikorra várható, azon múlik, mennyire erős ez a közösség, amely együtt tesz a jövőért. Most épp jogászt keresünk, akivel a jogi oldalt erősíthetjük. Mindenki azt teszi bele a közös munkába, amihez ért.
Miért jobb a Waldorf, mint a hagyományos iskola?
– Az, hogy jobb-e, mindenkinek meghagynám saját választásnak, viszont pár információt megosztanék, miben különbözik a hagyományos iskoláktól.
A testi, lelki, szellemi értékek figyelembe vétele az egyik legfontosabb különbség. A pedagógus és gyermek között nagyon erős kapcsolódás jön létre, hiszen egy osztálytanító viszi végig a gyermeket első osztálytól nyolcadikig. A szülő és a pedagógus között is hatalmas bizalom van, amelynek az alapja, hogy itt a gyermekek egyéniségére úgy tekintenek mint egy nyiladozó növénykére, amiből nem tudjuk még pontosan, milyen virág fog kihajtani, segítjük a növekedését, tehetsége kibontakozását.
Epochális tanítás van, tehát havi blokkokra vannak bontva a tantárgyak, ezért van idejük elmélyülni különböző témákban, nem 45 percenként változik az óra.
Nagy hangsúlyt fektetnek a művészetek mindennapi alkalmazására. A gyakorlati tudást részesítik előnyben a lexikális helyett. Fontos tudni, hogy elsőtől indulva más tempóban haladnak a gyerekek a hagyományos általános iskolához képest, viszont a nyolcadik osztály végére megegyezik majd a tudásszintjük. Saját maguk írják meg tankönyveiket az órán hallott tudnivalóról.
Mindezek mellett az egyik legfontosabb, hogy szeretnek iskolába járni és tanulni, amit, valljunk be, manapság nem sűrűn látni.
Kik csatlakozhatnak hozzátok?
– Bárki csatlakozhat hozzánk, akit érdekel a Waldorf-pedagógia, akár jövendőbeli szülő, pedagógus, gyermek. Minden szerdán tartunk egy nyitott szellemi műhelyt az online térben, ahova mindenki csatlakozhat, együtt olvassuk Rudolf Steiner könyveit (a Waldorf-oktatás alapítója), és elmélkedünk gondolatain. Ha pedig valaki úgy érzi, szívesen velünk tartana, segítene a szervezésben, bátran keressen fel bennünket akár Facebookon, akár telefonon (063/155-34-09).
tm