A Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alapban egyelőre csak találgatják az új szakminiszter személyét. A nyugdíjasok érdekvédelmi szervezeteit nem ez érdekli, a nyugdíjtörvény módosítására vonatkozó követelésükkel foglalkoznak, hogy a jövő évtől az átlagnyugdíj ne csökkenhessen az átlagbér 50 százaléka alá, vagy ha ez bekövetkezik, rendkívüli összehangolással az említett szintre emeljék. Tisztában vannak a koronavírus gazdaságra és a GDP növekedésére gyakorolt következményeivel, ám úgy vélik, az időseknek nincs helyük azon a listán, amelyen a szereplők megtakarítására számít az állam. A nyugdíjasokra hárult a legnagyobb teher az elmúlt években. A nyugdíjas szakszervezetek is egyetértenek azzal, hogy ha a pénzhígulás (infláció) 75 százalékával és a bérnövekedés 25 százalékával emelik a nyugdíjakat, leértékelik az ellátmányt. (Jelenleg az átlagnyugdíj 27 775 dinár, az átlagfizetés 47 százaléka. Ha módosítják az év végén elfogadott svájci modellt (75 százalék infláció plusz 25 százalék bérnövekedés), az átlagnyugdíj az átlagfizetés 44 százalékára zsugorodik, és körülbelül 2 százalékos emelést jelent, ugyanakkor egyes ágazatokban a fizetések 7–10 százalékkal nőnek. (103 468 nyugdíjas járandósága nem nagyobb 10 000 dinárnál, 226 515-é 10 000–15 000 dinár, 319 585-é 15 000–20 000 dinár, 239 224 nyugdíjas kap 20 000–25 ezer dinárt. Legkisebb nyugdíja 123 330 földművesnek van, akinek havonta 11 881 dinárt kézbesít a postás. Az alap 4144 személynek folyósít 100 ezer dinárnál nagyobb nyugdíjat, 6 693 járandóság 90 ezer és 100 ezer dinár közötti.)
Olvasói kérdésekre válaszolunk
- Egy zentai nyugdíjas átköltözött fia családjához Magyarországra. Mivel külföldön él, kérheti-e, hogy hazai járandóságát devizaszámlájára fizesse be a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap? Mi az eljárás, ha megbíz valakit, hogy felvegye a nyugdíját?
Válasz: Ha úgy dönt, hogy a Szerb Köztársaság területén kívüli bankban veszi fel a nyugdíját, köteles benyújtani az alaphoz a változás megerősítését. A költségek olvasónkat terhelik. Ha itthon kapja pénzét, hitelesítenie kell a meghatalmazást, amely a visszavonásig érvényes lesz. Be kell adni az alapba a közjegyző által hitelesített meghatalmazást és a meghatalmazott tartózkodásának igazolását. Az alap a járandóságot a meghatalmazott személy bankszámlájára utalja át.
Bármikor visszavonhatja a meghatalmazást, ebben az esetben köteles benyújtani az alapnak a meghatalmazás visszavonásáról szóló nyilatkozatot, és döntenie kell a további fizetési módról.
Ha a meghatalmazás visszavonását nem teszi meg, az alap a rendelkezésére álló adatok alapján a felhasználó részére a saját otthonában, a Szerb Köztársaság területén fizet. Abban az esetben, ha nincs itthoni címe, a nyugdíjkifizetést ideiglenesen felfüggesztik.
A felhasználónak, a címzettnek és a meghatalmazottnak kötelessége bejelenteni az alapnak a jog felhasználási körét érintő változásokat (például: állapotváltozások, ezekhez kapcsolódóan életbenléti bizonylat, házassági igazolás, a személyi szám (JMBG) változásai, név, vezetéknév, cím, lakóhely, valamint iskolai bizonyítvány és egyéb adatok).
Ha valaki nem nyújtja be a kért dokumentációt, felfüggesztik a kifizetést. Az esedékes havi nyugdíjösszegeket és pénzbeli ellátásokat, amelyeket az említett körülmények miatt nem lehetett kifizetni, legfeljebb tizenkét hónapon keresztül fizetik vissza attól a naptól számítva, hogy a körülmények megszűnése után a felhasználó fizetési kérelmet nyújt be.
- Verbászi olvasónk a napokban megkapta ideiglenes nyugdíjvégzését. Közel negyvenévi munka után 30 ezer dinárnál kevesebbet kap. Az ideiglenes nyugdíjvégzésben körülbelül 5 évre hiányoznak az alapnyugdíj kiszámításához szükséges adatok (fizetés, befizetett járulékok stb.).
A nyugdíjbiztosítónak három év áll rendelkezésére, hogy hivatalból beszerezze a hiányzó dokumentációt. Ha a szolgálati időre vonatkozó összes adat nem lesz meg három év alatt, az ideiglenes nyugdíjvégzést véglegesítik.
A nyugdíj kifizetése nem kérdéses, az ideiglenes megoldás szerint érkezik a végleges összegről való döntésig. Nem korlátozzák a nyugdíjhoz való jogot. (Olvasónknak tanácsoljuk, hogy próbálkozzon a hiányzó dokumentumok beszerzésével, mert felgyorsíthatja a végleges döntéshozatali folyamatot. Az ideiglenes végzésre a biztosító fiókintézetébe nyújtson be panaszt.)
Verbászon (Rumán és Mitrovicán) a vészhelyzet idejére beszüntették a közvetlen ügyfélfogadást. A polgárok csak telefonon kaphatnak információkat a nyugdíj- és rokkantsági biztosításból származó jogok érvényesítéséről és felhasználásáról. A jogok gyakorlására vonatkozó kérelmeket elküldhetik postán vagy az elektronikus ügyfélkapun keresztül.
Verbászi telefonszámok: a nyugdíjbiztosító helyi kirendeltségének központi száma 021/79-53-400, be- és kijelentkezés a biztosításból: 021/79-53- 426 vagy 021/79-53-427, törzsnyilvántartás: 021/79-53-424 vagy 021/79-53-425, jogsegélyszolgálat: 021/79-53-404, 021/79-53-407.
TAKÁCS Magda