Miloš Grabundžija, a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet elnöke 26 napi gyógykezelés után (koronavírus-fertőzése volt) felépült, és folytatja a küzdelmet a nyugdíjasokért. Kórházba kerülése előtt és után is a kórházakat látogatta, amelyek elmondása szerint tele vannak idős emberekkel, akiknek nincs otthon kenyerük, senki sem látogatja meg őket, nincs semmijük. „Borzalmas körülmények között élnek a nyugdíjasaink – mondja. – Az egyszeri vagy kétszeri segély nem megoldás. A nyugdíjas nem csak egy hónapig él… Sokan éhesen és betegen halnak meg. Az 50 ezer dinárnál kisebb nyugdíj nem elég még az alapvető fogyasztói kosárra sem. Sokaktól hallottam: egyik hónapban veszek gyógyszert, a másikban fizetem a számlákat. Szó szerint folyik az idős emberek megsemmisítése – mintha a nyugdíjasok lennének a bűnösek a világ minden bajáért!” – mutat rá Miloš Grabundžija.
Az idei 5,9 százalékos emelésről azt mondja, „lenyűgöző adatnak” tűnik, azonban azok a nyugdíjasok, akiknek a juttatása kisebb 30 000 dinárnál, minimális emelésben részesültek. A kiigazítás mindig azoknak kedvez, akiknek magasabb a nyugdíjuk, és hátrányos helyzetben maradnak azok, akik kevesebbel rendelkeznek. „Úgy gondoljuk, hogy a jövőben bizonyos nemzeti vagy szociális juttatásokat kell bevezetni a kisnyugdíjasok számára.” Példaként megemlíti a 15 000 dinárt kapó nyugdíjasokat, akiknek januártól csupán 885 dinárral jár több, mint tavaly (mintegy 330 000 ezer személyt érint). 322 000 ember jövedelme 15 000 és 20 000 dinár között alakul. „Találkoztam a kórházban olyanokkal, akik 8000 dinár nyugdíjból élnek. Számukra az emelés nem jelent semmit. Megdrágult a villanyáram, az élelmiszer, a kommunális szolgáltatások… A legjobban azok jártak, akiknek a havi juttatása 50 000 ezer dinár felett van” – nyilatkozta az N1 tévének.
Ami a költségvetési konszolidáció során csökkentett nyugdíjakat illeti, Miloš Grabundžija rámutat, hogy a nyugdíjasok az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak, de a hatóságaink 2020-ban megállapodtak a bírósággal, és megállapították, hogy a nyugdíjasaink nem eléggé veszélyeztetettek.
– Eldöntöttük, hogy más intézményekhez fordulunk, hogy az ügyünkről ne egyetlen bíró döntsön, aki egyetért az államunkat képviselő szerbiai személlyel. Becslések szerint a 25 000 dinár feletti nyugdíjak csökkentésével okozott kár körülbelül egymilliárd euró. Eddig részletekben kellett volna visszakapni, ahogy levonták a nyugdíjból. Javasolni fogjuk az Európai Parlamentnek az ügy eljárásba vételét. Nyolcpontos határozati javaslatot dolgoztunk ki, azonban meg kell várnunk, hogy a strasbourgi intézmények elkezdjenek működni – mondta a szakszervezeti vezető.
A szakszervezet munkája a koronavírus-járvány miatt egyelőre szünetel.
TAKÁCS Magda